Veysel Kavrayan Yazarlar

Yeni Bir Zafer Yeni Bir Dönem

Sevgili okurlar, Nihayet Türkiye tarihinde ilk kez 24 Haziran pazar günü birlikte gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerini geride kaldı. Sonuçlar Türkiye ve İslam coğrafyasında coşkuyla kutlandı.

    Veysel KAVRAYAN

Eğitimci-Yazar-Gazeteci

Evet bu coşkunun temel sebebi tabi ki Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kazandığı zaferdi. Ayrıca AK Parti ve MHP’nin oluşturduğu seçim ittifakının meclis çoğunluğunu elde etmiş olması da çifte zafer olarak değerlendirildi.

Tam da bu yüzden sokaklara dökülen insanlar sevinçlerini AK Parti ve MHP bayraklarını birlikte sallayarak gösterdi. Ya da Erdoğan marşını çalıp bozkurt işareti yapan, MHP bayrağı sallayıp ‘rabia’ işareti yapanlar da az değildi.

Sevinmeleri de gayet doğal. Son beş yıldır tabir yerindeyse Türkiye feleğin çemberinden geçerken bu kitleler bütün varlıklarını ortaya koydular. Gezi olaylarından bu yana bütün kritik dönemeçlerde liderlerinin arkasında saf tutarak değerlerine sahip çıktılar. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın balkon konuşmasında kibirden başka bir hasleti olmayan kesimlere karşı vakarla durdular. Susulacak yerde sustular ve sokağa çıkılacak yerde de geri durmadılar.

SETA’nın İstanbul Strateji Araştırmacılarından Doç. Dr. Veysel Kurt, ‘Yeni Bir Zafer Yeni Bir Dönem’ başlığıyla kaleme aldığı yorumunda, “Ve elde ettikleri zaferi de, Gazze’den, Pakistan’dan, Beyrut’tan, Somali’den, Bosna’dan, Arakan’dan, Suriye’den yükselen sevinç ve dualar eşliğinde bu ruh haliyle kutladılar” diye değerlendiriyor..

Evet, şimdi siyasilere düşen sandıktan çıkan sonuçlara bakarak bu motivasyona uyum sağlamak.

SEÇİM SONUÇLARI NE SÖYLEDİ?

Doç. Dr. Veysel Kurt, Cumhurbaşkanı Erdoğan 25 Haziran gecesi yaptığı balkon konuşmasında siyaset bilimcilerin seçim sonuçlarını analiz etmelerinin zorluğuna işaret etti ve yine de sonuçların işaret ettiği siyasal gerçekliklere değinmekte fayda  olduğunu söylüyor.

“Cumhurbaşkanlığı yarışında Erdoğan net bir zafer elde etti” diyen Doç. Dr. Veysel Kurt,  Şimdi bu yeni zaferle yeni sistemi kurmanın zamanı olduğunu işaret ediyor.

Millet Cumhurbaşkanına ne kadar güvendiğini bir kez daha gösterdi, kendisi de hem İstanbul hem de Ankara’daki balkon konuşmalarında millete duyduğu sevgi ve minnettarlığı defalarca dile getirdi. Şimdi bu millet iradesinin verdiği özgüvenle yeni sistemi inşa edip hükümeti kuracak.

Kısacası en büyük sermayesi olan millet iradesini kurucu bir moment olarak kullanacak.

Doç. Dr. Veysel Kurt, Meclis sandıklarından elde edilen sonuçların da hem Türk siyaseti, hem de yeni sistem açısından birçok önemli işaretler taşıdığına vurgu yapıyor.

Her şeyden önce Cumhur İttifakını bir arada tutacak bir sonuç çıktığını göz ardı etmemek gerek” diyen Doç. Dr. Veysel Kurt,  bu sonuçların, ittifakı oluşturan partilerin üzerinde mutabakata vardığı ilkelerin ve politik çizginin devam etmesi gerektiğine işaret ettiğini ve ayrıca partilerin kendi maslahatını geride tutarak hareket etmeleri beklentisini de ortaya koyduğunu ifa ediyor.

Doç. Dr. Veysel Kurt,  “Daha da önemlisi Erdoğan ile millet arasındaki mekanizmaların yeniden değerlendirilmesi gerektiğine işaret ediyor” diyor.

Evet, özellikle bu işlevi yürütmesi beklenen parti teşkilatlarının hem zihinsel hem de işleyişleri açısından ciddi bir muhasebeye tabi tutulması gerekmektedir. Zira yeni sistemin hem Cumhurbaşkanı hem de parti üzerinde temellendiğini unutmamak gerekiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimlerden önce “Güçlü cumhurbaşkanı, güçlü meclis” ifadesinin de bu gerçeğe işaret etmekteydi, diyen Doç. Dr. Veysel Kurt,  “Erdoğan ile AK Parti arasındaki oy farkı hakkıyla anlamlandırılabilirse AK Parti kitlelerle bütünleşir ve önümüzdeki seçimlerden itibaren Türk siyasetindeki mümtaz konumunu sürdürebilir. Zira bu seçim sonuçları, oy kaymalarının mümkün olduğunu ve hem seküler hem de muhafazakar/dindar seçmenin dikkatli bir şekilde tercihini yaptığını gösterdi“.şeklinde yazısını tamamladı.

Veysel Kurt

Araştırmacı, Strateji Araştırmaları, İstanbul
Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden 2006 yılında mezun oldu. Aynı yıl İstanbul Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı’nda başladığı yüksek lisansını 2009 yılında tamamladı. Doktora çalışmasını İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı’nda tamamlamıştır. Ortadoğu’da otoriteryenizm, demokratikleşme, asker-sivil ilişkileri konularında çalışan Kurt’un, siyaset bilimi alanında yayınlanmış makaleleri ve yorumları bulunmaktadır.

Veysel KAVRAYAN
Veysel KAVRAYAN
Veysel Kavrayan, (Eğitimci-Yazar-Gazeteci), Kocaeli’nde doğdu. İktisat Bölümü ve Kamu Yönetimi Bölümü'nde lisans eğitimini başarıyla tamamladı. Pedagojik Formasyon Eğitimi alarak kısa bir süre eğitim alanında çalıştı. Halen Medya ve İletişim alanında üniversitede eğitim almaktadır ve KOÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı'nda Tezli Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir. Uluslararası bir kozmetik firmasında Ankara Bölge Koordinatörü olarak çalıştı. Dünya Güzellik Yarışmaları Türkiye Başkanı Süha Özgermi'yle beraber önceleri baş asistanlık, sonrasında ortaklık yaptı. Türk Dünyası konusunda araştırmaları bulunuyor. Birçok haber ve araştırmaları hakkında ulusal ve uluslararası ödülleri mevcuttur. 2016 Yılında 'Yılın En İyi Gazetecisi ve En İyi Haber" ödüllerini almıştır. 2018, 2019 yıllarında Türkiye Azerbaycan Kardeşlik Gecesi'nde ödüle layık görüldü. Çeşitli Sivil Toplum kuruluşlarında kurucu ve yönetici olarak görev almaktadır. Halk bilimi, sanat, tarih, ezoterizm, turizm, sağlık, ekoloji, geleneksel ve tamamlayıcı tıp, futurizm, teknoloji ve mimari ilgi alanlarıdır. Gastronomi Araştırmacısı olarak gastronomi ve turizm konularında konuşmacı; yemek yarışmalarında jüri üyeliği yapmaktadır. Çocuk Gastronomisi alanında akademik çalışmaları olmuştur. Bu alanda Gastrofil olarak tanınmaktadır. Halen, Uluslararası Haber Ajansı ve Türkuaz Haber Ajansı'nın Genel Yayın Koordinatörü olarak çalışmaktadır. Çeşitli ulusal ve uluslararası dergi ve gazetelerde de yazmaktadır. İngilizce ve az derecede Rusça biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir