Gündem

Zeytin Dalı Operasyonuna Yakından Bakmak

SETA İstanbul  Stratejik Araştırmalar Direktörü Veysel Kurt, Afrin operasyonunun sert ve dezavantajlı bir coğrafyada yapıldığını açıkladı.

Veysel Kurt, ile ilgili görsel sonucu

SETA İstanbul  Stratejik Araştırmalar Direktörü Veysel Kurt

Veysel Kurt, ‘Zeytin Dalı Operasyonuna Yakından Bakmak’ başlıklı makalesini (TÜHA) Türkuaz Haber Ajansı’na değerlendirerek, Zeytindalı operasyonunun on günü aşkın bir süredir tartışıldığını söyledi.

Terörle mücadelenin, Suriye stratejisinin,ve Türkiye için önemi gibi bir çok başlık altında gerekli gereksiz çok şeyin yazıldığını ve çizildiğini ifade eden Veysel Kurt, “Bununla birlikte operasyonel şartları göz önünde bulunduran çok az şey konuşuldu. Mesela operasyonun çok yavaş gittiği eleştirileri dile getirildi fakat operasyonun hangi coğrafi şartlar altında yürütüldüğünü pek az kişi dile getirdi.  Öte yandan ÖSO birçok tartışmaya konu edildi. Fakat milis kuvvetlerle birlikte bir operasyon yürütmenin zorlukları ve avantajları hakkında çok az şey biliyoruz” dedi.

Birkaç gündür bu konulara odaklanmaya çalıştığını hatırlatan Veysel Kurt, şimdilik coğrafya ve düzenli ordu ile milis kuvvetlerinin birlikte ilerlemeleri üzerinde durmak istediğini belirtti.

Veysel Kurt, “Baştan söyleyeyim, savaş teknolojisi ne kadar ilerlerse ilerlesin muharebenin yürütüldüğü coğrafi koşullar öneminden çok az şey kaybediyor. Özellikle eğer kırsal alanda ilerlemek durumundaysanız coğrafya daha da belirleyici bir hale geliyor. Bu açıdan bakıldığında Afrin operasyonunun sert ve dezavantajlı bir coğrafyada yapıldığını göz önünde tutmak gerekiyor” dedi.

Operasyonun başladığı noktaların hemen önündeki tepeleri aşmanın yeterli olmadığına dikkat çeken Veysel Kurt, “Arazi peş peşe gelen tepeler halinde engebeli bir yapıya sahip. Dolayısıyla bulunulan noktadan dürbün ve termal kameralarla uzak noktaları gözlemlemek elbetteki kolay değil. Bu noktada uydu görüntüleri ve İHA’lar devereye giriyor. İHA’ların nasıl bir kritik işlev üstlendiğini bu tarz arazilerde gözlemlemek daha mümkün. Ayrıca TSK ve ÖSO yalnızca YPG militanlarından temizledikten sonra ayrıntılı bir arazi temizliğine girişiyor. Kurulan tuzaklar, el yapımı patlayıcılar ve mayınlar temizlenerek ilerleme sağlanıyor” diye ifade etti.

Veysel Kurt, dağlık bir coğrafyada operasyon yürütmenin ayrıca ciddi bir lojistik hazırlığı da gerektirdiğini açıklayarak,  “Gerektiğinde yol açma ya da çamurluk alanın kurutulması gerekebilir. Bu da daha fazla araç-gereç demek ve organizasyon üzerinde daha ayrıntılı düşünmeyi gerektirmekte ve ilerleyişi yavaşlatabilmektedir. Ancak TSK ve diğer güvenlik kurumlarının bugüne kadar PKK ile yürüttükleri mücadelede önemli bir tecrübe birikimi sağladı. Askeri yetkililer oldukça ayrıntılı haritalar üzerinden plan yapmakta ve bu sayede daha kolay ilerleyebilmektedir” dedi.

Coğrafyanın yanı sıra harekatın gidişatını etkileyen ikinci önemli etken ise düzenli ordu birlikleri ile milis gruplarının birlikte hareket etmeleri olduğunu belirten Veysel Kurt, düzenli orduların yapıları gereği oldukça disiplinli ve organize hareket eden bir yapı olduğunu, Askeri bir doktrin çerçevesinde hareket ettiklerini,  detaylı planlar çerçevesinde ilerleme kaydettiklerini ve  görev tanımlarının da net olduğunu kaydetti.

Veysel Kurt, “Milis birlikler ise doğaları itibariyle profesyonel değiller. Çoğu zaman eğitimleri saha tecrübesinden ibarettir ya da kısa bir süre için eğitim almaktalar. Dini ya da etnik bir motivasyon kaynağına sahip değillerse sahada elde ettikleri başarı belirleyici bir noktada olmaktadır. Bunun yanı sıra hızlı hareket etme yeteneğine sahiptirler. Dolayısıyla bu iki unsurun birbirine uyumu sahadaki operasyonel başarı açısından kritik bir role sahip olmaktadır” dedi.

Veysel Kurt, Afrin operasyonuna bakıldığında TSK ile birlikte hareket ettikleri ÖSO grupları arasında bir uyumun yakalandığını ifade etmenin mümkün olduğunu ve kimi zaman iletişim zorlukları yaşansa da özellikle operasyon sahasında iki unsurun uyumlu olduğunun  anlaşılmakta olduğunu açıkladı.

SETA İstanbul  Stratejik Araştırmalar Direktörü Veysel Kurt  makalesinin son bölümünde ise Türkiye’nin Suriye krizinin yarattığı tehditler karşısında önemli tecrübeler elde etmesinin saha gerçeklerine uygun yeni araçların devreye sokulması noktasında aynı zamanda öğretici bir süreç olduğunu ve bunun başında da ÖSO unsurları ile birlikte çalışmak geldiğini, ayrıca ortak bir tehdide karşı birlikte hareket etmenin de ayrı bir motivasyon kaynağı olduğunu kaydetti.

 HABER : Ataner YÜCE

KAYNAK : SETA, UHA HABER

trt.tv

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir