Gündem

Yaptırımlar DASKAA ile genişleyebilir

Rusya yaptırımları Moskova yönetiminin Kasım 2018’de Kerç Boğazı’ndaki üç Ukrayna gemisine el koymasıyla ilgili olarak yeniden gündemin önemli konuları arasına girmiştir. Olaydan sonra ABD ve AB tutukluların serbest bırakılmasını istemesine rağmen Ukraynalı denizciler Rus makamları tarafından gözaltında tutulmuştur.
Bazı AB ülkeleri Azak Denizi’ndeki çatışmalarından sonra sert yaptırımların olmamasından dolayı hayal kırıklığına uğradıklarını söylemiştir. Aralık 2018’de Fransa ve Almanya yeni yaptırımların geleceği imasında bulunmuştur.
Hem ABD hem de Avrupa, Rusya denizcileri iade etmez ve Kerç Boğazı’nın kontrolünü bu şekilde sürdürmeye devam ederse ne gibi önlemler alınması gerektiğini tartışmaktadır. Bu durum daha fazla yaptırımı beraberinde getireceğe benzemektedir. Nitekim DASKAA gibi yasa tasarıları ABD’nin Rusya’ya uyguladığı yaptırımlara yenisinin ekleneceğinin sinyalini vermektedir.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve çevresindekilerin yaptırımlar listesine alınmasını amaçlayan DASKAA tasarısında mal varlıklarının araştırılması ve bu konuda raporlar hazırlanması talep edilmektedir. Tasarıda özellikle ABD istihbarat teşkilatının Putin’in kişisel servetini rapor etmesi istenmektedir.
Diğer taraftan tasarı dijital alana çok daha fazla odaklanmakta ve önerdiği yaptırımlar dijital alanda düşmanca
hareketlerde bulunan Rus şirketleriyle iş birliği yapmanın cezalarını da içermektedir. Öyle ki Rus bilişim sektöründeki herhangi bir şirketin bu yaptırımlara maruz kalmaya aday olduğu anlaşılmaktadır.
DASKAA, resmi soruşturmada herhangi bir kesin sonuca ulaşılmadığı halde Rusya’yı doğrudan kimyasal silah kullanmakla suçlamakta ve Moskova yönetimini Skripals zehirlenmesi olayından sorumlu tutmaktadır.
Bununla birlikte Rusya’yı Suriye’deki kimyasal silah kullanımıyla ilgili soruşturmayı engellemekle suçlayan tasarı
Moskova yönetiminin diplomatik izolasyon ve yaptırımlar yoluyla ceza verilmesine olanak vermektedir.
Genel olarak DASKAA yaptırımları uygulamada Dışişleri Bakanlığının daha fazla etkin olmasını beraberinde getirmektedir. Aynı zamanda yasa tasarısı kamu diplomasisi programlarının denetlenmesini, dijital alan ve dijital ekonomi için Dışişleri Bakanlığı içinde Yaptırımlar Koordinasyon Ofisinin kurulmasını ve diğer önlemlerin alınmasını önermektedir.
Tasarının yürürlüğe girmesi halinde Dışişleri Bakanı Rusya’yı teröre sponsorluk yapan ülkeler kategorisine sokma
yetkisine sahip olacaktır. Ancak bu durum ABD-Rusya ilişkilerinde önemli bir krizi beraberinde getirecektir.

Rusya kendisini uluslararası terör tehdidine karşı aktif bir savaşçı olarak konumlandırırken bu ülkeyi gerçek bir terörist tehdit olarak sınıflandırmak öngörülemeyen sonuçlara yol açabilecektir.

DASKAA ile Rusya dışındaki Rus enerji projelerine ve daha da önemlisi Rus petrol üretimine yatırım yapan veya ham petrol üretimi için gereken malzeme, teknoloji, yatırım veya hizmetleri sağlayan kişiler ve firmalara karşı yaptırımlar öngörülmektedir.
Rusya’nın AB’deki LNG projelerini etkilemek veya engellemeye çalışmak ve halihazırda inşası devam eden Kuzey Akım 2 projesini durdurmak da ABD’nin hedefleri arasında yer almaktadır. Ama yüzde 70’inden fazlası biten Kuzey Akım 2 konusundaki girişimlerinin sonuç vermediğini gören ABD, DASKAA’nın kabulüyle baskısını artırabilir.
DASKAA tasarısı henüz uygulamaya konulmamış olmakla birlikte kanunlaşması durumunda Rus-ABD ilişkilerinde çok fazla hasar oluşturma potansiyeline sahiptir. Her ne kadar 2014 yaptırımları sembolik olsa da Rus firmaları
bir sonraki listeye kimin gireceğinden emin olmadığı için hala yoğun baskı altındadır.
Bununla birlikte Washington’ın AB’nin enerji güvenliği başta olmak üzere Orta ve Doğu Avrupa’daki gaz piyasası gelişimi ve Ukrayna’nın enerji güvenliği üzerindeki olumsuz etkileri dikkate alındığında Kuzey Akım 2 Doğal Gaz Boru Hattı’na karşı çıkmaya devam edeceği anlaşılmaktadır.
DASKAA yasa tasarısının bu haliyle kabul edilmeden önce tartışılması ve değiştirilmesi muhtemel olmakla birlikte tasarıda ayrıntılandırılan yaptırımların Moskova’ya karşı daha güçlü bir araç olması beklenmektedir.

Tasarıyla birlikte Washington, Moskova’yı köşeye sıkıştırmak için çıkarılmış olan CAATSA’dan bir adım daha ileri

giderek Rusya’nın ülke dışında yapacağı projeleri de yaptırımlar kapsamına almaya çalışmaktadır.
Yasa tasarısı Amerikan başkanının ABD vatandaşları ve kuruluşlarının Rus devlet borcuyla ilgili işlemlerde yer almasını yasaklamasına olanak vermektedir. Nitekim CAATSA, ABD Hazine Bakanlığına yasada bulunan yasakların analizi doğrultusunda bir karar verme seçeneği sunarken DASKAA ise ABD yönetimine bu konuda hiçbir seçenek bırakmayarak direkt uygulama zorunluluğu getirmektedir. (devam edecek -5-)
***
YAZAR HAKKINDA
Yunus Furuncu
Viyana Ekonomi Üniversitesi’nde lisansını tamamlayan Yunus Furuncu, aynı üniversitede “Türkiye’de Bankacılık ve İstanbul’da Bankaların Dağılımı” başlıklı tezi ile 2009 yılında yüksek lisans eğitimini bitirdi. 2012-2016 yılları arasında Düzce Üniversitesi’nde “Türkiye’nin Enerji Bağımlılığı” ile ilgili yazdığı doktora tezi ile doktorasını alan Furuncu SETA enerji masasında araştırmacı olarak çalışmaktadır.

UHA Haber Ajansı 

Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir