enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
18,4682
EURO
17,8124
ALTIN
969,55
BIST
3.260,15
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
26°C
İstanbul
26°C
Az Bulutlu
Salı Açık
26°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
27°C
Perşembe Az Bulutlu
25°C
Cuma Az Bulutlu
25°C

Turizmde Çocuk Gastronomisine Çok Yönlü Bir Bakış: Kavramsal Bir Değerlendirme

Turizmde Çocuk Gastronomisine Çok Yönlü Bir Bakış: Kavramsal Bir Değerlendirme
23 Ekim 2019
0
A+
A-

Değerli okurlar, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Turizm Fakültesi tarafından 24-27 Nisan 2019 tarihlerinde büyük bir katılımla gerçekleştirilen II. Uluslararası Çocuk Dostu Turizm Kongresi, ortak görüşün en önemli vurgu noktasını “Çocuk Dostu Turizm İşletmesi” kriterlerinin belirlenmesi ve bu kriterlere uygun donanıma sahip işletmelerin özel bir işaret ile ödüllendirilmeleri oluşturmaktadır. Ayrıca kongrede; Dünya Barışı’na, Dünya çocuklarına, Sivas’ın ve Türkiye’nin ikinci bir armağanı olarak bundan böyle 27 Nisan gününün “Dünya Çocuk Dostu Turizm Günü” olarak kutlanması önerilmiştir.

Kongrede, değerli akademisyenlerin katılımı ile çocuk dostu, Dünya barışının temellerini oluşturacak, güvenilir bir turizm anlayışının güçlendirilmesi ve turizmde çocuğa yönelik şiddet ve sömürünün önlenmesi konusunda farkındalık yaratılması ve bilimsel çalışmaların önünün açılması amaçlanmıştır.

Kongre, asırlar boyu birçok medeniyete kucak açmış, tarihi yapıları ve kültürel zenginliği ile İç Anadolu’nun keşfedilmeyi bekleyen doğa harikası Sivas’ta birçok akademisyen ve araştırmacılara ev sahipliği yaptı. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Turizm Fakültesi’nden Öğretim Görevlisi Murat TOKER ve  ben Araştırmacı Gazeteci ve Yazar Veysel KAVRAYAN, ‘Turizmde Çocuk Gastronomisine Çok Yönlü Bir Bakış: Kavramsal Bir Değerlendirme’ başlığıyla bir sunum yayınladık. Sunumuzun özeti şöyle:

Güzel yemek yeme sanatı” olarak tanımlanabilecek olan Gastronomi, yemeğin sadece beslenmek ve doymak olarak algılanmadığı, aynı zamanda zevk almak ve kaliteli beslenmek için tüketildiği anlamına da gelmektedir. Gastronomi son zamanlarda turizm gelirini artırmak isteyen ülkelerin en çok üzerinde durduğu konuların başında gelmektedir. Gastronomi zenginliği ve kalitesi bir destinasyon tercih sebebi olarak ortaya çıkmakta ve ülke ekonomisine doğrudan veya dolaylı olarak katkıda bulunmaktadır. Bundan dolayı gastronomi, sadece turizm açısından değil insani, hukuki, anayasal, ahlaksal ve dinsel olarak gelecek nesillerin sağlığı açısından da önemli bir konu haline gelmiştir.

Çocuklu aileler için özellikle bebek, çocuk ve ergenlerin beslenme ihtiyaçları önemli ve öncelikli bir konudur. Sağlıklı nesillerin yetişebilmesi için beslenme temel faktör olarak kabul edilmektedir. Bu bağlamda bu çalışmanın amacı, turizm sektöründe çocuk gastronomisinin önemini farklı yönleriyle ele alarak, interaktif alanlarla bağlantısını vurgulamaktır. Ayrıca gelişen turizm sektöründe hizmet çeşitliliği alanında rekabeti arttıracak yeni alanlara farklı bir bakış açısı getirecek konularda dikkat çekmek ve nitelikli, etik, insan odaklı turizm politikaları üretilmesine katkı sağlamaktır. Bu amaçla çocuk gastronomisi turizm, sağlık, kültür, eğitim, beslenme, çevre ve tarım alanları dikkate alınarak bütüncül bir bakış açısı ile incelenecektir. Daha sonra da sektör temsilci ve yöneticilerine standartların belirlenmesi, uygulanması ve kontrolü konularında gerekli önerilerde bulunulacaktır”.

Bacasız Sanayi” olarak da bilinen turizmin, ülkelerin küresel ve yerel anlamda tanıtımlarında ve ekonomik değer elde etmelerinde önemli bir sektör olduğu artık kesin olarak kabul edilmektedir. Turizmin, aynı zamanda ülkeleri birbirlerine yaklaştıran bir sektör olduğu da bilinmektedir.Gastronomi ve kültürü de bu yakınlaşmada önemli bir alandır. Turizm faaliyetleri geniş bir alanı kapsadığı için tamamlayıcı birçok unsuru da içermektedir. Bunda en önemli tamamlayıcı unsur olan yeme-içme etkinliklerinin doğru bir biçimde yerine getirilmesi gerekmektedir.

Günümüzde Gastronomi Turizmi her alanıyla yükselen değer haline gelmektedir. Ülkelerin ve bölgelerin kadim mutfak kültürlerini turistlere tanıtmaları kültürel paylaşım ve kültürel sürdürülebilirlik bakımından önemsenmektedir. Yemek ve yemek kültürü, turist için seyahat sebeplerinde öne çıkan en önemli ilgi unsurlardandır. Turistler seyahat ettiği ülkenin mutfağını, kültürünü, tatlarını merak eder. Gittiği ülkede, bölgede yaşayan halkın neler yediklerini ve içtiklerini gözlemlemek turistlerin her zaman ilgisini çeker ve bu durum kültürün tanınmasına, kültürler arası etkileşime çok fayda sağladığı gibi bilgi ve ticari aktarımı da sağlar.

Teknolojinin gelişmesi ve tesislere ulaşılabilirliğin kolaylığı sebebi ile insanlar daha önce ziyaret etmedikleri ve klasik tatil anlayışı olan deniz kum güneş üçlemesinden farklı kültür ve yaşam tarzlarını öğrenme duyguları ile yeni yerler keşfetme isteklerini gerçekleştirmeye başladılar. Bu yeni akımın internet ortamında özellikle sosyal medyada yayılması ile daha önceden ismi veya destinasyon yapısı oluşmamış yerlerde tüm turizm meraklıları için gidilecek yerler listesine girdi.  Çocukları ile seyahat eden aileler için turizm altyapısı oturmamış veya farklı kültür mutfak ve yaşam tarzında olan yerler ailelerin seyahate çıkmadan önce üzerinde durdukları en önemli etmen haline gelmektedir. Zira oturmuş beslenme, davranış ve yaşam tarzlarının tatile gidilecek yerlerde sürdürülememesi veya sekteye uğraması aileler için destinasyon yeri seçiminde önemli bir etmen olarak karşılarına çıkmaktadır.

Çoğunlukla işletmeler, turistleri mutlu etmek için dünya mutfaklarından yemekler sunarak onları memnun etme çabasındadırlar. Doğrudur, ancak gastronomi açısından yörenin yiyecek içeceklerinin sunulması da çok önemlidir. Aynı zamanda yerelin kalkınmasını ve tanıtımını da destekleyecektir. Bu sebeplerle Türk yemeklerini tatmak isteyen turiste, yöresel şekilde hizmet etmek, Türk mutfağının tanınması açısından da önemlidir. Yöresel yemekleri özüne ve yapılış şekline sadık kalarak devamlılığını sağlamak için, mutfak kültürümüzü turizmin bölünmez bir parçası olarak görmek ve uygulamak gerekir. Konaklama tesislerinde verilen hizmetlerin başında gelen yeme içme olanakları, ekonomik gelirin de en büyük getirisidir. İnsanlar tüm seyahatlerinde güler yüzü, rahatlığı, konforu bunun yanında lezzetli yiyecek ve içecekleri görmek isterler.

LİTERATÜR ARAŞTIRMASI

Gastronomi Kavramı

Güzel yeme içme ve mutfak sanatı olarak da tanımlanan Gastronomi, yeme içmenin yalnızca beslenme ve doyma olarak düşünülmediği, bunun yanında keyif ve haz almak için tüketildiği bir konu olarak da tanımlanabilir. Köklerinde ise, yemek yapımındaki gıdaların nerede ve nasıl bir ortamda, ne şartlarda yetiştirildiğinin önemi kadar sunulacak ürünlerin tarihsel ve kültürel olarak öne çıkarılması da bir o kadar önemli konulardandır.Yemeğin içeriğindeki ürünlerin yetiştiği topraklardan hazırlama aşamasındaki kaplar,sunum tekniği, sunum iletişimi;yemeğin hikayesinin anlatımı ve misafirler ile etkili iletişim de gastronomi kavramının içerisine dahil edilmelidir. İnsanlar bir yemek veya içecek tadımından ziyade bunları tamamlayan tarih, kültür ve hikâyeyi merak etmektedirler.

Günümüz dünyasında insan taşımacılığı ve iletişim organizasyonlarının gelişmesiyle, gezegenin farklı tatlarının taze şekilde dünyanın başka bölgelerine ulaşabilmesiyle büyüyerek gelişme trendi gösteren gastronomi alanı, uzmanlara ve tüketicilere göre sanat olarak da nitelendirilmektedir. Gastronomlar, insanlara güzel tatları tattırmanın yanında, o yiyeceğin bulunduğu bölgenin kültürel yönleriyle beraber iyi vakit geçirmelerini ve mutlu bir sofra ziyafeti sunmak için de yaratıcılıklarını göstermektedir.

İnteraktif bir alan Gastronomi; Fen bilimleri, Sağlık ve Sosyal bilimlerden de faydalanır. Ayrıca fen, sağlık ve sosyal bilimler için zengin bir araştırma alanıdır. Konu yeme içme ile bağlı olduğundan; beslenme bilimi ile de doğrudan ilişkilidir. Tat bilimi, tat alma, besinlerin vücuttaki işlevleriyle ilgilenir, ayrıca gıdaların belirlenmesinde kalite standardizasyonu, yiyeceklerin şekilsel, kimyasal ve biyolojik olarak bozulmalarının önüne geçilmesi, hijyen ve sanitasyon kurallarına uyularak üretim süreçlerin belirlenmesi büyük oranda fen bilimleriyle ilgilidir. İnsanların arzuları nelerden etkilenir, neden bazı şeyleri severken bazı şeylerden hoşlanmaz soruları psikoloji bilimiyle alakalıdır. Yiyecek ve içeceğin paylaşılması, bazı insanlar evde yerken, bazılarının dışarıda yemesi ve etkileri anlaşılmaya çalışıldığında sosyoloji bilimiyle alakalıdır. Mutfakta kullanılan araç gereçlerin değişimi, ürünlerin mesela buğdayın hangi coğrafyalarda olduğu veya ilk yerleşik düzene geçen insanlar nasıl beslendiği gibi konular anlaşılmaya çalışıldığında tarih bilimine, hangi ürünün, nasıl ve ne özellikte turiste sunum şekilleri belirlenirken satış pazarlama bilimine, folklorik öğeler taşıyan bir ürün tasarlarken halk bilimiyle de alakalıdır. Gastronomide, yiyeceklerin inançlar ile olan ilişkisi söz konusu olduğunda da teolojik ve ilahiyat çalışmaları ile ilişki içerisindedir. İnsan fizyolojisinin temel taşı olan yeme içme neredeyse tüm bilim dallarıyla doğrudan veya dolaylı ilişkidedir. (devam edecek)

Veysel KAVRAYAN / Eğitimci – Gazeteci – Yazar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.