Gündem

Yurt dışındaki Türklerin kamu hizmetlerinin geliştirilmesi projesi hayata geçiyor

UHA Haber / “Yurdışındaki Vatandaşlara Yönelik Kamu Hizmetlerinin Geliştirilmesi Projesi” ile resmi iş ve işlemlerde hız ve etkinlik daha da artacak, bürokrasi azalacak.

Mustafa Kemal ATATÜRKCumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) yeni bir proje hayata geçiriyor. Yurtdışında yaşayan 7 milyonu aşkın Türk’ün talebi dinlenecek, önerileri alınacak. Değişen ihtiyaçlara göre yapılacak düzenlemelerle resmi iş ve işlemlerin hızı arttırılacak.

“Yurdışındaki Vatandaşlarımıza Yönelik Kamu Hizmetlerinin Geliştirilmesi Projesi” hayata geçiriliyor.

“Proje 4 aşamadan oluşuyor”

YTB Başkanı Abdullah Eren, projeyle ilgili bilgileri paylaştı. Eren, “Kamu kurumlarımızın Türk diasporasına sunduğu hizmetlerin bir envanterinin çıkarılması ve ilgili mevzuatın değerlendirilmesi yoluyla vatandaşları bilgilendirerek farkındalık sağlarken, onların talep ve önerilerini kamu kurumlarına aktararak yeni uygulamalar ve düzenlemelere katkı sağlamış olacaktır.” dedi.

Projenin 4 aşamadan oluştuğunu belirten Eren, ilgili yasa ve ikincil mevzuatı derleyeceklerini söyledi.

Eren’in verdiği bilgilere göre, kamu kurumlarınca yurt dışına yönelik idari işlemlerin iş akış şemaları detaylı bir şekilde çıkarılacak.

YTB koordinasyonundaki projeye Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı destek veriyor.

“İşlemler hızlı ve kolay şekilde e-Devlet’ten yapılabilecek”

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, yurt dışındaki vatandaşların; sosyal güvenlikten askerlik hizmetlerine, vergiden tapu hizmetlerine kadar birçok alanda hızlı ve kolay şekilde bütün e-Devlet uygulamalarını kullanabileceklerini söyledi.

Anketler ile görüşler alınacak

Yurtdışında yaşayan Türklerin anketlerle görüşleri alınacak ve bu doğrultuda işlemlerin iyileştirilmesi için öneriler ortaya konulacak. Mevzuat taraması ve envanter hazırlanmasının ardından projenin saha çalışması başlayacak, taslak öneri paketi oluşturulacak.

Bürokrasi azalacak

8 ayda tamamlanması öngörülen projenin son aşamasında ise tespit edilen iş ve işlemlere ilişkin kamu kurumlarının değerlendirmeleri ve çözüm önerileri alınarak bir rapor hazırlanacak. Bu sayede bürokratik işlemler azalacak, kamu kaynak ve personelinin etkin kullanımı sağlanacak.

 Kaynak: TRT Haber

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir