enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Almanya nasıl kıskanmasın !

Almanya nasıl kıskanmasın !
3 Şubat 2021
480
A+
A-

UHA HABER / Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş, Elektrikli araçlarda ÖTV artışını değerlendirerek, “Almanya bir yandan bizi kıskanırken öte yandan elektrikli araç satışına teşvikte bulunuyor. ” dedi.  

Başkan Hüseyin Baş, dünyada birçok ülkenin elektrikli araç satışına teşvik verirken Türkiye’de ise vergi oranlarının artırıldığına dikkat çekti.

Hüseyin Baş: Bayram paylaşmak, değer vermektir
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş

BTP lideri Hüseyin Baş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Almanya bir yandan bizi kıskanırken öte yandan elektrikli araç satışına teşvikte bulunuyor. Biz de gün itibariyle yüzde 15 olan elektrikli araçlar ÖTV bedelini yüzde 60’a çıkardık. Almanya’nın ürettiği arabadan Almanya’dan daha fazla para kazanırsan adam kıskanır tabi…” ifadelerini kullandı.

Zam kararı resmi gazetede

Elektrikli otomobillerin özel tüketim vergilerinde ( ÖTV) değişikliği öngören Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kararla, motor gücü 85 kW olan elektrikli araçların ÖTV oranı yüzde 3’ten yüzde 10’a yükseldi. Motor gücü 85 kW ile 120 kW arasında kalan elektrikli araçların ÖTV oranı da yüzde 7’den 25’e çıktı.

Yeni düzenleme ile birlikte, motor gücü 120 kW geçen elektrikli araçlarda ise yeni ÖTV oranı yüzde 60 olarak belirlendi. Bu gruptaki araçların eski ÖTV oranı ise yüzde 15’di.

Yeni ÖTV oranlarının, özellikle motor gücü 120 kW’ı geçen lüks segmet elektrikli araçların fiyatlarını daha fazla artırması bekleniyor.

[UHA Haber Ajansı, 03 Şubat  2021] 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.