enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

İletişim Başkanı Altun’dan Çalışan Gazeteciler Günü mesajı

İletişim Başkanı Altun’dan Çalışan Gazeteciler Günü mesajı
10 Ocak 2021
417
A+
A-

UHA HABER / İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Çalışan Gazeteciler Günü mesajında, “Demokratik, ahlaki ve toplumsal sorumluluk bilinciyle mesleğini ifa eden haber emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü tebrik ediyorum” dedi.

İletişim Başkanı Altundan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü mesajı

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Mesajında, demokratik, ahlaki ve toplumsal sorumluluk bilinciyle mesleğini ifa eden haber emekçilerinin Çalışan Gazeteciler Günü’nü tebrik etti.

Altun, demokrasinin ayrılmaz bir unsuru olan medyanın, sağlıklı bir kamuoyunun oluşmasında hayati bir işleve sahip olduğunu anlattı.

Halkın doğru bilgiye ulaşması için medya mensuplarının kritik bir görevi olduğunu söyleyen Altun, mesajında şunlara yer verdi:

“Kamuoyunun haber alma ihtiyacını karşılarken mesleki ilkelerin yanı sıra toplumsal sorumluluk idrakiyle, demokratik ve hukuki değerleri koruyan, kişilik haklarına saygıyı esas alan gazeteciler ‘hakikatin temsilcisi’ olarak görev yapmaktadır. Yerel, ulusal ve uluslararası mecralarda çalışan bütün gazetecilerin, mesleklerini yerine getirirken hakikat konusunda gösterdikleri hassasiyet, gazeteciliğin saygınlığını ve medyaya güveni artırdığı gibi, demokrasinin sağlıklı işlemesine ve güçlenmesine de katkı sunmaktadır. Bu duyarlılık, mesleki yetkinlik ve başarı ile birleştiğinde aynı zamanda genç gazetecilere de değerli bir örnek teşkil etmektedir.”

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü' kutlama mesajları - Antakya Gazetesi | Antakya'nın Tarafsız Haber Portalı

“Uluslararası medyada da etki uyandıran gazeteciler gurur veriyor”

İletişim Başkanı Altun, başarıları ve yetkinlikleriyle uluslararası medyada da etki uyandıran basın kuruluşları ve gazetecilerin varlığının Türkiye’ye övünç ve gurur verdiğini söyledi.

“Türkiye’nin son yıllarda her alanda kat ettiği ilerleme, medyada da çeşitliliğe sahip özgürlükçü bir ortamın oluşmasıyla kendini göstermektedir. Ülkemizde basın özgürlüğü ve ifade hürriyeti alanı da 20 yıl öncesiyle kıyaslanamayacak ölçüde genişletilmiş ve güvence altına alınmıştır. Bu gerçeğe rağmen ne yazık ki bu kavramlar içeride ve dışarıda Türkiye karşıtı çevrelerce çarpıtılmış değerlendirmelerle istismar edilmekte, aleyhe algı oluşturmak için mesnetsiz yorumlarla kullanılmaya çalışılmaktadır.”

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nasıl ortaya çıktı? Hangi süreçlerden geçti?

“Yalan haberle mücadele edebilen gazetecilerin varlığı önemli”

Mesajında, “Yaşadığımız zaman ve bölgemizde cereyan eden hadiseler, hakikatin ne kadar kıymetli olduğunu gösterdiği gibi, ülkesine ve toplumuna yabancı kalemlerin ne kadar tehlikeli olabileceğini de kanıtlamıştır” sözlerine yer veren Altun, şunları söyledi:

“Basın özgürlüğü ve ifade hürriyeti kavramlarının terör örgütlerinin propagandasını yapma, vatandaşlarımız arasında ayrımcılık, nifak ve nefret tohumları serpme ya da vesayet ve darbe dönemlerini yüceltme gibi ifsat edici emeller için kalkan olarak kullanılmasına, herkesten önce ‘hakikat temsilcisi’ olan gazetecilerin müsaade etmemesi gerekmektedir. Diğer taraftan, gelişen teknoloji, yazılı ve görsel basının yanında internet gazeteciliği ve sosyal medyada habercilik adına yeni imkanları beraberinde getirmektedir.

Yeni medya mecralarıyla dezenformasyon maksatlı haberlerin de hızla dolaşıma girebildiği günümüzde, ülkemiz, bölgemiz ve dünyadaki gelişmeleri doğru okuyabilen, teknolojik imkanlardan istifade ederek gerçek bilgiyi çok daha hızlı yayabilen, yalan haberle kararlı şekilde mücadele edebilen gazetecilerin varlığı çok daha önemli ve değerli hale gelmektedir.”

10 Ocak neden Çalışan Gazeteciler Günü olarak kutlanıyor? - Haberler - Öncü Şehir Gazetesi

“Medya mensuplarımızın her zaman destekçisi olmayı sürdüreceğiz”

Altun, İletişim Başkanlığı olarak, mesleki ilkelerden ödün vermeden görevlerini ifa ederken, Türkiye’nin gelişmesine ve ilerlemesine, birlik ve beraberlik ikliminin güçlenmesine katkıda bulunan medya mensuplarının her zaman destekçisi olmayı sürdüreceklerini söyledi.

“Bu duygu ve düşüncelerle, ülkemizin ve dünyanın dört bir yanında fedakarca görev yapan gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü tekrar kutluyor, görevleri başında vefat eden gazetecilere Allah’tan rahmet diliyorum.”

[UHA Haber Ajansı, 10 Ocak, 2021]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.