Avrupa

Yunanistan’a sığınmacı akını sürüyor

UHA HABER / Türkiye’den Yunanistan’a yasa dışı yollarla geçen sığınmacıların sayısındaki artış sürüyor. Yunanistan gelişmelerden endişeli.

Türkiye’den son iki günde toplam 241 sığınmacı Ege Denizi üzerinden Yunanistan’ın Dedeağaç kenti ile Yunan adaları Midilli, Limnos ve Sakız’a geçti. Yunan Sahil Güvenliği Cumartesi sabaha karşı Dedeağaç Limanı açıklarında 45 sığınmacının yakalandığını açıkladı.

Yunan Sahil Güvenliği ve Avrupa Birliği’nin (AB) sınır koruma ajansı Frontex tarafından yapılan açıklamada, Cuma günü de toplam 196 sığınmacının Midilli, Limnos ve Sakız Adası’nda karaya çıkarılarak kayıt merkezlerine götürüldükleri belirtildi. Açıklamada insan ticareti yaptıklarından kuşkulanılan dört kişinin de gözaltına alındığı kaydedildi.

Yunan makamları, adalardaki kamplarda 32 bin sığınmacının barındığını açıklarken, Türkiye’nin Suriye’ye yönelik askeri harekâtı nedeniyle bu sayının daha da artmasından endişe edildiğini duyurdu.

Yunanistan’ta sığınmacıların artması endişesi

Yunanistan’ın Göçten Sorumlu Bakan Vekili Yorgo Kumuçakos Cuma günü başkent Atina’da parlamentoda yaptığı konuşmada, “Suriye’ye yönelik saldırı önümüzdeki birkaç hafta içinde yeni bir mülteci akınını tetikleyebilir” dedi.

Avrupa Birliği’nin sığınmacı sayıları ile ilgili geçen hafta yayınladığı Durum Raporu’na göre bu yılın Ocak ve Eylül ayları arasında Türkiye’den 46 bin 546 sığınmacı Avrupa Birliği’ne geldi. Raporda sadece 23-29 Eylül arasında 3 bin 710 sığınmacının Türkiye üzerinden Yunanistan’a giriş yaptığı belirtildi.

2015 ve 2016 yılları arasında bir milyondan fazla sığınmacı Yunan adalarına ulaşmış, oradan da başta Almanya olmak üzere Avrupa’nın diğer ülkelerine dağılmıştı. Yunanistan, aşırı sığınmacı göçünün önüne geçilebilmesi için Türkiye’ye daha fazla maddi yardımda bulunulmasını talep ediyor.

ATİNA, DW, UHA HABER

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir