Avrupa

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Türkiye’ye karşı ABD’den yardım istedi

UHA HABER / Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, ülkesini ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’dan Türkiye’ye karşı yardım istedi.

Miçotakis, doğal gaz arama faaliyetleri nedeniyle yükselen gerilimin düşürülmesi için Washington’dan Ankara üzerindeki nüfuzunu kullanmasını talep etti.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetlerini “Kıbrıs’ın egemenliğinin açık ihlali” olarak tanımlayan Yunan Başbakan, Güney Avrupa turunun son durağı olan Atina’yı ziyaretinde ağırladığı Pompeo’ya, ABD’nin Doğu Akdeniz’e özel ilgisinin olduğunu bildiğini söyledi.

Kiriakos Miçotakis, “ABD’nin, bölgede daha yapıcı ve verimli bir işbirliği ortamı yaratılmasına öncülük etmesini ve olumlu katkı sunmasını bekliyorum.” dedi.

Miçotakis, “Kıbrıs çok açık bir şekilde, sadece uluslararası hukukun işletilmesini istiyor.” ifadesini de kullandı.

Pomepo, Kıbrıs meselesine değinmedi

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Pompeo ise konuşmasında Kıbrıs meselesine değinmedi.

Pompeo, Washington ile Atina arasındaki ilişkilere atıfla, “Bugün iki ülke arasındaki ilişki hiç bu kadar güçlü olmamıştı. Yunanistan’ın bölgede istikrar adına bir dayanak noktası olmasını sağlamak için birlikte çalışabileceğimize eminim.” diye konuştu.

Ayrıca ABD’li Bakan, uzun süre mali krizle çalkalanan Yunanistan’ın ekonomik iyileşme yolundaki çabalarına övgüde bulundu.

Pompeo’nun ziyareti sırasında protesto gösterisi düzenlendi

Bu arada Pompeo’nun ziyareti sırasında bir grup Yunan, ABD Atina Büyükelçiliği’nin önünde gösteri düzenledi.

Kent merkezindeki Sintagma Meydanı’nda toplanan ve Amerikan bayrağı yakan öfkeli kalabalık, Atina ile Washington arasında yenilenen savunma anlaşmasını da protesto etti.

ReutersABD Dışişleri Bakanı’nın Atina’yı ziyareti sırasında Yunanlar, Pompeo’yu Amerikan bayrağı yakarak protesto etti Reuters

Ellerinde “Halkların katili ABD”, “Pompeo evine dön” “ABD-Yunanistan anlaşmasına hayır” yazılı pankartlar taşıyan göstericilere polis sert müdahalede bulundu.

ATİNA, UHA Haber Ajansı

Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir