Kültür-Sanat

Yeşilçam’ın unutulmaz filmleri restore ediliyor

Yeşilçam’ın unutulmaz eserleri Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema ve Televizyon Merkezi’nde restore ediliyor.

Sevmek Zamanı, Muhsin Bey, Ah Güzel İstanbul, Hababam Sınıfı… Yeşilçam sineması, geride birbirinden değerli eserler bıraktı.

Filmlerin hafızalarımızdaki yeri hep taze ama onlar da yıpranıyor.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema ve Televizyon Merkezi filmlerin ömrünü uzatmak için harekete geçti.

Türk sinemasının hafızası Sinema ve Televizyon Merkezi’nde restore edilerek geleceğe taşınıyor.

Merkez, Türkiye’nin ilk ve tek film arşivi. Hocalar ve öğrencileri adeta filmlerin doktoru. Merkezde yapılan restorasyon filmlerin ömrünü 500 yıla kadar uzatıyor.

Filmlerin zarar görmüş noktaları titizlikle onarılıyor. Homojen bir siyah beyaz dengesi sağlanması için her kareye tek tek müdahale ediliyor. Filmler orjinaline sadık kalınarak düzeltiliyor. Yoğunluk düzenlemesi yapılıyor, ses kuşağı dijital ortama aktarılıyor.

“Her kareye tek tek müdahale ediyoruz” 

Türk Film Arşivi Kurucusu Sami Şekeroğlu, filmlerin ömrünü 500 yıla kadar uzatan restorasyon sürecini şöyle anlatıyor:

Bir filmin üzerindeki hasarları yok edebilmek için önce bir rapor hazırlanıyor. Neler yapabiliriz diye teke tek bütün resim inceleniyor. Bir film mesela 157 bin kareye ayrılmış. O resimler üzerinde tek tek çalışarak restore ediyoruz.

Restorasyon çalışmaları filmin durumuna ve istenilen çözünürlüğe göre 8 ay sürebiliyor.

Haber: Bahar Toprak

KAYNAK : TRT Haber

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir