Dünya

Yemen’de 15 milyon kişi içme suyuna ulaşamıyor

Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC), Yemen’de milyonlarca kişinin içme suyu sıkıntısı çektiğini aktardı.

Aslan AilemICRC’nin sosyal paylaşım sitesinden yapılan açıklamada, Yemen’de 15 milyon kişinin içme suyuna ulaşma sıkıntısı çektiği belirtilerek, “Geçen yıl su pompalarını çalıştırmak için gerekli akaryakıtın bulunmaması nedeniyle 9 kente içme suyu pompalanması durdu.” ifadeleri kullanıldı.

Söz konusu krizin bu şehirlerdeki halkın yüzde 90’ını içme suyu için su tankerlerini beklemek zorunda bıraktığı vurgulandı.

Yemen’deki çatışmalar, birçok alanda krize sebep oluyor

Yemen’de 3 yıldan fazla süredir devam eden çatışmalar, ülkede birçok alanda kriz yaşanmasına neden oluyor.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen’de, Husiler ile meşru yönetime bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor. Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten beri Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

trt.tv

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir