ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Kastamonu “Türk Dünyası Günleri” Etkinlikleri’ne büyük ilgi ve katılım

Kastamonu “Türk Dünyası Günleri” Etkinlikleri’ne büyük ilgi ve katılım
10 Haziran 2023
19
A+
A-

Kastamonu Belediyesi tarafından bu yıl 23’üncüsü düzenlenen ‘Türk Dünyası Günleri‘ etkinliklerine, büyük ilgi ve katılım gerçekleşti.

Uluslararası Haber Ajansı (UHA)‘dan Haber ve Yayın Koordinatörü Veysel KAVRAYAN’ın takip ettiği ‘Türk Dünyası Günleri‘ etkinliklerinin ilk gününe Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Kamil Aydın da katıldı.

Kastamonu Belediyesi’nin 1994 yılında ilk kez düzenlemeye başladığı ‘Türk Dünyası Günleri‘, bugün de büyük bir coşku ve ilk günkü heyecanla kutluyor.

Bu yılki ‘Türk Dünyası Günleri‘  etkinlikleri Kastamonu Belediyesi Meydanı’nda her zamanki gibi geçiş kortejiyle yerini alarak renkli gösterilere sahne oldu.

Kastamonu'da "Türk Dünyası Günleri" etkinlikleri devam ediyor

Türk Dünyası Günleri‘ etkinlikleri tören öncesinde, Kırgız Grup, Altay Grup, Gagavuzya, Özbekistan müzik grubu, Tataristan grubu ve Macaristan grubu sahne alarak kendi ülkelerine ait halk oyunlarını ve şarkılarını seslendirdi. Ayrıca etkinlikte Azerbaycanlı sanatçılar da sahne alarak konser verdi.

Gösteri ve konserin ardından, ‘Türk Dünyası Günleri‘ nin açılış konuşmasını yapan MHP Genel Başkan Yardımcısı Kamil Aydın, hep birlikte Türk devletlerinin, ulu çınarın gövdeleri gibi tek bir millet olduklarını söyledi.

Cumhuriyetin 100’üncü yılı

Cumhuriyetin 100’üncü yılını idrak ettiğimiz bugün de  bir başka 23’üncü yılı burada yaşadıklarını ifade eden Kamil Aydın, “O da Kastamonu’nun 23. Türk Dünyası Günleri’ni bu muhterem toplulukla birlikte idrak ediyoruz. Allah’a şükür bu kadim şehrimiz 900 yıldır bu ata toprağında hep birlikteyiz” dedi.

Kastamonu eğlenmeyi özlemiş || CNG Haber

[MHP Genel Başkan Yardımcısı Kamil Aydın)

Kırım Tatar Türkleri

“Bizler, bu coğrafyada yüzlerce yıldır her türlü hileye, her türlü tuzağa karşı varlık mücadelesi veren necip bir milletin evlatlarıyız” diyen MHP Genel Başkan Yardımcısı Kamil Aydın, şunları söyledi:

“Bu azim mücadelenin kararlılığını dün ecdadımızdan aldığımız gibi inşallah yarında sizlere devredeceğiz. Mazimizi unutmayacağız, çünkü bizim mazimiz kökümüzde. Geçmişimizi unutursak Allah korusun, tekrar tarih tekerrür eder, yine bu topraklarda gözü olanlar her türlü hile, her türlü planları kurarlar. Hep çırpınıp durmuşuz, Karadeniz’in bir başından diğer başına bir özlem duyuyoruz. Türkün bayrağına bakarak selam gönderilmiş. Yani birbirimize gönderdiğimiz selamlardan öteye gidememişiz. Ne zaman ki Türk devletleri bir araya gelmeye başladıysa ondan sonra artık Karadeniz çırpınmamaya başladı, dalgalanmaya başladı, birbirine kavuşmaya başladı. Biraz önce Kırım Tatar Türklerinin gösterilerine şahitlik ettik. Kırım bugün işgal altında, 1990’lı yıllarda Allah’a şükür Türk devletleri bir araya gelmeye başladı. Bu rüyayı Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 1933 yılında gördü”.

Kastamonu “Türk Dünyası Günleri”nin ilk günü coşkuyla yaşandı | Taşköprü Postası

Kamil Aydın konuşmasında, Atatürk’ten de bir alıntı yaparak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün: “Sovyetler Birliği diye bir komşumuz var, bugün güçlü ama yarın mutlaka gücünü kaybedip dağılma sürecine girecektir. Orada yaşayan milyonlarca soydaşımız var. Bizim onlarla bir birliğimiz var. Bizim onlarla tarih birliğimiz var. Bizim onlarla ülkü ve inanç birliğimiz var. O zaman ne yapacağız, bizler şimdiden hazırlıklı olacağız. İnşallah onlar azatlığına kavuştuğu gibi, bizlerde elimizi uzatıp dilde, fikirde ve işte birlik yapacağız” dediğini hatırlattı.

Bunu rahmetli kurucu Alparslan Türkeş’in de söylediğini ve ‘Bir gün esir Türkler inşallah azatlığına kavuşacak” dediğini ifade eden MHP Genel Başkan Yardımcısı Aydın, “Allah’ın izniyle Turan milletleri bir araya gelecek ve bir Türk dünyası oluşacak. Bugün Allah’a şükür böylesi bir Türk Dünyası etkinliğinde böyle bir tabelanın altında böyle bir şölende bir araya geldik” dedi.

KASTAMONU'DA “TÜRK DÜNYASI GÜNLERİ” ETKİNLİKLERİ DEVAM EDİYOR MHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI KAMİL AYDIN: “HEP BİRLİKTE BİZLER, ULU ÇINARIN GÖVDELERİ GİBİ BİR MİLLETİZ” | Taşköprü Postası

[MHP Genel Başkan Yardımcısı Kamil Aydın)

Kamil Aydın, “Böylesine öngörü feraseti olan bir ecdadın bugün burada bizler temsilcileri oluyoruz. Bugün artık Azerbaycan’da söylendiği gibi bir millet iki devlet değiliz sadece KKTC diyor ki: Biz ne olacağız. Biz bir millet, üç devletiz diyorlar. Kırgızistan diyor ki biz ne olacağız. Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan biz neyiz diyorlar. Hep birlikte bizler, ulu çınarın gövdeleri gibi bir milletiz ama Allah’ın izniyle çok devletiz ve çok devlet olmaya devam edeceğiz inşallah” şeklinde konuştu.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Aydın konuşmasının sonunda,  O çok devlet olma bilinciyle yeni yüzyıla bir isim koyduklarını, güçlü bir devlet öngörüsüyle 20’inci yüzyılda 2023 Lider Ülke Türkiye vizyonuyla resmen siyasi bir irade haline geldiğini dile getirerek, 20’inci yüzyılı artık çok net bir şekilde Türkiye yüzyılı olarak dosta da düşmana da açıkça deklare ettiklerini açıkladı.

Kamil Aydın sözlerini şöyle tamamladı:

“Mutluyuz ve gururluyuz, inşallah bu yüksek ülkü ve ideal için bizler hep beraber, çalışacağız ve çok çalışacağız. Herkes üzerine düşeni yapacak, bu şenliklerin devam etmesi için bu kardeşlerin bir araya gelmesi ve ete kemiğe bürünmesi için çok çalışacağız. Hep birlikte bir olacağız, diri olacağız, aziz milletlerle birlikte Türkiye olmaya Türk Devletleri olmaya devam edeceğiz. Bizleri bu organizasyonda bir araya getiren Belediye Başkanımıza ve Türk milleti adına teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu da yaptığı konuşmada, sadece Türkiye’nin değil bütün Turan coğrafyasının, İslam dünyasının ve mazlum devletlerin umudu olduklarını söyledi.

Başkan Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, Kastamonu’nun Çanakkale Savaşı’nda en çok şehit veren illerin başında geldiğini belirterek,  bugün ‘Türk Dünyası Günleri’nin  23 yılını idrak ettiklerini ifade etti.

KASTAMONU'DA “TÜRK DÜNYASI GÜNLERİ” ETKİNLİKLERİ DEVAM EDİYOR MHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI KAMİL AYDIN: “HEP BİRLİKTE BİZLER, ULU ÇINARIN GÖVDELERİ GİBİ BİR MİLLETİZ” | Taşköprü Postası

“Tabii pandemiden dolayı bir süreç var o zamanda yapabilmiş olsak 25’incisini yapacaktık” diyen Başkan Op. Dr. Vidinlioğlu, şunları aktardı:

“Ama bunlar içerisinde son zamanlardaki etkinliklere ayrı bir sayfa açmak lazım. Geçen yol 28 ülkeden gelen misafirlerimiz vardı. Bu yıl da Ukrayna, Rusya savaşından dolayı 1-2 eksikle hemen hemen 25-26’yı buldu. Nereye gidiyorsun diye sorduklarında göğsümüzü gere gere “kızıl elmaya hey” diyebiliyoruz. Şükürler olsun dün hayal dedikleri, gülüp geçtikleri turan hayalimizin bugün, Ete kemiğe büründüğünü hep birlikte gördük. Hem Kazakistan’dan gelen hem Kırgızistan’dan gelen hem Özbekistan’dan gelen, hem de farklı coğrafyalardan gelen tüm misafirlerimizin dilinde turan var. Biz bunun böyle olacağını biliyorduk. Bir gerçek var millet ve milliyet gerçeği. Bu sokağımızdan başlar ilçemizden, ilimizden, bölgemizden devam eder. Siz kabul etseniz de etmeseniz de sizin bir tane kimliğiniz var oda Türk kimliği”.

Türk Dünyası etkinliklerine geniş katılım

Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Biz eskiden Türkiye güçlü olsun derken bugün ki şartlar için demiyor bizim coğrafyamız dışında yaşayan kardeşlerimiz var. Bakın şimdi onlarla burada kucaklaşıyoruz. Allah nasip ederse inşallah bu etkinlikleri yılda bir büyük etkinlik onun haricinde de yılın belli aylarında serpiştirilmiş şekilde yapıp bu ilişkileri daha çok güçlendirmek lazım sırtımızda binlerce yıllık Türk tarihi ve gittiğimiz her yere şefkat getirmişiz onun için bizim vebalimiz, sadece Türkiye ile sınırlı değil. Sırtımızda binlerce yıllık biriken sorumluluklarımız var. Biz sadece Türkiye’nin değil bütün Turan coğrafyasının, İslam dünyasının, mazlum devletlerin umuduyuz. Bu veballe de çalışmaya devam edeceğiz.”

Kastamonu'da "Türk Dünyası Günleri" etkinlikleri devam ediyor - Kültür-Sanat - Kastamonu Haberleri

[Türk halk müziği sanatçısı Kubat]

Konuşmaların ardından havai fişek gösterisi gerçekleştirildi ve daha sonra Ali Ayşe’yi seviyor parçasıyla tanınan sanatçı Ali Kınık ile Türk Halk Müziği sanatçısı Kubat sahne aldı.

Kastamonu'da "Türk Dünyası Günleri" etkinlikleri devam ediyor

[Ali Kınık]

Kastamonu Belediyesi tarafından bu yıl 23’üncüsü düzenlenen ‘Türk Dünyası Günleri‘’nin ilk gün etkinliklerinde, Ali Kınık ve Kubat’ın seslendirdiği birbirinden değerli şarkılara hayranları da eşlik etti.

Gazeteci* Veysel KAVRAYAN

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.