Avrupa

Zamların iptal edilmesi Sarı Yelekliler’in öfkesini yatıştırdı mı

Fransa’da geçen hafta sonu başkent Paris’in göbeğinde yaşanan şiddet eylemleri ülkenin en önemli gündem maddesi olarak kalmaya devam ederken bu olayların cumartesi günü tekrar edeceğine yönelik endişeler de artıyor.

tüha haber kiev haberleri ile ilgili görsel sonucuMacron hükümetinin akaryakıt zamlarını 2019’da askıya almasını yetersiz bir adım olarak gören muhalefet partilerinden Sosyalistler, aşırı sol parti Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) ile Komünist Parti vekilleri iktidar partisine yönelik güvensizlik oylaması seçeneğini devreye sokacak.

Diğer yandan Sarı Yelekliler de hükümetin akaryakıt zamlarını iptal ettiğini açıklamasına rağmen cumartesi günü yine başkent Paris’te toplanmak için sosyal medya üzerinden örgütleniyor.

Belediyeler de devrede

Hükümet vergiler konusunda şimdilik geri adım atarken belediyeler de şiddet olaylarının önüne geçmek için inisiyatif almaya hazırlanıyor. Fransa Şehirler Birliği adlı ülke genelinde 11 bin belediye başkanını temsil eden dernek tüm belediyelerde cumartesi günü kapılarını açarak vatandaşları ağırlamaları ve onları dinlemeleri çağrısında bulundu.

Yapılan açıklamada tüm belediye başkanlarından cumartesi günü hiçbir şekilde karşı çıkmadan ve taleplerini yadırgamadan vatandaşın öfkesini dinlemeleri istendi.

Sendikalar şiddeti kınadı, hükümete çağrıda bulundu

Fransa’daki büyük sendikalar ortak bir açıklama yaparak Sarı Yelekliler’in eyleminde şiddete başvurulmasını kınadı. Cumhurbaşkanı Macron, siyasi partilerden ve sendikalardan şiddete karşı tavır almaları ve göstericileri sükunete çağırmaları talebinde bulunmuştu.

Krizin patlak vermesinden bu yana ilk kez bir araya gelen CFDT, CGT, FO gibi büyük sendikalar halkın öfkesinin meşru olduğunu ancak şiddete başvurulmasını onaylamadıklarını açıkladı.

Öfke yatıştı mı?

Hükümet akaryakıt zamlarını askıya almanın yanı sıra gelecek yaza kadar gaz ve elektriğe de zam yapılmaması kararını aldı. Ayrıca son dönemlerde getirilen araç muayenesinin denetimden geçmesini zorlaştıran bazı kriterler iptal edildi.

Ancak bu adımlar sarı yeleklilerin öfkesini yatıştırmadığı gibi hükümete yönelik tepkinin başka sektörlere sıçraması bile söz konusu. Özellikle sektörün içinde bulunduğu durumdan şikayetçi olan çiftçilerin ve ulaşım sektörü çalışanlarının eylemlere katılmasından endişe ediliyor.

En son yapılan bir kamuoyu araştırmasına göre Fransa’da her 10 kişiden 8’i hükümetin aldığı önlemleri yetersiz görüyor.

HABER : Kamuran SAMAR

PARİS, EuroNews, UHA HABER

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir