ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

UCİM Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı İle Mücadele Derneği, Adli Bilimler Kongresi’ne katıldı

UCİM Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı İle Mücadele Derneği, Adli Bilimler Kongresi’ne katıldı
12 Kasım 2022
464
A+
A-

Adli Tıp Uzmanları Derneği kuruluşunun 30. yılı nedeniyle Aydın’ın Didim ilçesinde 3. Uluslararası ve 19. Ulusal Adli Bilimler Kongresi’ni gerçekleştirdi.

TÜRKUAZ Uluslararası Haber Ajansı (TÜHA)’nın haberine göre, kongrede UCİM Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı İle Mücadele Derneği de panelist olarak  yer aldı.  

Panelde UCİM derneği adına; UCİM Genel Hukuk Koordinatörü Av. Emel Aydoğan  “Vakalar Üzerinden Çocuk Haklarında Gözetilmesi Gereken Problemler ve Hak İhlalleri“  konusunda bir konuşma yaptı.

UCİM İSTANBUL ADLİ BİLİMLER KONGRESİNE KATILDI

Av. Emel Aydoğan, Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’de düzenlenen hakların yetişkinlerin haklarına çok benzese de, söz konusu sözleşmenin yetişkinlerin ve hükümetlerin çocukların tüm haklarına erişimlerini sağlamak konusunda ek sorumlulukları olduğunu belirtti.

Av. Emel Aydoğan, “çünkü çocuklar büyüyor, öğreniyor ve bazen de yaşları nedeniyle daha fazla korunmaya ihtiyaç duyuyorlar” dedi.

Tüm çocukların hakları olmasına rağmen, bazen onların bu hakları anlaması ve kullanmasının önünde büyük engellerin bulunduğuna dikkat çeken UCİM Genel Hukuk Koordinatörü Av. Aydoğan, “Örneğin, tüm çocukların her türlü şiddete karşı korunma hakkı vardır. Ancak her gün pek çok çocuk evde, okulda veya bulundukları topluluklarda şiddete tanıklık ediyor veya şiddet görüyor” şeklinde konuştu.

UCİM İSTANBUL ADLİ BİLİMLER KONGRESİNE KATILDI - Şehri Söz Gazetesi

  UCİM İstanbul Hukuk Koordinatörü  Av. Özgür Eraslan ise “Çocuk İstismarı Suçunda Multidisipliner YaklaşımveÇocuk ve Travma”  konularında yaptığı konuşmada,  ülkemizde ve dünyada çocuk istismarı ve ihmali  konusunda az sayıda çalışma yapılmış olmakla birlikte, bu vakalara karşı genellikle ilk başvuru yerleri olan acil servislerde yeterli farkındalık mevcudun olmadığını, arttırılması için gerekli çalışmalar yapılarak hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etti.

Av. Eraslan,  tanı ve tedavisinde multidisipliner yaklaşım esas olup, istismarı önlemek için toplumun, çocukların, öğretmenlerin, sağlık personellerinin bilinç seviyesinin ve duyarlılığının arttırılmasına yönelik eğitim programlarının planlanması ve uygulanması gereklidir. Bu yolla, erken tanıma, önleme çalışmalarına da katkıda bulunabilir” dedi.

Konuşmaları ile panelde büyük ilgi gören UCİM avukatları, çocuk istismarını birçok boyutta ele alarak farkındalık yarattı. Panel sonunda adli tıp uzmanı panelistlerinden UCİM gönüllü üyesi olmak isteyenler oldu. 

***

UCİM Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı İle Mücadele Derneği 

Adres: Nisbetiye Mah.Belediye Sitesi Yolu Sok. Belediye Sitesi A6 Blok Müstakil Girişli Bahçe 

          Beşiktaş – İstanbul 

[UHA Haber Ajansı, 12 Kasım 2022]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.