Avrupa

Yunanistan ve Kıbrıs’tan Türkiye’ye sondaj mesajı

UHA HABER / Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras Türk gemilerinin Doğu Akdeniz’de hidrokarbon arama faaliyetlerinden ötürü  AB Konseyi’ni Türkiye’yi kınamaya çağırdı.

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk ile bir telefon görüşmesi yaptı.

Görüşmede Tsipras, Türkiye’nin sondaj faaliyetlerini gündeme getirerek Türk gemilerinin Doğu Akdeniz’de hidrokarbon arama faaliyetlerinden ötürü Avrupa Konseyi “Türkiye’nin yasa dışı eylemlerini açıkça kınamalı” dedi.

Tsipras’ın ofisinden yapılan açıklamada “Başbakan Türkiye’nin uluslararası hukuku ihlal etmeye devam etmesi halinde Avrupa Konseyi’nin bu yasa dışı faaliyetlere iştirak edenler hakkında belli önlemler alması gerektiğinin altını çizdi” denildi.

Kıbrıs Cumhuriyeti lideri Nicos Anastasiades de Avrupa Birliği’nden (AB) Perşembe ve Cuma günü yapılacak AB zirvesinde Türkiye’nin doğalgaz arama faaliyetlerine karşı güçlü bir mesaj vermesi talebinde bulundu.

Ankara,  Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon kaynaklarına ilişkin faaliyetlerinin uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru haklarına dayandığı vurguluyor.

En son ABD, Türk gemilerinin Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon arama faaliyetlerine son vermesi çağırısında bulundu. Malta’da geçtiğimiz günlerde yapılan AB zirvesinde de liderler doğalgaz arama faaliyetleri konusunda Kıbrıs Cumhuriyeti’ne destek açıklamıştı.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / ATİNA, REUTERS, DW

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir