ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
SON DAKİKA
09:42 Türkiye’nin eski çağlardan kalma en büyük çocuk mezarlıklarından biri Diyarbakır’da bulundu
00:57 Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Rabb’imiz hainlerin hesaplarını başlarına geçirdi”
00:48 Türksat 6A’da 4. ateşleme salı günü gerçekleşecek
00:36 Yükseköğretim Kurulu’ndan (YÖK) “hayali üniversite” haberleri ile ilgili açıklama
00:32 Zafer Partisi Genel İdare Kurulu Bildirisi
00:30 İngiltere’de yaşayan iki Kıbrıslı Türk koşucu, “Ada’da Barışın 50. yılı” sloganıyla koştu
00:30 Trump’a saldırı, ABD’de tehdit seviyesinin yıllar içinde yükselmesinin ardından geldi
00:29 Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nden, 15 Temmuz Fotoğrafları Sergisi ve Paneli
00:28 Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye’de gerçekleşen 15 Temmuz darbe girişimi ve Yunan Cuntası’nın Kıbrıs’ta gerçekleştirdiği darbenin yıldönümü dolayısıyla mesaj yayımladı
00:15 Bakan Fidan: İsrail’e baskı yapılması gerekiyor
00:15 İletişim Başkanı Altun, “15 Temmuz Destanı Milletin Zaferi Fahir Atakoğlu Konseri”nde konuştu
00:15 Gazeteci İlhan AKÇAY, “Irkçı politikaların ve söylemlerin Hollanda’nın geleceğine zarar vermesine izin vermemeliyiz”
00:06 Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, “15 Temmuz, şanlı direnişimizin yıldönümüdür”
00:02 663. Domaniç Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde başpehlivan belli oldu
00:01 Bakan Güler, 12’nci Dönem Müşterek Komuta ve Kurmay Eğitimi ile 6’ncı Dönem Komuta ve Kurmay Eğitimi mezuniyet töreni’nde konuştu
16:02 Suikaste uğrayan ABD başkanları ve başkan adayları
15:46 Trump’a saldırı girişimine dünya liderlerinden tepki yağdı
15:34 FBI Trump’a suikat girişimine karışan zanlının kimliğini açıkladı
09:50 TÜİK’in sendikalara yolladığı sunumdaki üslup tepkilere yol açtı
09:33 Elon Musk, AB’nin Gizli Sansür Anlaşmasını Reddettiğini Açıkladı
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu: “Havalimanımızın yapım çalışmalarını yıl sonunda tamamlayarak açılışını gerçekleştirmeyi planlıyoruz”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu: “Havalimanımızın yapım çalışmalarını yıl sonunda tamamlayarak açılışını gerçekleştirmeyi planlıyoruz”
13 Haziran 2023
13
A+
A-

* Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu Adana’ya müjdeyi verdi.

* Çukurova Havalimanı’ndaki çalışmaları inceleyen Bakan Uraloğlu, “Havalimanımızın yapım çalışmalarını yılsonunda tamamlayarak açılışını gerçekleştirmeyi planlıyoruz” dedi.

UHA / İnternational News Agency

Uluslararası Haber Ajansı (UHA)’dan Veysel KAVRAYAN’ın haberine göre, Hem Adanalıların hem de Mersinlilerin bir an evvel açılmasını beklediği Çukurova Havalimanının açılışı için artık sona yaklaşıldığına vurgu yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “Böylesine muhteşem imkana ve bereketli topraklara sahip olan bu bölgenin dünyaya açılması, değerine değer katması için ulaşım ve iletişim yollarının geliştirilmesi gerekiyor. Bölge insanımızı daha fazla bekletmemek için Çukurova Havalimanı altyapı inşaatını öz kaynaklarımızla hızlıca bitirdik” ifadelerini kullandı.

Yeni Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu kimdir? Abdülkadir Uraloğlu kaç yaşında, aslen nereli?

[Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu]

EN BÜYÜK YOLCU UÇAKLARI DAHİ İNEBİLECEK

Altyapı çalışmaları kapsamında 3 bin 500 metre uzunluğunda ve 75 metre genişliğinde pistin inşa edildiğini belirten Bakan Uraloğlu, “Pistimiz bu durumuyla en büyük yolcu uçaklarının dahi iniş ve kalkışına imkân sağlayacaktır” açıklamasını yaptı. Bakan Uraloğlu altyapı projesi kapsamında yapılan çalışmalara değinerek, 3 bin 500 metre uzunluğunda ve 60 metre genişliği ile beton kaplamalı paralel taksiyolu, 2 adet yüksek sürat taksiyolu, terminal apronu, kargo apronu, özel uçaklar bölgesi apronu, 2 adet yer hizmetleri araç park yeri, nöbetçi kulübeleri ve çevre güvenlik yolu gibi tüm işlerin de tamamlandığına dikkat çekti.

Çukurova Havaalanı ihalesi iptal edildi – Bölge Gazetesi

İLK AŞAMADA 8 MİLYON KİŞİLİK YOLCU KAPASİTESİ ÖNGÖRÜLÜYOR

Halihazırda üstyapı tesislerinin yapım çalışmalarının sürdüğünü söyleyen Bakan Uraloğlu, “Çukurova Havalimanımızın yolcu kapasitesini başta yıllık 8 milyon kişi olarak öngörüyoruz. Yolcu sayısının 9 milyona ulaşması halinde, 3’üncü etap yatırımlara da başlayacağız” diye konuştu.

DEVLETİN KASASINDAN BİR KURUŞ ÇIKMADI

Devletin kasasından bir kuruş çıkmadan yaklaşık 197 milyon avroluk bir yatırım gerçekleştirileceğini vurgulayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “1’inci etap ve 2’nci etapların toplam kapalı alanı 189 bin 180 metrekare, 3’üncü etabın ise 25 bin metrekare olmak üzere toplam 214 bin 180 metrekaredir. Yine 1’inci etap ve 2’nci etapların toplam sabit yatırım bedeli 173 milyon 865 bin avrodur. 3 etap dahil toplam sabit yatırım bedeli 196 milyon 815 bin avroya ulaşıyor. Bu yatırımdan 25 yıl içerisinde de 297 milyon 100 bin avro kira bedeli alacağız” dedi.

Çukurova Havalimanını yıl sonunda açmayı planlıyoruz" - Line Haber

ÇUKUROVA HAVALİMANINDA ÜSTYAPININ YÜZDE 76’SI BİTTİ

Bakan Uraloğlu, Çukurova Havalimanı’nda üstyapı işlerinin yüzde 76 oranında tamamlandığını vurgulayarak çok önemli aşamaların geride bırakıldığını söyledi. Bakan Uraloğlu üst yapı çalışmalarına ilişkin detay vererek, “Terminal Binası betonarme imalatlarını tamamladık. Yapısal çelik montaj işleri de tamamlanmak üzere. Terminal binası dış cephe imalatlarına, taşıyıcıların ve camların montajına devam ediyoruz. Genel Havacılık Binası betonarme imalatlarını tamamladık, ince inşaat işlerine başladık. VIP Binasını tamamladık, cephe ve ince imalatlarına devam ediyoruz. Kule ve DHMİ binası betonarme yapım çalışmalarını bitirdik. Kule binası çelik imalatlarına başladık. Verici Kulesi ve İstasyonu betonarme ve çelik imalatlarını da tamamladık. İnce inşaat işleri sürüyor” açıklamasında bulundu.

“DÜNYANIN TRANSİT MERKEZİ OLABİLİRİZ”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “Dünyanın Transit Merkezi” olabilecek potansiyele sahip Türkiye’nin bu avantajını değerlendirmek için 2002’den bu yana etkili çalışmalar yürütüldüğünü bildirdi. Geçmişten bugüne havacılıkla ilgili verileri paylaşan Bakan Uraloğlu, “İç hat uçuş nokta sayımız 26’dan 57’ye çıktı. 2003 yılında Hava Ulaştırma Anlaşmamız bulunan ülke sayısını 81’den 173’e yükselttik.  Bu anlaşmalar ve müzakereler neticesinde, 2003 yılında 50 ülkede 60 olan dış hat uçuş nokta sayımıza 282 yeni nokta ekledik. Uçuş ağımız, bugün 130 ülkede 342 noktaya ulaştı” ifadelerini kullandı.

2023’TE YOLCU SAYISI 200 MİLYONU AŞACAK

Bakan Uraloğlu havacılığa yapılan yatırımlarla Türkiye’nin dünya ortalamasının üzerinde büyüme performansı gösterdiğine dikkat çekti. 2022 yılında ülke havalimanlarında hizmet verilen yolcu sayısının bir önceki yıla göre yüzde 42.1 artarak 182 milyon 334 bin yolcuya çıktığını bildiren Bakan Uraloğlu, “Uçak trafiği de aynı dönemde yüzde 28.4 artışla 1 milyon 883 bine yükseldi. 2023 yılının ilk 5 ayı içerisinde ise 786 bin üstünde uçak trafiği gerçekleşti ve yaklaşık 73,5 milyon yolcu taşıdık. Bu yıl yolcu sayısının 200 milyonu aşacağını öngörüyoruz” açıklamasını yaptı.

İstanbul Havalimanı üst üste 3. kez 'Yılın Havalimanı' ödülünü aldı

İSTANBUL HAVALİMANI AVRUPA’DA YOLCU TRAFİĞİNDE HEP ZİRVEDE

Türkiye’nin hayata geçirilen en önemli projelerinden İstanbul Havalimanı’nın Avrupa yolcu trafiği sıralamasında sürekli 1’inci sırada yer aldığını vurgulayan Bakan Uraloğlu, açıldığı günden bu yana havalimanını 205 milyonun üstünde yolcunun kullandığını söyledi.

“TÜRKİYE KÜRESEL HAVACILIK MERKEZİ OLDU”

İstanbul Havalimanı ile Türkiye’nin havacılık alanında küresel bir havacılık merkezi olduğuna dikkat çeken Bakan Uraloğlu, “Şimdi, Çukurova Havalimanı ile birlikte Yozgat Havalimanı ve Bayburt Gümüşhane Havalimanı projelerimizin çalışmalarına da hızla devam ediyoruz. Kayseri’ye ve Malatya’ya da yeni terminal binaları kazandırıyoruz. Trabzon yeni havalimanı ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Adil Karaismailoğlu on Twitter: "Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep Hızlı Tren Hattında çalışmalarımız devam ediyor! Projemiz, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerini birbirine bağlayacak! Şimdiden hayırlı olsun.🇹🇷 https://t.co/FfMmUAf7J4" / Twitter

MERSİN-ADANA-OSMANİYE-GAZİANTEP HIZLI TRENİ DE GELİYOR

Çukurova bölgesinde demir yoluna yönelik önemli bir yatırımı daha hayata geçireceklerini söyleyen Bakan Uraloğlu, “Bölgemizin ve ülkemizin önemli raylı sistemlerinden olan Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep Hızlı Tren Projemizi başlattık. Çalışmalara devam ediyoruz, bütün sahaya yayılmış durumdayız. Mevcutta 361 kilometre olan hattı 312 kilometreye düşürüyoruz. Yaklaşık 6,5 saat olan seyahat süresini inşallah 2 saat 15 dakikaya indirmiş olacağız. Saatte 250 kilometre tasarım hızlı demiryolu hattı ile yılda 6,4 milyon yolcu ve 99,2 milyon ton yük taşıyabilecek bir hat inşa edeceğiz. Buradaki çalışmalarımızı bir takvim çerçevesinde hızlıca sürdürüyoruz” diye konuştu.

Manisa organize sanayi lojistik merkezi – Rail Turkey Tr

BÖLGE SANAYİSİ DEMİRYOLU İLE ŞAHLANACAK

Bölgedeki diğer çalışmalardan da bahseden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “Çukurova Bölgesi, İskenderun Körfezi, Yumurtalık Serbest Bölgesi’ndeki sanayi merkezleri ve limanlara Demiryolu İltisak Hattı Bağlantısı’nın etüt projesini bitirdik. 2023 yılı yatırım programına aldık, yapımına yakında başlayacağız. Bir diğer önemli demiryolu çalışmamızda Adana-Mersin 3. ve 4. Hat Yapımı, 1. ve 2. Hat Rehabilitasyonu ve Çukurova Havalimanı Bağlantısı projesidir. Tamamlandığında Adana-Mersin arası hızlı trenle 35 dakikada gidilebilecek. Adana ve Mersin’den trene binen vatandaşlarımız Çukurova Havalimanı’na kadar trenle gelebilecek. Bununda tamamını en kısa zamanda bitireceğiz” açıklamasında bulundu.

Gazeteci* Veysel KAVRAYAN

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.