Avrupa Türkiye

Zirngast’ın yurtdışına çıkış yasağı devam edecek

UHA HABER / Avusturyalı gazeteci-öğrenci Max Zirngast hakkında “terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla açılan davanın görülmesine Ankara’da başlandı. Zirngast’ın yurtdışına çıkış yasağının kaldırılması talebi reddedildi. 

Avusturyalıgazeteci Max Zirngast hakkında “terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla açılan davanın görülmesine Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Duruşmaya avukatı Murat Yılmaz ile birlikte katılan Zirngast, hakkındaki suçlamaları reddetti. Avukat Murat Yılmaz AFP’ye yaptığı açıklamada, müvekkilinin yurtdışına çıkış yasağının kaldırılması talebinin mahkemece reddedildiğini belirtti. Dava 11 Eylül 2019 tarihine ertelendi.

Aralarında re:volt’un da bulunduğu sol görüşlü yayınlar için yazan ve üç buçuk yıldır Ankara’da yaşayan gazeteci ve öğrenci 30 yaşındaki Max Zirngast, geçen yıl Eylül ayında evinde gözaltına alınmış ve 10 günlük gözaltı süresinin ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Sincan Cezaevi’ne konulmuştu.

TKP (Türkiye Komünist Partisi)/Kıvılcım örgütüne üye olmakla suçlanan Zirngast o dönem verdiği ifadede Sosyalist olduğunu ve evrensel değerleri savunduğunu belirterek, “Ben hiçbir şekilde gizli faaliyette bulunmadım. Şimdi de hayatımı kurmak için ev aldım. Suçlandığım örgütü bilmiyorum. Almanca, İngilizce ve Türkçe dilleri arasında çeviri yapıyorum. Evimde bulunan kitapların bir çoğu Hikmet Kıvılcımlı’ya aittir. ODTÜ’de okurken Kıvılcımlı hakkında hocama sunum yaptım” diye konuşmuştu. Avusturya hükümeti ODTÜ siyaset bilimi öğrencisi Zirngast’ın serbest bırakılmasını talep etmişti.

Adli kontrol şartıyla serbest kalan  Zirngast o tarihten bu yana her hafta karakola giderek imza vermekle yükümlü.

ANKARA, DW, UHA HABER 

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir