Gündem

Yüksek teknolojide milli seferberlik: TEKNOFEST

UHA HABER / Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, “Bir ülkenin güç unsurlarının seviyesi, onun ülkeler arasındaki yerini belirler. Ekonomiden, sosyal alana, güvenlikten, kültürel alana kadar her unsur bir ülkenin gücünün niceliğini ve niteliğini kimliklendirir. Büyük güç vurgusu; güç unsurlarının hem seviyesinin yüksekliğiyle, hem de birbirleriyle olan uyumunda ve etkileşimindeki mükemmellikle ortaya çıkar” dedi.

Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, ile ilgili görsel sonucuProf. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, Tarihin her döneminde büyük güç olmanın vazgeçilmez koşulunun; ‘çağın en ileri teknolojisini üretebilme kapasitesine sahip olmak’ olduğunu söyledi.

“Teknolojik bağımlılık, ekonominin hemen her alanında tek yanlı bağımlı ilişkilerin aşılmasında engeldir” diyen Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu,  “Bu duruma bir de enerji de bağımlılık eklenirse, o ülke için içindeki dinamizmi diri, canlı tutmaya, büyük bir güce dönüştürmeye yönelik çabalar zayıf kalır, tek yanlı bağımlılıktan sıyrılmak güçleşir” dedi.

Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, yıllardır Türkiye’ye biçilen rolun; çağın en ileri teknolojisinin üretiminden uzak, enerji kaynaklarını yeterince değerlendiremeyen, yenilerini ortaya koyamayan, tek yanlı bağımlılığa mahkum bir ülke görüntüsüne hapsolması olduğunu ifade etti.

Geçmişte bu alanlarda bağımsızlığa dayalı atılan adımların, köreltilmesi için büyük çaba sarf edildiğini hatırlatan Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, “Maalesef birçoğunda da bu köreltilme çabası başarılı oldu” dedi.

Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, Vecihi Hürkuşların, Nuri Demirağların bireysel çabalarını, uçak sanayisine ilişkin atılan adımları süreklilik taşıyabilseydiler, Türkiye’nin bugün çok farklı bir noktada olacağını hatırlattı.

Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, O yıllara ait gazete haberlerinde Nuri Demirağ’ın uçak üretim başarısı için ; “Amerikalıların yolladıkları uçak mühendisi hayretini gizleyemedi; ‘Türklerin zeka ve tekniğine hayran kaldım’ ” başlıkları atıldığını ve aynı haberde; “Amerika’nın Endişesinden” söz edildiğini açıklıyor.

Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, “Çok sürmüyor ve bu endişe yine o dönemlerde gazete başlığına şöyle yansıyor; “Uçak yapımına ABD yardımı sonrasında son verildi.” Bu durumu Türkiye için söylenen; “Soldukça sulanmalı, yükseldikçe budanmalı” şer niyetinin bir tezahürü olarak görmek gerekir” şeklinde kaydetti.

“Bugün ise geldiğimiz noktada özellikle savunma sanayisinde çok önemli bir sürece kilitlenmiş durumdayız” diyen Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, yerli ve milli üretim seviyemizin; yüzde 20’lerden, yüzde 70’lere çıkmış durumda olduğunu ve Özellikle İnsansız Hava Aracı (İHA) ve Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) alanında elde edilen başarının büyük bir özgüvene dönüşmüş durumda bulunduğunu söyledi.

Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, Selçuk ve Haluk Bayraktar kardeşlerin, Babaları Özdemir Bayraktar’ın tohumladığı üretim tesisini, başardıkları icatlarla bugün gurur abidesine dönüştürmüş durumda olduğuna dikkat çekti.

Mucit Selçuk Bayraktar; “Savunma sanayisinde teknoloji ve yazılımı üretmiyorsanız ne bağımsız ne de müreffeh olabiliyorsunuz” diyerek; meselenin özünü, bilincini, inancını ve kararlılığını ortaya koyduğunu açıklayan Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, “Her yıl düzenledikleri; İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali Teknofest ile binlerce genci, teknoloji üretiminin öznesi yapabilmenin gayretini sergiliyorlar. Bu gayret, takdirlerin en büyüğünü hak ediyor. Milli seferberlik ruhuyla, yüksek teknolojili hava araçlarının yenilerinin üretim kararlılığı emin adımlarla ilerliyor” dedi.

Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, bugünün Vecihi Hürkuşları, Nuri Demirağları olarak Selçuk ve Haluk Bayraktar kardeşler ve ekiplerinin; dün yaşanılan köreltme çabalarına karşı, bugün istiklal meşalesine sımsıkı sarılarak, tüm şer hamleleri püskürtülerek, yol almaya devam ettiklerini belirtti.

Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, “Emperyalizm ve onun içimizdeki muhipleri bugün de işbaşındalar. İHA’lar ve SİHA’lar la başlayan süreci baltalamak en büyük misyonları. Bu defa asla başarmayacaklar” şeklinde kaydetti.

NOT: Yüreği Türkiye için atan, istiklal tutkunu tüm gençleri; bugün başlayan ve 22 Eylül’e kadar devam edecek olan İstanbul ‘da Atatürk Havalimanında gerçekleştirilen ; İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali: Teknofest’e katılmalarını diliyoruz…

HABER : Ataner YÜCE

İSTANBUL, UHA Haber Ajansı

Veysel KAVRAYAN
Veysel KAVRAYAN
Veysel Kavrayan, (Eğitimci-Yazar-Gazeteci) Kocaeli’nde doğdu. İktisat Bölümü ve Kamu Yönetimi Bölümü'nde lisans eğitimini tamamladı. Pedagojik Formasyon Eğitimi aldı. Halen Medya ve İletişim eğitimi almaktadır. Kısa bir süre eğitim alanında görevlerde bulundu. Uluslararası bir prestij kozmetik firmasında Ankara Bölge Koordinatörü olarak çalıştı. Dünya Güzellik Yarışmaları Türkiye Başkanı Süha Özgermi'yle beraber önceleri baş asistanlık, sonrasında ortaklık yaptı. Türk Dünyası konusunda araştırmaları bulunuyor. Birçok haber ve araştırmaları hakkında ulusal ve uluslararası ödülleri mevcuttur. Çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları'nda kurucu ve yönetici olarak görev almaktadır. Halk bilimi, gastronomi, sanat, tarih, ezoterizm, turizm, sağlık, sanat tarihi, ekoloji, geleneksel ve tamamalayıcı tıp ve mimari ilgi alanlarıdır. Çeşitli dergi ve gazetelerde yazmaktadır. İngilizce ve az derecede Rusça biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir