Sağlık & Yaşam

Zürafalar: Dünyanın tehlike altındaki devleri

Sayıları git gide azalan zürafalar, yıllarca dişleri için avlanan filler ve boynuzları için avlanan gergedanların gölgesinde kaldı. Ancak dünyanın en uzun kara canlıları için geç kalınmış olabilir.

Sessiz yok oluş

Zürafaların sayısında son yıllarda sessizce süren büyük bir düşüş yaşandı.

Giraffe in Tanzania. Photo credit: (DW/Inga Sieg)

Dünya Doğa ve Doğa Kaynakları Koruma Birliği’nin (IUCN) verilerine göre 1985 yılından bu yana zürafa nüfusu yüzde 40 oranında yok oldu ve günümüzde Sahra Altı Bölgesi’nde sadece 97 bin 500 kadar zürafa kaldı.

Giraffe. Photo credit: Getty Images/M.Ralston

‘Av hatırası’

Bu heybetli hayvanların nüfusu hastalıklar, doğal alanlarına yapılan tecavüzler ve eti için yapılan kaçak avlanma nedeniyle git gide azaldı. Günümüzde Afrika’da sayıları fillerden daha az. Uzmanlar bu nedenle özellikle ABD’den gelen avcıların zürafaları “av hatırası” olarak gördüğünü belirtiyor.

Giraffe. Photo credit: Getty Images/K.van Weel.

Bir değil, dört tür

2016 yılında bilim insanları dört farklı zürafa türü olduğunu keşfetti. Bunlardan üçü daha büyük bir tehdit altında. Current Biology adlı dergide yayımlanan araştırma şimdilerde yeniden gözden geçiriyor. Eğer bu dört tür resmi olarak tanınırsa, zürafaları korumak için yapılan girişimlere katkı sağlayacak.

Giraffe. Photo credit: Getty Images/C.De Souza.

Zürafanın boynu neden bu kadar uzun?

Zürafaların boyun uzunluğu 1 metre 80 santimetreye ulaşabiliyor. Üstelik aynı insanlarda olduğu gibi onların da boynunda 7 omur var. Kanın beyne ulaşabilmesi için zürafanın kalbinin yaklaşık iki metre yüksekliğe kan pompalaması gerekiyor. Bilim insanları için zürafaların boynunun nasıl olup da bu kadar uzadığı sorusunun yanıtı hala gizemini koruyor.

Giraffe. Photo credit: Getty Images/M.Cardy.

Düşerek dünyaya geliyorlar

Zürafaların gebelikleri 15 ay sürer ve ayakta doğururlar. Bu da yavruların yaklaşık beş metreden fazla bir yükseklikten yere düşerek dünyaya gelmesi demek. Ama yavru zürafalar hızlı öğreniyor. Doğumdan 30 dakika sonra ayağa kalkabilirler, doğumdan sadece 10 saat sonraysa anneleriyle birlikte koşabilirler.

Giraffe. Photo credit: Getty Images/J.Thys.

24 saat yemek

Zürafalar çoğu zaman yiyor. Her hafta yüzlerce kilo yaprak çiğniyor ve yiyecek için kilometrelerce yol katediyorlar. Ancak boylarının uzunluğu su içmelerini zorlaştırıyor ve onları tehlikeye açık hale getiriyor. Su içerken bacaklarını yaymaları ve eğilmeleri gerekiyor. Bu durumda savunmasız kalıyorlar. Neyse ki birkaç günde bir su içiyorlar. Zira su ihtiyacının çoğunu bitkilerden karşılıyorlar.

Giraffe. Photo credit: Getty Images/J.Martinson.

Manzaralı yemek

Zürafanın 50 santimetreyi bulan dili yaprakları dallardan koparmakta ve doğum sürecinde yardımcı olmak adına çok önemlidir. Zürafalar az sayıda hayvanın ulaşabileceği ağaçların tepesindeki yapraklar ve tomurcuklarla beslenir. Favori bitkisi akasya ağacıdır.

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir