Gündem

Zeytin Dalı Operasyonu Ezberleri Yıkmaya Devam Ediyor!

SETA Avrupa Araştırmaları Direktörü Enes Bayraklı, Olanca hızıyla devam eden Zeytin Dalı Operasyonu Suriye ile ilgili bir çok ezberi bozduğunu belirterek, . Öncelikle Amerika’nın mali ve askeri desteği ile inşa edilen PKK’nın sahadaki en etkin kara gücü olduğu imajı TSK tarafından yerle bir edildiğini, PKK’nın açık bir şekilde bozguna uğraması sonucu TSK ve Özgür Suriye Ordusu’nun köyleri, beldeleri ve ilçeleri teker teker PKK işgalinden kurtardığınını açıkladı.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘na ‘Zeytin Dalı Operasyonu Ezberleri Yıkmaya Devam Ediyor!’ başlıklımakalesini değerlendiren Enes Bayraklı, “Diğer taraftan Zeytin Dalı Operasyonu, 11 Eylül sonrasında Amerikalılar tarafından tüm dünyaya kabul ettirilen terörle savaş doktrininin önemli bir ezberini de bozdu. Zira Amerika, İsrail ve Rusya tarafından terörle mücadele adı altında Lübnan, Afganistan, Gazze, Irak, Çeçenistan ve Suriye gibi bölgelerde yapılan bütün askeri operasyonlar sırasında colleteral damage (ikincil zarar) adı altında on binlerce sivil katledildi” dedi.

Meskun mahallerde yani şehirlerde yapılan operasyonlarda şehirlerin dümdüz edildiğine dikkat çeken Enes Bayraklı, o şehirlerin altyapısının yerle bir edildiğini, Bütün bu katliamların ve yıkımın savaşın istenmeyen bir sonucu olduğu konusunda dünyanın ikna edildiğini söyledi.

Enes Bayraklı, “İşte bundan dolayı dünya kamuoyu, Amerika’nın Felluce’yi ve Rakka’yı; İsrail’in ise, Gazze’yi dümdüz ederken binlerce sivili katletmesine sessiz kaldı. Halbuki Zeytin Dalı Harekatı kapsamında özgürleştirilen Bülbül, Raco, Şeyh Hadid ve Cinderesi gibi beldeler Türk ordusu ve Özgür Suriye Ordusu tarafından yakılıp yıkılmadan ve neredeyse hiç sivil kaybına neden olmadan ele geçirildi” dedi.

Operasyonlar sonrası bu şehirlerden medyaya yansıyan karelerin bu gerçeği doğruladığını ifade eden  Enes Bayraklı, Diğer taraftan tüm dezenformasyon çabalarına rağmen PKK’nın, Türk ordusunun yahut Özgür Suriye ordusunun doğrudan bilinçli bir şekilde sivil halkı hedef aldığı ile ilgili ortaya bir kanıt koyamadığını, Aksine TSK’nın insansız hava araçları tarafından kaydedilen ve Anadolu Ajansı tarafından yayınlanan görüntülerin PKK’nın sivillerin meskun mahalleri terk etmemesi için yollara el yapımı patlayıcılar döşeyerek sivilleri katlettiğini ortaya koyduğunu açıkladı.

SETA Avrupa Araştırmaları Direktörü Enes Bayraklı,  makalesinin son bölümünde şunları kaydetti:

“Sonuçta Zeytin Dalı Operasyonu şunu apaçık gösterdi ki, istenildiğinde bu çapta bir askeri operasyon şehirleri dümdüz etmeden ve sivilleri katletmeden yapılabiliyormuş. İşte bundan dolayı Zeytin Dalı Harekatı aynı zamanda Amerika, Rusya, İsrail, Esed Rejimi ve İran gibi aktörlerin bu operasyonları ne kadar vahşice yürüttüğünü de ortaya çıkarmış oldu”.

Ataner YÜCE ile ilgili görsel sonucu

HABER : Ataner YÜCE

KAYNAK : SETA, UHA HABER

 

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir