Spor

Yürüyüş ve bisiklet rotanız artık cepte

 

 

 

Muğla’nın Köyceğiz, Ortaca, Dalaman Yürüyüş ve Bisiklet Rotaları (The ECO Trails) için mobil uygulama geliştirildi.

Yürüyüş ve bisiklet rotanız artık cepte ile ilgili görsel sonucu

(TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı‘nın haberine göre, Kırsal kesimlerde el değmemiş yerleri koruyarak turizme kazandırmayı amaçlayan 470 kilometre yürüyüş, 740 kilometre bisiklet rotasından oluşan Köyceğiz, Ortaca, Dalaman yürüyüş ve bisiklet rotaları projesi kapsamında geliştirilen mobil uygulama geliştirildi.

Geliştirilen mobil uygulamayla, doğadaki yönlendirme işaretleriyle beraber rotaların güvenli kullanımına da imkan sağlıyor.

Dalyan Turizm Kültür ve Çevre Koruma Derneği’nin Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) ana finansörlüğünde, Ortaca ve Dalaman Belediyeleri ile Muğla Ticaret ve Sanayi Odası ortaklığıyla yürüttüğü proje için proje kapsamında geliştirilen uygulama bütün akıllı telefonlarda kullanılabiliyor.

Yürüyüş ve bisiklet rotanız artık cepte ile ilgili görsel sonucu

Proje yürütücüsü Murat Demirci, mobil uygulamanın asli amacının, doğadaki yönlendirme işaretleriyle beraber rotaların güvenli kullanımını sağlamak olduğunu vurguladı.

Rotaları kullanmadan işaretleme yönteminin ve dikkat edilmesi gereken hususların anlatıldığı “Önce Oku” bölümünün okunması gerektiğinin ve uygulamanın bir navigasyon programı olmadığının altını çizen Demirci; “Yürüyüş rotalarının büyük bir bölümü kullanıma açık, ancak bir kısmı henüz geçici bir süreliğine kullanıma kapalı; kullanıcılar bu rotaları ‘Yürüyüş Rotaları’ bölümündeki listeden öğrenerek ona göre planlamalarını yapabilirler veya alternatif olarak, haritada herhangi bir rotaya tıklayarak isminden rotanın kapalı olup olmadığını görebilirler. Bisiklet rotalarının ise tamamı şu an kullanıma açık” diye konuştu.

Yürüyüş ve bisiklet rotanız artık cepte ile ilgili görsel sonucu

ECO Trails mobil uygulaması ile neler yapabilirsiniz?
Murat Demirci, uygulamada, güzergahı tanıtıcı fotoğrafların görebileceğini hatırlatarak,Demirci; ürüyüş ve bisiklet rotalarının tüm tabela ve önemli noktalarla beraber baz harita, eşyükselti haritası ve uydu haritasından görübileceğini ifade etti.

“Hangi rotaların kullanıma açık olduğunu görebilir, ona göre plan yapabilirsiniz. Mevcut konum tuşuyla yakınınızdaki rotaları görebilir, kullanım esnasında rotanın neresinde olduğunuzu görebilirsiniz” diyen Proje yürütücüsü Demirci, “Proje, paydaşlar ve bölge değerleri hakkında kısa bilgi edinebilirsiniz. Rota ve işaretlemeler hakkında bizimle irtibata geçebilir, hasar ihbarında bulunabilirsiniz. Tanıtım filmini izleyebilir, güzergahı tanıtıcı fotoğrafları görebilirsiniz.” dedi.

KAYNAK :Muğla Kent Gazetesi

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir