Gündem

Yeni İnsan Hakları Eylem Planı için taslak metin hazırlandı

UHA HABER / Cumhurbaşkanlığı 100 günlük eylem planı kapsamında yer alan Yeni İnsan Hakları Eylem Planı için yol haritası hazır. Hedef, 82 milyonu kapsayacak yeni eylem planıyla, hak ve özgürlüklerin daha da genişletilmesini sağlamak.

TRT Haber‘de yer alan habere göre, Çalışma grupları kuruldu. Saatler süren çalıştaylarda bir önceki eylem planı analiz edildi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve diğer kuruluşların Türkiye kararları incelendi.

“Amacımız bireylere en üst düzeyde standartları sağlamak”

Türkiye’nin yeni İnsan hakları Eylem Planı için yol haritası hazır. Adalet Bakanlığı İnsan Hakları Daire Başkanlığı koordinesinde yürütüldü çalışmalar.

Adalet Bakanlığı İnsan Hakları Daire Başkanı Hacı Ali Açıkgül, “Amacımız, insan hakları alanında vatandaşlarımıza, bireylere en üst düzeyde standartları sağlamak” dedi.

Yargıdan kamu kurumlarına, üniversitelerden sivil toplum kuruluşlarına, tüm paydaşlardan görüş alındı.

Mevzuatlar uyumlu hale gelecek, farkındalık kamudan başlayacak

Diğer ülkelerdeki benzer uygulamalar incelendi. Ortaya 12 temel amaç ve 149 faaliyeti barındıran bir çalışma belgesi çıktı.

Açıkgül, şunları söyledi:

“Uluslararası dokümanları inceledik. AİHM tarafından verilen kararlar Avrupa Konseyinin İnsan Hakları Organlarının tavsiye kararları, raporlar, onları inceledik, Venedik Komisyonu dahil.”

Şimdi sıra çalışma belgesini geliştirmekte. Bunun için atılacak adımlar belirlendi. Mevzuat, en kısa sürede insan hakları standartları ile uyumlu hale getirilecek.

Farkındalık artırıcı çalışmalar kamu personelinden başlayacak. İnsan hakları kurumsal kapasitesinin artırılması için çalışma yapılacak.

Avrupa Konseyi ve AB’den görüş alınacak

Taslak metinden yeni eylem planına geçiş sürecinde çalışmalar hız kazanacak. Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği’nden yetkililerin görüşleri alınacak.

17 ve 18 Aralık’ta Strazburg ve Brüksel’de toplantılar yapılacak.

Açıkgül, “Onlarla bazı ön dokümanlar paylaştık. Avrupa Konseyi bakış açısıyla bu eylem planından ne bekleniyor, müzakere edeceğiz” ifadesini kullandı.

Siyasi partiler de sürece katılacak

Sivil Toplum Kuruluşları, akademisyenler ve diğer paydaşlarla çalıştaylar devam edecek. Siyasi partilerin de sürece katılımı sağlanacak.

Çalışmalar sonunda, insan haklarını daha da geliştirecek, 82 milyonun kendisini bulacağı bir eylem planı oluşturulması hedefleniyor.

[uHA Haber Ajansı, 12 Aralık 2019]

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma saat: 00.15’te TRT 1 Ekranlarında.

Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir