enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Berberoğlu için yeniden yargılama kararı

Berberoğlu için yeniden yargılama kararı
9 Şubat 2021
382
A+
A-

UHA HABER / İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, AYM’nin “hak ihlali” kararının ardından Enis Berberoğlu hakkındaki infazın durdurulmasına hükmetti. Yeniden yargılama, dokunulmazlığın kaldırılması ya da milletvekilliğinin sona ermesiyle başlayacak.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi’nin “hak ihlali” kararına bu kez direnmedi. CHP’li Enis Berberoğlu’nun yeniden yargılamasına hükmetti.

Berberoğlu, MİT tırlarına ilişkin görüntüleri, eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın yönetmeni Can Dündar’a verdiği gerekçesiyle yargılandı ve 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Berberoğlu’nun milletvekilliği de düşürüldü.

Anayasa Mahkemesi, Enis Berberoğlu’nun “hak ihlali” gerekçesiyle yaptığı başvuruyu 21 Ocak’ta karara bağladı. Siyasi faaliyette bulunma ve seçilme hakkının ihlal edildiğine hükmetti.

Savcılık da bu karar üzerine Anayasa Mahkemesi kararına uyulması yönünde mütalaa verdi

Şentop: Süreç, normal seyrinde ilerliyor

Savcılığın görüşünü bildirmesinin ardından bu konudaki soruyu yanıtlayan Meclis Başkanı Mustafa Şentop “Süreç, normal seyrinde ilerliyor” vurgusu yaptı: “Anayasa Mahkemesi zaten kararında ihlalin nasıl kaldırılacağı açıklamasını kararını orada ifade etmişti. Ona uygun bir süreç başsavcılığın talebi.”

Jet karar

İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi mütalaanın hemen ardından kararını açıkladı. Anayasa Mahkemesi’nin kararına uyarak, Enis Berberoğlu hakkında verilmiş kesinleşmiş hükmün ortadan kaldırılmasına karar verdi. Yeniden milletvekili seçilmesi nedeniyle yargılamayı da durdurdu.

Dokunulmazlığının kaldırılması için hazırlık

Mahkeme ayrıca Berberoğlu’nun dokunulmazlığının kaldırılması için Adalet Bakanlığı’na yazı yazılmasına hükmetti.

Yeniden yargılanma süreci Enis Berberoğlu’nun dokunulmazlığının kaldırılması ya da milletvekilliğinin sona ermesi ile başlanacak.

[UHA Haber Ajansı, 09 Şubat 2021]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.