Şehir Haberleri

Yok Olmadan Görmeniz Gereken 11 Doğa Harikası

UHA HABER / Yok olmadan, doğallığını kaybetmeden görmeniz gereken birbirinden güzel doğa harikalarını sizler için bir araya getirdik. Bu güzellikler görmek için az bir zamanınız var. İşte yok olmadan görülmesi gereken doğal güzellikler;

Hepimizin de bildiği gibi küresel ısınmaların en büyük nedeni “insandır.” Doğa, hiçbir çıkar gözetmeden en güzel imkanlarını bizlere sunarken bizler ise onun güzelliğini ortadan kaldıracak icatlara başvuruyoruz. İnsanoğlu aşırı tüketme isteğiyle yarınlarını hiç düşünmeden yok ediyor. Biz tarihimize değer vermediğimiz gibi bize nefes olan doğaya da değer vermiyoruz.

Örneğin; doğa, bizlere güzelce vakit geçirmek için piknik alanları sunarken, bizler de piknik yaptıktan sonra yemyeşil olan doğayı adeta bir çöplüğe dönüştürüyoruz. İşte, biz insanlar böyle yaparak, ne orman bırakıyoruz, ne de nefes alınacak bir yer. Geçen haberimizde Baraj Gölleri Altında Kalan 12 Antik Kent’ten bahsetmiştim. Yine aynı sebeplere bağlı olarak yok edilen, 12 doğa harikasını sizlerle paylaşacağım. Şimdi sizlere yok olmadan önce görmeniz gereken doğal güzelliklerden bahsedeceğim. Bu doğal güzellikleri görmediğiniz için pişman olmayın.

İşte Yok Olmakla Yüz yüze Olan 11 Doğal Güzellikler

Bu soru üzerine düşünmek lazım: “Toprak, insanın yaradılışı, insan hiç yaradılışından uzakta yaşayabilir mi?”  İşte, bizler bundan ötürü doğayla iç içeyiz. Toprak olmadan yaşamak mümkün mü?

Kaz Dağları ile ilgili görsel sonucu

Temiz Hava Deposu Kaz Dağları

Kuzey Ege’nin en büyük oksijen kaynaklarından biridir. İçerisinde sayısız güzellikleri barındıran eski adıyla İda olarak bilinen Kaz Dağları, Edremit Körfezi’ninKuzey kıyıları boyunca uzanır. Çanakkale ve Balıkesir sınırları içerisinde bulunan bu doğa harikası yok olmakla yüz yüze kaldı. Bunun en büyük sebebi; maden faaliyetleri, termik santral ve baraj inşaatlarıdır. Kaz Dağlarının doğasına karşı “Kaz Dağları’na Sadakat” adlı bir gezi programı yapılmaktadır. Bu güzelim dağlar da elektrik santrallerinin gazabına uğrayacak.

İğneada Ormanları ... ile ilgili görsel sonucu

Yaşayan Nefesimiz İğneada Ormanları

İğneada, Kırklareli sınırları içerisinde yer alan Türkiye’nin sayılı subasar ormanlarından biridir. İlkbahar aylarında ormanın büyük bir bölümü sular altında kalır. Farklı bir doğal güzelliğe bürünen İğneada Ormanları ve İçerisinde gölleri besleyen sular, İstanbul’a aktarılmak nedeniyle İSKİ tarafından Yıldız Dağları’nda baraj kurulması söz konusudur. Bunun yanı sıra inşa edilmesi planlanan nükleer enerji santrali, bu bölge için en büyük tehdidi oluşturacak. Şimdilik doğal halini koruyor ama yakın gelecekte büyük bir tehlike ile karşı karşıya gelecek. İğneada Ormanları, doğallığını bozmadan mutlaka görünüz.

İğneada; Trakya topraklarında, Karadeniz kıyısında bulunuyor. Kırklareli’nin Demirköy ilçesine ait İğneada’da yer alıyor.

Çoruh Vadisi ile ilgili görsel sonucu

Barajların Esiri Olan Çoruh Vadisi

Bayburt, Erzurum ve Artvin il sınırları içerisinde yer alıyor. Çoruh Vadisi, herkesin görmesi gereken muhteşem güzelliklerimizden biridir. Bitki zenginliği yönünden ülkemizin en zengin vadilerinden biri olan Çoruh Vadisi’nde dünyanın hiçbir yerinde eşi benzeri olmayan üç bitki türü yetişiyor. Sadece bitki türleri değil üzerinde  yaşayan kuş türleri açısından da oldukça öneme sahiptir. Aynı zamanda, vadi ve çevresi doğa sporu için de oldukça uygundur. Maalesef bu  doğa güzelliğin üzerine 29 adet baraj yapımı planlanıyor. Bu barajlardan üç’ü hayata geçti bile. Doğal güzelliklerimizi de tarihi güzelliklerimiz gibi baraj sularıyla birlikte yok ediyoruz. Bizlerin doğaya, temiz havaya ihtiyacı var.

Ermenek Vadisi ile ilgili görsel sonucu

Bitki Türlerinin Yok Olduğu Ermenek Vadisi

Karaman ve Mersin il sınırları içerisinde bulunan Ermenek Vadisi, Ermenek Çayı’nın Orta Toroslar’da oluşturduğu, oldukça derin bir vadidir. Aynı zamanda ülkemizde bitki çeşitliliği en fazla olan yerlerden biridir. Öyle ki dünya üzerinde sadece bu vadide yetişen bitkiler bile mevcuttur. Ermenek Vadisi, nesli tükenmek üzere olan susamuruna da ev sahipliği yapıyor. Ermenek Vadisi’nin suyuna Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından müdahale edildiği için, bölge büyük bir tehlike altına giriyor. Ayrıca baraj inşaatları dolayısıyla açılan yollar, kurulan tesisler, Ermenek Vadisi’nib doğal duruşuna büyük ölçüde tahrip ediyor. İçinde 81 bitki türünün bulunduğu bu vadi de dünya üzerinde 16 bitki türü sadece burada yetişiyor. Ermenek vadisi, bir yaşam alanıdır. Doğası yok olmadan görmemiz gereken yerlerin başında geliyor.

Direnen Macahel ile ilgili görsel sonucu

İnsanlara Karşı Direnen Macahel

Kültürel özellikleriyle birlikte geçmişten günümüze hiç bozulmadan gelmeyi başaran nadide yerlerden biridir. Artvin’in Borça ilçesinde yer alan Karçal Dağları’nın en benzersiz güzelliğidir. Tarihi ve doğal güzellikleriyle insanı hayranlık içerisinde bırakan Macahel’in değeri maalesef bilinmiyor. Yavaş yavaş yok olan bu doğal güzelliği yok olmadan önce görmenizi tavsiye ediyoruz. DSİ, bu bölgeyi elektrik rezervi olarak görüyor.

Yağmurun Yağmasına Dua Eden Kulu Gölü

Kulu Gölü, Ankara sınırları içinde bulunan bir gölümüzdür. Suyu hafif tuzlu olan bu gölün üzerinde 9 küçük ada yer alıyor. Bu adalar su kuşları için önemli bir üreme yeridir. Eskiden bu göl yaklaşık 200 kuş türüne ev sahipliği ediyordu. Maalesef günümüzde aşırı su tüketimi, yanlış şekilde kullanılması sonucu Kulu Gölü, kurumayla yüz yüze kaldı. Kuruyan gölün üzerinde bulunan adalar artık kayalarla birleşmiş durumdadır. Şuan için tek teselli yağan yağmur sularındadır.

Seyfe Gölü ile ilgili görsel sonucu

Kuşların Terk Ettiği Seyfe Gölü

Önemli bir doğa alanı olan Seyfe Gölü Kuş Cenneti, Kırşehir ilimizin sınırları içerisindedir. Bu gölün en önemli özelliği; Tuz Gölü’nden sonra Flamingoların en büyük üreme alanını oluşturmasıdır.Maalesef son yıllarda bu özelliğini yitirdi. Bu göl şuan kurumuş durumdadır. Neden mi? Yanlış su ve tarım politikalarından dolayı bir doğal güzelliğimizi daha kaybettik. Kulu Gölü gibi Seyfe Gölü de yalnızca yağışlı havalarda su tutabiliyor. Yavaş yavaş mı bilinmez yeryüzündeki bütün kaynaklar aşırı ya da yanlış tüketim politikaları sonucu yok oluyor. İşte bunun için yapay su kaynakları olan barajlara bu kadar ihtiyacımız var.

Hotamış Sazlığı ile ilgili görsel sonucu

Kurumaya Yüz Tutmuş Hotamış Sazlığı

Konya ile Karaman sınırları içerisinde yer alan Hotamış Sazlığı için de  artık çok geç kalındı. Hotamış Sazlığı, önceden bölgenin en büyük sazlığı olma özelliğine sahipken günümüzde bu özelliğini kaybeden sazlığın neredeyse tamamı kurumuş durumdadır. Çünkü Devlet Su İşleri, bölgedeki yer altı ve yer üstü su kaynaklarını başka yerlere taşıdı. Eskiden birçok canlıya kucak açan Hotamış Sazlığı, maalesef artık kurumuş durumdadır.

Munzur Dağları ile ilgili görsel sonucu

El Değmemiş Munzur Dağları

Munzur Dağları, Erzincan’ın güneyi ile Tunceli’nin kuzeyinde bulunuyor. “Munzur” deyince akıllara; bembeyaz akarsuyu, buz gibi suyu ve her mevsim üzerinde kar kaplı olan bir dağ geliyor. Doğal güzelliğiyle adından bahsettiren Munzur Dağı, geçilmesi imkansız bir yüksekliğe sahiptir. Bundan dolayı doğal güzelliğini koruduğuna inanılır. Munzur dağlarının en önemli özelliği, 11 kelebek türüyle uluslar arası bir değere sahip olmasıdır. Son dönemlerde meydana gelen baraj projeleri, aşırı otlatma, bilinçsiz bitki toplanması, kaçak avcılık gibi bir çok sebepten ötürü Munzur Dağlarının doğal karakteri geri dönüşü olmayacak bir derecede bozulmaktadır.

Köprüçay ile ilgili görsel sonucu

Köprüçay

Isparta’nın Köprüçay üzerinde inşa edilen baraj ile bu doğal güzellik yok olacak. Tarihi bir havza olan bu çay üzerinde tarihi köprüler ve birçok canlının hayat kaynağıdır. Hayran bırakan doğasıyla Köprüçay Havzası, üzerinde yapılacak olan barajla bütün doğallığını yitirdi.

Aras Kuş Cenneti ile ilgili görsel sonucu

Aras Kuş Cenneti

Türkiye’nin 240 kuş türüne ev sahipliği yapan bu yaşam alanı sular altında kalacak. Iğdır il sınırları içerisinde bulunan Aras Vadisi, önemli doğa alanlarının yanında dünyanın en önemli kuş yolları üzerindedir. Her sonbahar ve ilkbahar mevsiminde binlerce kuş türünün uğrak alanı olan bu doğa harikası cennet Tuzluca barajının yapılmasıyla birlikte sular altında kalacaktır.

Editörün Görüş;

Vadiler, ovalar, dağlar, ormanlar hepsi bizlerin yaşam kaynağıdır. Bunlar doğal oluşumlardır, bizlere sunulan nimetlerdir. Yaratanın bizlere bahşettiği bu güzelliklerin değerini bilmek yerine; hunharca tüketiyoruz yani israf ediyoruz. Evet, biz insanoğlu bugün yaşıyor, yarın ölüyoruz değil mi? Bugün aşırı derecede yemeğimizi yiyor, yarın aç kalacağımızı düşünmüyoruz. Doğa bizlere imkanları sunarken daha güçlü olmak için neden yarışa giriyoruz. Biz nefsimiz uğruna yarışırken nefesimizi kestiğimizi bilmiyoruz. Ormanlar, dağlar, vadiler, köyler, ovalar kısacası bu dünya bize emanet. Yarın çocuklarımıza, insanlığa temiz bir dünya bırakmak bizim görevimiz. Yaşanılacak bir dünya için hunharca tüketime “hayır” diyoruz.

Kader BASAYOĞUL / Araştırmacı & Gazeteci

UHA Haber Ajansı

Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir