Türkiye

“Yeşil Hac” projesi örnek oldu

UHA HABER / Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Sıfır İsraf ve Sıfır Atık” teması çerçevesinde 2019 hac ve umre organizasyonunda yaptıkları çalışmaların diğer ülkelere örnek olduğunu kaydetti.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Ankara’da yapılan ‘2019 Yılı Hac ve Umre Değerlendirme Toplantısı’nı (UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘ndan Kader BASAYOĞUL‘a değerlendirdi.

Başkan Prof. Dr. Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığının hac organizasyonunda büyük bir tecrübeye sahip ve bu alanda bir marka olduğunu ifade ederek, “Bu güzellik ve itibarda emeği olan ve geçmişten bugüne hizmet eden ahirete irtihal etmiş olan herkese Allah rahmet eylesin. Hayatta olanlara teşekkür ediyorum, sağlık afiyet diliyorum. Allah cümlesinden razı olsun” dedi.

İki ay gibi bir süre içerisinde 80 bini aşkın hacı adayını kutsal topraklara götürüp ibadetlerini yaptırdıktan sonra tekrar Türkiye’ye getirmenin önemli ve büyük bir organizasyon olduğunu belirten Başkan Erbaş, bu organizasyonun görünen ve görünmeyen birçok yönünün, zorluğunun ve çalışma alanınınbulunduğuna dikkat çekti.

Prof. Dr. Erbaş, bunun için görevli birimlerin kendi içerisinde ve birbiriyle doğru ve sağlıklı bir ilişki içinde olmalarının hayati öneme sahiptir bulunduğuna değinerek, “Biz en büyük sevabı orada yaptığımız ibadetlerin yanında, hacılarımıza hizmet etmekle kazanıyoruz” diye konuştu.

Hac mevsiminde vatandaşları hac, irşat ve din hizmetleri konusunda bilgilendirmek amacıyla yaptıkları faaliyetlerin yazılı ve görsel basında önemli ölçüde yer aldığını dile getiren Başkan Erbaş, “Haccın başlangıcından bitimine kadar yazılı ve görsel medyamızın çok samimi bir şekilde hacla ilgili güzel haberler yaptığına şahit olduk ve bundan mutlu olduk. O açıdan ilgili arkadaşlarımıza, oradaki medya mensuplarına teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Sıfır İsraf ve Sıfır Atık” projesi örnek oldu

Başkan Erbaş, “Sıfır İsraf ve Sıfır Atık” teması çerçevesinde ve çevre duyarlılığı bağlamında yaptıkları çalışmaların Türk hacılar tarafından sahiplenildiğine dikkat çekerek, şöyle devam etti:

“Bu hepimiz ve milletimiz için büyük bir başarıdır. Bu konuda Suudi Arabistan’ın Müessese dediğimiz kurum ile anlaşmış olduğumuz şirket mensupları bize teşekkür ettiler, ‘seneye bu konuyu diğer ülkelerin hacılarına da yansıtalım. Onların da bu şekilde israftan ve atıklardan uzak, yeşil hac dediğimiz bu konuya dikkat ederlerse çok memnun oluruz’ dediler ve bu şekilde bizlerle memnuniyetlerini paylaştılar.”

Başkan Erbaş, hac mevsimi boyunca, hac ibadeti ve sembolleri üzerinden Müslümanca bir hayatın ve ahlakın inşasına dair yoğun irşat çalışmaları yaptıklarını kaydetti.

Müslüman ülke ve toplulukların temsilcileriyle bir araya geldik

Hacda her yıl Müslüman ülke ve toplulukların temsilcileriyle bir toplantı yaptıklarını hatırlatan Başkan Erbaş, “Bu sene de, bu bağlamda birçok şahıs ve heyetle ziyaret ve kabul programları gerçekleştirdik, müzakerelerde bulunduk. Bu manada en geniş buluşmayı, Bi’se başkanlarıyla bayramlaşma toplantısı vesilesiyle yapıyoruz. Bi’se başkanları toplantısına, İran, Sudan, Irak, Kuveyt, Rusya, Özbekistan, Endonezya, Karadağ, Arakan, Tayland, dünyanın her yerinden 40’a yakın ülkeden temsilci katılıyor. Bu ziyaretler ve toplantılarda İslam dünyasının içinden geçtiği süreçleri, yapılması gereken çalışmaları ve hac hizmetlerini konuştuk” ifadelerini kullandı.

Başkan Erbaş, Türkiye’nin nüfusunun arttığını, 83 milyon 500 bin olduğunu belirterek, 2020 yılı hac kontenjanının buna oranla güncellenip 3 bin 500 kişi daha eklenerek 83 bin 500 kişi olarak arttırılması için çalışmalar yaptıklarını söyledi.

“En iyiyi bulduk, en iyiye ulaştık dersek orada kalırız, kendimizi yenileyemeyiz”

Başkan Erbaş, bir işte daha iyiye ulaşmanın önündeki en büyük engelin, yaptığını yeterli görmek olduğunun altını çizerek, “Eğer biz tamam en iyiyi bulduk, en iyiye ulaştık dersek orada kalırız, kendimizi yenileyemeyiz. Dünya sürekli gelişiyor, zaman değişiyor. Bu gelişime ve değişime ayak uydurmamız lazım. Ona göre yeni metodlar, çözümler bulmamız lazım. ‘İyi, mükemmelin düşmanıdır’ diye bir söz var. Dolayısıyla biz hac hizmetlerimizi her sene daha iyi noktalara getirmenin gayreti içerisinde olmak zorundayız. Bu toplantının temel amaçlarından birisi de budur. Toplantımızı, bu gayeye hizmet edecek şekilde değerlendireceğiz” şeklinde konuştu.

HABER : Kader BASAYOĞUL

ANKARA, UHA Haber Ajansı

 

Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN
1974 yılında Kocaeli'nin Kartepe ilçesinin Eşme mahallesinde dünyaya geldi. Ilkokulu Eşme ilköğretim okulu; orta okulu izmit ortaokulu; lise öğrenimini Izmit Lisesinde tamamladı.Üniversiteyi Anadolu üniversitesi Halkla ilişkiler tanıtım ve reklamcılık bölümünden mezun oldu. Mustafa Salman; Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri Federasyonunda 3 dönemdir yönetim kurulu üyesi ve Basın sözcülüğü görevini sürdürüyor. Aynı zamanda Éşmespor kulübü 2 ncı başkanı. Kartepe Galatasaraylılar derneği genel sekreteri olarak görev yapmakta olup; Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti üyesi. Uzun yıllar Türkiye Televizyon Muhabirleri Derneği yönetim kurulu üyesi ve genel sekreterlik ve Kocaelisporlular derneğinde yönetim kurulu üyeliği ve basın sözcüsü görevinde de bulundu. Sırasıyla Sabah gazetesi, ATV, SHOW TV; YAVUZ TV de uzun yıllar gazetecilik ve muhabirlik yapan Mustafa Salman; Uluslararası Haber ajansı genel yayın yönetmeni ve yayın kurulu üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Evli 2 çocuk babası olan Salman'ın; basın meslek hayatında birçok ödülü bulunmaktadır.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir