enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp
DOLAR
8,1550
EURO
9,7089
ALTIN
457,33
BIST
1.393
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Çok Bulutlu
13°C
İstanbul
13°C
Çok Bulutlu
Pazartesi Çok Bulutlu
12°C
Salı Parçalı Bulutlu
15°C
Çarşamba Gök Gürültülü
18°C
Perşembe Gök Gürültülü
14°C

Mehmet Bozdemir:’Tam Demokrasi Platformu’na destek olalım’

Mehmet Bozdemir:’Tam Demokrasi Platformu’na destek olalım’
REKLAM ALANI
13.03.2020
0
A+
A-
https://yt3.ggpht.com/NJ9gJi2uQpQVsngavZmPKE53FTBwe7I0uSROS_rXQAjBOooL328M9oZjA_HNgRug6ew4zBgYMh8=w1060-fcrop64=1,00005a57ffffa5a8-k-c0xffffffff-no-nd-rj

UHA HABER / Demokraside Birlik Vakfı’nın 25. kuruluş yıldönümü münasebetiyle, ‘Tam Demokrasi Platformu’ konusunda proje geliştirerek, Siyasi Parti ve Sivil Toplum Kuruluşlar’yla paylaştı.

Mehmet Bozdemir, ile ilgili görsel sonucuDemokraside Birlik Vakfı Başkanı Mehmet Bozdemir, ‘Tam Demokrasi Platformu’ konusunda geliştirdikleri Proje’nin gerekçeleri, hedefleri ve yol haritası ile ilgili olarak hazırladıkları taslak metnini (UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘na değerlendirerek, önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan Mehmet Bozdemir, Türk Milletinin bin yıllık Anadolu tarihinde çeşitli din ve ırktan insanları adaletle yöneten büyük bir devletin ve medeniyetin kurucusu ve yaşatıcısı olduğuna dikkat çekti.

18. yüzyıl sonlarında kesinleşen geriye gidişi durdurabilmek için bir asır süren modernleşme çalışmalarının sonucunda Türk Milletinin yedi düvele karşı verdiği Çanakkale ve İstiklal Savaşı sonrasında Mustafa Kemal Paşa’nın önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kurmayı başardığı ifade ederek, Cumhuriyet’i kurarak milli iradenin hâkimiyetini taçlandıran Atatürk’ün modernleşme sürecini hızlandırdığının altını çizdi.

Mehmet Bozdemir, “Türkiye, ll. Dünya Savaşı sonrasında İnönü’nün Cumhurbaşkanlığı döneminde kendi iradesi ile çok partili demokratik düzene geçme başarısını göstermiştir” dedi.

Yakında bir asrı tamamlayacak olan Türkiye’nin, bugüne kadar ekonomik ve sosyal alanlarda birçok önemli başarıları gerçekleştirmiş olmasına rağmen, maalesef demokrasisini, Soğuk Savaş döneminin olumsuzlukları nedeniyle, arzulanan çoğulcu ve katılımcı çağdaş demokrasiler seviyesine taşıyamadığını hatırlatan Bozdemir,  bunda 1960, 1980 askeri ihtilallerinin ve 12 Mart, 28 Şubat, 27 Nisan gibi askeri müdahalelerinin çok olumsuz etkilerinin olduğunu ve demokrasi yürüyüşünün birkaç kez sıfırdan başlamak zorunda kalındığını belirtti.

Mehmet Bozdemir, Cumhuriyet tarihinde zaman zaman şiddetli bir biçimde yaşanan toplumsal ayrışmaların bilhassa son birkaç on yılda etnik, dini, mezhepsel ve siyasi kutuplaşmalara hatta çatışmalara dönüştüğüne vurgu yaparak, “Eğer demokrasimiz 1946’da çıktığı yolda hiç kesintisiz ilerleyebilmiş ve demokrasisini çağdaş demokrasilerin düzeyine çıkartabilmiş olsaydı; ne onlarca yıldır yaşadığımız etnik kaynaklı PKK terörü olaylarını yaşardık, ne de FETÖ ve benzeri dini kaynaklı çatışmalar ve yapılanmalar vuku bulurdu. Kimse ihtilal yapamaz hatta hayalinden bile geçiremezdi” şeklinde konuştu.

“15 Temmuz hain darbe teşebbüsü bir kere daha açıkça göstermiştir ki ülkemizin bir numaralı meselesi demokrasidir” diyen Mehmet Bozdemir, “Çünkü evrensel normlarda demokrasisi olan ülkelerde, darbe teşebbüsünde bulunmayı bırakın, darbeyi akıllarından geçirmek, hayal dahi etmek mümkün değildir” ifadesini kullandı.

Bozdemir, 15 Temmuz hain darbe girişiminin halkın demokrasiye sahip çıkması ile teşebbüs halinde kaldığını, başarısız olduğunu hatırlatarak, “Böylece, darbeciler değil, halkımız ve demokrasi kazanmıştır. Ülkemiz büyük bir felaketin eşiğinden dönmüştür” dedi.

Son birkaç on yılda yaşanan ideolojik kaynaklı çatışmalar ve FETÖ paralel devlet yapılanması ile yaşanan olumsuzluklar sonucunda halkın adalet kurumuna karşı güven bunalımının çok arttığını söylen Başkan Bozdemir,  Adalete olan güvenin adeta sıfırlanma noktasına geldiğini,  bu durumun ülkenin bekasını tehdit eden en önemli unsur olduğunu, Mülkün temeli olan “adalet” zedelendiğinde tüm ekonomik ve sosyal hayatın geriye gittiğini açıkladı.

Demokraside Birlik Vakfı Başkanı Mehmet Bozdemir, bugün siyasi partilerin birbirlerine karşı kullandıkları kin ve nefret dilinin, toplumda kutuplaşmalara ve çok büyük moral bozukluklarına sebep olduğuna dikkat çekti.

“Ülkemizin bekasının tehdit altında olduğu, korku imparatorluğunun kurulduğu, adalete güvenin kalmadığı, bütün dünya ile kavgalı olduğumuz, ekonominin çökmek üzere olduğu, demokrasinin ve hukukun askıya alındığı, ülkenin hızla tek adam rejimi ile diktatörlüğe doğru gittiği”ne vurgu yapan Bozdemir,  “benzeri abartılı siyasi söylemler halkımızı büyük bir ümitsizliğe ve moral çöküntüsüne sürüklemektedir” şeklinde ifade etti.

Mehmet Bozdemir, dün olduğu gibi bugün de Türk Milletinin önemli sorunları bulunduğunu; ama Türkiye’nin en önemli “kök” sorununun “çağdaş standartlarda bir demokrasiye sahip olmayışı olduğunu kaydetti.

Birleşmiş Milletlerin, AB’nin ve uluslararası kuruluşların yaptıkları birçok araştırmalarda Türkiye’nin; ekonomik gelişmişlik, insani gelişmişlik, insan hakları, özgürlükler, demokrasi ve insanca yaşama konularında gelişmiş ülkelerin çok gerisinde kaldığı açıkça görüldüğünün altını çizen Bozdemir, Ülkemizdeki bütün menfi göstergelerin en önemli sebebinin demokrasi eksikliği ve ülkenin evrensel normlarda bir demokrasiye kavuşamadığına dikkat çekti.

Mehmet Bozdemir, Çağdaş standartlarda tam bir demokrasiye sahip olacak bir Türkiye’nin çözemeyeceği hiçbir siyasi, ekonomik, kültürel ve sosyal sorunu kalmayacaktır. Bugün yaşadığımız başta kutuplaşma, sosyal çatışmalar, ekonomik kökenli sorunlar olmak üzere tüm sorunlarımızın kesin çözümü ülkemizin “tam demokrasiye” ulaşmasıyla mümkündür” diye konuştu.

“Tam demokrasiye ulaşmış bir Türkiye, tarihinden getirdiği yüksek insani değerler birikimi ile çağdaş demokrasiye ve bütün insanlığa çok önemli değerler kazandıracaktır” şeklinde kaydeden Bozdemir, konuşmasına şöyle devam etti:

“Ecdadımızın büyük fedakârlıklarıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmuş, fakat cumhuriyetimiz henüz tam demokrasi ile taçlandırılamamıştır. Bugün bu görev ve sorumluluk hepimize düşmektedir.

Bugün bizler artık çok net olarak anladık ki, tam demokrasiye geçmeden ülkemizin ekonomik ve sosyal kalkınması, darbelerin ve darbe teşebbüslerinin önlenmesi ve toplumsal barışın sağlanması mümkün değildir”.

Demokraside Birlik Vakfı Başkanı Mehmet Bozdemir, demokrasinin, kurumlar ve kurallar rejimi olduğunu hatırlatarak,  bu kurum ve kuralları tesis etmeden tam demokrasiye geçmenin mümkün olmadığını, Sistemin başkanlık veya parlamenter sistem olmasından ziyade içinin demokrasi ile doldurulmasının son derece önemli olduğuna dikkat çekti.

Demokraside Birlik Vakfı Başkanı Mehmet Bozdemir, Evrensel normlardaki Tam Demokrasi’nin olmazsa olmaz kurum ve kurallarını özetle şöyle hatırlatıyor:

 • İster başkanlık sistemi isterse parlamenter sistem olsun; demokrasinin olmazsa olmazı kuvvetler ayrılığı prensibinin katıksız uygulanmasıdır.
 • Hukukun üstünlüğü ve özgürlükler temel esaslardır. Hukuk devleti ve adalet mülkün temelidir. Evrensel hukuk değerlerini esas alan tam bağımsız ve tarafsız bir yargı sistemi demokrasinin güvencesidir.
 • Evrensel insan hak ve özgürlükleri anayasa teminatı altında olmalıdır.
 • Üyeleri, bizzat halk tarafından adaletli, eşitlikçi ve özgür seçimlerle belirlenmiş bir parlamento. Maalesef ülkemizde milletvekilleri direk halk iradesi ile değil, siyasi partiler veya liderleri tarafından seçilmektedir. Halk sadece listeleri onaylamaktadır.
 • Yürütme organı olan iktidar veya cumhurbaşkanı halkın iradesi ile seçilmeli, bütün icraatları şeffaf olmalı, hesap verilebilirliği ile halkın gözlemine ve yargı denetimine açık olmalıdır.
 • Evrensel normlarda halk adına denetim yapan özgür bir medyanın varlığı şarttır.
 • Halkın özgür iradesiyle hayat bulmuş güçlü, özgür ve etkili sivil toplum kuruluşlarının varlığı zarurettir.
 • Her türlü ayırımcılık; özellikle din, etnik grup, cinsiyet, inanç, parti, bölge, siyasi görüş ayırımcılığı kanunen kesinlikle yasaklanmıştır.
 • Kamuda bütün görevlere atamalar kesinlikle ehliyet ve liyakat esasına göre yapılır.
 • Her görüş, inanç ve düşünce kendini özgürce ifade edebilme ve örgütlenebilme hakkına sahiptir. Özellikle dini yapılanmaların, cemaatlerin finans ve mali durumları kayıt altına alınır ve denetlenir.
 • Başta siyasi partiler olmak üzere toplumun tüm kesimleri toplumda kin ve nefret uyandırıcı ayrıştırıcı bir dil kullanamazlar. Hukuken yasaktır.
 • Eğitimde insanı değerli kılan ve insani değerleri temel alan akılcı ve bilimsel bir eğitim sistemi esastır.

Başkan Mehmet Bozdemir, özetle yukarda belirtmeye çalıştığı esaslar çerçevesinde, ‘Tam Demokrasi‘nin ülkemizde de hayata geçirilmesi amacıyla tüm vatandaşların da ‘Tam Demokrasi‘ konusunda farkındalık ve talep oluşturmak için bütün vatandaşları ‘Tam Demokrasi Platformu’nu oluşturmaya ve destek vermeye davet ettiklerini ifade etti.

“Tam demokrasiye geçmeden ülkemizin hiçbir sorununa köklü çözümler getirmek mümkün değildir” diye açıklada bulunan Bozdemir, ‘Tam demokrasi‘ye geçişin ancak halkın istek, arzu, heyecan ve yüksek talebiyle mümkün olabileceğini ve bir toplum kendini değiştirmedikçe Allah o toplumu değiştirmeyeceğine dikkat çekti.

Başkan Mehmet Bozdemir, bugün Batı dünyasında yaşanan demokrasi seviyesine, Batı insanının asırlarca çok ağır bedeller ödeyerek geldiğine değinerek, “Bizim dünyamızda ise çoğunlukla yönetici elitlerin mücadeleleri ile demokrasi yolunda adımlar atılabilmiştir. Tarihimizde 15 Temmuz Şanlı Direnişiyle ilk defa milletimiz milli irade ve demokrasiye sahip çıkmış, kanını ve canını bu uğurda feda etmiştir” dedi.

Tüm sorunlarımızı kökten çözüme kavuşturacak ve Türk Milleti’nin refahını ve mutluluğunu artıracak, insanca yaşamamızı sağlayacak tam demokrasinin, ancak tüm milletimizin sahip çıkması ile gerçekleşeceğininin altını çizen Bozdemir, ‘Tam demokrasi‘ye geçişin, ancak ve ancak Milletin azmi, kararlılığı ve yüksek iradesi ile mümkün olacağını, Milletin kendi geleceğine sahip çıkması gerektiğini ve hariçten birilerinin gelip de bizim için ‘Tam demokrasi’ mücadelesi vermeyeceğine dikkat çekti.

Demokraside Birlik Vakfı Başkanı Mehmet Bozdemir, konuşmasının sonunda şu görüşlere yer verdi:

“Devletimiz ve Milletimiz demokrasi yolculuğunda en sonuncusu 15 Temmuz hain darbe girişimi olmak üzere çok ağır bedeller ödemiştir. Yeni bedeller ödemek istemiyor ve çağımızın getirdiği bütün nimetlerden yararlanarak artık insanca ve huzur içinde yaşamak istiyorsak ‘Tam Demokrasi’ isteğimizi dile getiren ‘Tam Demokrasi Platformu‘na sahip çıkalım, destek olalım, güç verelim ve kayıt olalım”.

HABER : Ataner YÜCE & Ankara

NOT: Önerilen Yol Haritası

Yukarda siz okurların görüşlerine sunulan taslağı sizlerin de değerli katkılarıyla zenginleştirmek ve ortak bir metin haline getirmek için Ankara’da veya yakınlarında bir otelde bir günlük bir çalışma toplantısı düzenlenecek.

Bu toplantıda halka sunulacak ortak metin netleştirilecek ve takip edilecek yol haritası birlikte belirlenecek.

Not: Bu proje ile ilgili görüş, düşünce ve tekliflerinizi bilgi@demokrasidebirlik.org.tr elektronik adresine iletmenizi önemle rica ederiz.

[UHA Haber Ajansı, 13 Mart 2020]

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma Payitaht “Abdülhamid”den sonra TRT 1 Ekranlarında..

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.