Avrupa

AK Parti İstanbul Milletvekili Yeneroğlu: Alman hükümeti taraflı davranıyor

UHA HABER / AK Parti Yurtdışı Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı Mustafa Yeneroğlu, Alman hükümetini 24 Haziran seçimleri öncesi Türkiye’deki muhalefet partilerinin “tarafını tutmakla” suçladı.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı Muhabiri Tuba Nur TÜRKEL‘in Alman haber ajansı dpa’ya dayandırdığı haberine göre, AK Parti Yurtdışı Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Almanya’yı taraflı olmakla suçladı.

Alman haber ajansı dpa’ya açıklamada bulunan Mustafa Yeneroğlu, erken seçimler öncesinde Almanya’daki kampanya yasağının ‘açık bir şekilde sadece AK Parti için’ geçerli olduğunu ifade etti.

AK Parti Yurtdışı Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı ve İstanbul Milletvekil Yeneroğlu, böylelikle Alman hükümetinin yabancı bir devletin seçim kampanyasında taraf olduğunu belirtti.

Almanya’da AK Parti’nin seçim etkinliklerinin yasaklanmasına rağmen, muhalefetin düzenlediği toplantılara göz yumulduğuna dikkat çeken İstanbul MilletvekiliYeneroğlu, AK Parti tarafından bu konuda hazırlanan bir listede, muhalefetteki CHP, İYİ Parti ve HDP’nin Nisan ve Mayıs aylarında Almanya’da toplam dokuz toplantı düzenlediği kaydetti.

Mustafa Yeneroğlu, Almanya’nın Köln, Stuttgart, Münih, Frankfurt ve Saarbrücken kentlerinde gerçekleştirilen bu toplantılaraTürkiye’den milletvekillerinin de davetli olduğu söyledi.

AK Parti milletvekili Yeneroğlu, Muhalefet partilerinin Türkiye’den milletvekilleri ile düzenlediği bu toplantıların Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) yanı sıra Yeşiller ve Sol Parti tarafından da desteklendiğinin altını çizdi.

Yeneroğlu, Almanya’nın seçim etkinliklerini yasaklamasını “utanç verici” olarak bulduğunu ve izlenen taraflı bu tutumun ise adeta bir skandal olduğunu kaydetti.

Seçim kampanyası rahatsızlığı

Türkiye’de 24 Haziran’da yapılacak erken seçimler öncesinde Türk hükümet temsilcileri ve siyasetçilerin Almanya’da seçim kampanyası yürütmesi ihtimali Almanya’da rahatsızlık yaratmıştı.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Nisan ayı sonunda yaptığı açıklamada, yabancı siyasetçilerin Almanya’da seçim kampanyası yürütmesini yasaklayan düzenlemeyi hatırlatarak, Almanya’da seçim kampanyası yürütülmesine kesinlikle izin verilmeyeceğini belirtmişti.

Almanya’nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Michael Roth da bu yasağın sadece hükümet temsilcilerini değil, muhalefetten milletvekillerini de kapsadığına dikkat çekmişti.

Yabancı siyasetçilere kampanya yasağı

Türkiye’de 16 Nisan 2017’de yapılan anayasa referandumu öncesinde, Türk hükümet temsilcilerinin Almanya’da katılacakları seçim etkinlikleri yerel yönetimlerin kararı ile iptal edilmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iptal kararlarını “Nazi uygulamalarına” benzetmesi, Almanya’da tepkiyle karşılanmış ve iki ülke arasındaki ilişkilerde gerginlik yaşanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçen yıl Temmuz ayında Hamburg’da yapılan G20 zirvesi sırasında Almanya’daki Türk vatandaşlarına hitaben bir konuşma yapmak istemesi de Alman hükümetinde rahatsızlık yaratmıştı.

Alman hükümeti geçen yıl Haziran ayının sonunda, Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerden yabancı siyasetçilerin, ülkelerindeki seçimlerin üç ay öncesinden itibaren Almanya’da seçim kampanyası yürütmelerini yasaklayan bir yasal düzenleme getirmişti.

HABER: Tuba Nur TÜRKELİ / BERLİN 

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / Almanya Temsilcisi 

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Çarşamba ‘Diriliş’ Dizisinden sonra TRT 1 Ekranlarında..

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir