Şehir Haberleri

Zeybekci: İzmir’de hata bizim

UHA Haber / AKP’nin İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı Nihat Zeybekci, DW Türkçe’ye verdiği röportajda, partisinin bugüne kadar İzmir’i kazanamamasıyla ilgili, “Kendimizi anlatamadık, hata varsa bizimdir” dedi.

Zeybekci: İzmir'de hata bizim ile ilgili görsel sonucu

Cumhur İttifakı’nın İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı AKP’li Nihat Zeybekci

Cumhur İttifakı’nın İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı AKP’li Nihat Zeybekci, DW Türkçe’den Nevşin Mengü’nün sorularını yanıtladı.

İzmir’in ciddi altyapı sorunları olduğunu belirten Zeybekci, buna rağmen seçmenin istikrarlı bir şekilde CHP’yi tercih etmesiyle ilgili olarak hatanın kendilerinde olduğunu söyledi.

Zeybekci, “Biz kendimizi İzmir’e anlatamadık. İzmir’in problemlerini çözmek adına samimiyetimizi tam olarak anlatamadık belki. Burada bir hata varsa bize aittir. Mazereti ‘bizi anlamadılar’ diye İzmirlinin üzerine atmak benim tarzım değil” dedi.

CHP’nin önceki belediye başkanlarının İzmir’in altyapı projeleri için Ankara’daki AKP hükümetinden gerekli ödenekleri alamadıkları yönündeki şikayetlerini değerlendiren Zeybekci, bunun doğru olmadığını bütçeden gönderilen payda birinci sırada Kocaeli, ikinci sırada ise İzmir’in olduğunu söyledi.

Buca metrosu için bütçeden sadece 30 bin lira ayrıldığı yönündeki eleştiriye de yanıt veren Zeybekci, projesi ve ihalesi tamamlanmış bir yatırıma devletin yıl içerisinde ödenek çıkardığını, ancak böyle bir durum yoksa başlangıç ödeneğinin bu miktarda olduğunu söyledi.

eybekci, bunun sadece İzmir için değil diğer iller için de aynı şekilde geçerli olduğunu vurguladı. Zeybekci, “Buca metrosuyla ilgili devlete gelmiş her şeyi hazır bir proje yoktur” diye konuştu.

İzmir’de HDP ile CHP arasında “gizli bir ittifak” olduğunu iddia eden Zeybekci, HDP’nin PKK’nın onayı olmadan hiçbir siyasi irade gösteremeyeceğini öne sürdü. Zeybekci, “Ancak Kürt kardeşlerimin, HDP’ye oy verenlerin iradesine saygı gösteriyorum” diye konuştu.

Türkiye’deki basın ve ifade özgürlüğüne de değinilen röportajda Zeybekci konuyla ilgili “Türkiye’de bir şekilde özgürce herkes her şeyi söylemeli. Şu anda yok mu böyle bir şey? Bence olmalı, her daim olmalı. Ama diğer taraftan da özgürlükle, özgür basınla Türkiye’nin menfaatlerinin üzerine gidip aşındırmamak lazım” dedi.

HABER : Nevşin Mengü

©İZMİR, DW, UHA HABER

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir