ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

“2022-2 BİGG Yeşil Büyüme Çağrısı”nın Başvuru Süresi Uzatıldı!

“2022-2 BİGG Yeşil Büyüme Çağrısı”nın Başvuru Süresi Uzatıldı!
23 Ağustos 2022
546
A+
A-

ANKARA -UHA HABER / Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Kurumu (TÜBİTAK) İklim değişikliği ile mücadele kapsamında, Türkiye ekonomisi ve sanayisinin yeşil dönüşümüne katkı sağlamak amacıyla açılan 2022-2 BiGG Yeşil Büyüme Çağrısı için belirlenen son başvuru tarihi güncellendi.

 “2022-2 BİGG Yeşil Büyüme Çağrısı”nın Başvuru Süresi Uzatıldı!

TÜBİTAK’tan yapılan açıklamaya göre, İş fikri başvuruları 26 Ağustos 2022 saat 17:00’ye kadar 63 Uygulayıcı Kuruluş tarafından alınabilecek.

Uygulayıcı Kuruluşlar 1. Aşama kapsamında girişimcilerin iş fikirlerinin toplanması, değerlendirilmesi, seçilen iş fikirlerinin iş planına dönüştürülmesine yönelik eğitim, rehberlik, kuluçka vb. hizmetler ile iş fikirlerinin doğrulanması ve girişimcinin TÜBİTAK’a sunacağı iş planı önerilerinin onaylanması gibi faaliyetleri gerçekleştirecek.

Öte yandan Uygulayıcı Kuruluşlar tarafından 2. Aşamaya geçmesi onaylanan iş planları 5 Eylül 2022 – 12 Eylül 2022 Saat 17:00 tarihleri arasında TÜBİTAK’a sunulabilecek.

BiGG Yeşil Büyüme:

Avrupa Yeşil Mutabakatı ile AB politikalarında öngörülen kapsamlı değişikliklerin yanı sıra, uluslararası ekonomi ve ticarette meydana gelen dönüşüm karşısında, ülkemiz 2023 ve kalkınma hedefleriyle uyumlu bir şekilde sürdürülebilir, kaynak-etkin ve yeşil bir ekonomiye geçişi
destekleyecek dönüşümün sağlanması, Türkiye’nin 1980 sonrası ihracata dayalı büyüme stratejisi ile küresel ekonomiyle sağladığı bütünleşmenin korunması bakımından büyük önem arz etmekte.

Buna ilaveten, artan sayıda uluslararası firma ve yatırımcının da yeşil dönüşüm yol haritalarını belirleyerek, düşük karbonlu, yeşil ekonomiye geçişe ivme kazandırmayı hedefledikleri görülmekte.

Bu girişimler arasında, Birleşmiş Milletler çatısı altında bugüne kadar 3067 firma ve 173 yatırımcının katılım sağladığı Sıfır Emisyon Yarışı 1
ve 315 firmanın taraf olduğu Yenilenebilir Enerji 100 (RE1002) yer almakta.

Advertisement

Tüm bu gelişmeler ışığında, Türkiye ekonomisi ve sanayisinin yeşil dönüşümü; kapsayıcı ve sürdürülebilir bir büyümenin tesis edilmesinin yanı sıra, ülkemizin AB başta olmak üzere, üçüncü ülkelere ihracatında rekabetçiliğinin korunması ve güçlendirilmesi için elzem görülmekte.

Bu alanda atılacak adımlar aynı zamanda ülkemizin küresel değer zincirlerine entegrasyonunun geliştirilmesi ve uluslararası yatırımlardan alacağı payın artırılması bakımından da önem teşkil etmekte.

Bu bağlamda, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ve Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan “Yeşil Mutabakat Eylem Planı” doğrultusunda BiGG Yeşil Büyüme çağrısına çıkılmakta.

1. Aşama faaliyetlerini yürütmek üzere seçilen BİGG Uygulayıcı Kuruluşları açılan bu çağrı kapsamında kendi web sayfalarında ilan edecekleri duyuru ile iş fikri başvurularını kabul edecek.

Uygulayıcı Kuruluşlar 1. aşama kapsamında; girişimcilerin iş fikirlerinin toplanması, değerlendirilmesi, seçilen iş fikirlerinin bir hızlandırıcı program dâhilinde doğrulanması ve TÜBİTAK’a 2. Aşama başvurusu yapacak iş planlarının belirlenmesi faaliyetlerini yürütecek.

İş fikrinin teknik ve ticari açıdan doğrulanması sürecini içeren hızlandırıcı programında, Uygulayıcı Kuruluşlar girişimcilere mentorluk, iş birliği ağlarının kullandırılması, iş planı hazırlama desteği, vb. hizmetler sağlayacak.

HABER : Ataner YÜCE

[UHA Haber Ajansı, 23 Ağustos 2022]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.