Sağlık & Yaşam

Yapay döllenme yöntemiyle doğan ilk yavru aslanlar ümit kaynağı oldu

Isabel ve Victor adındaki iki yavru aslanı diğerlerinden ayıran gözle görünür hiçbir şey yok. Ancak 25 Ağustos’ta Güney Afrika’nın Pretoria Üniversitesi’nde doğan iki kardeş, yapay döllenme yöntemiyle doğan ilk aslanlar olma özelliğine sahip.

18 ay süren çalışmaları yürüten Andre Ganswindt, “İki yavru aslanın sağlık durumunun gayet iyi olduğunu ve doğal yolla doğan aslanlardan bir farklarının olmadığını” ileri sürdü.

Ganswindt, hormonal bozukluk yaşayan ve doğal yolla hamile kalamayan dişi bir aslana, sağlıklı bir aslanın spermini suni yolla döllediklerini belirtti.

Bilim insanlarına göre, bu gelişme soyu tükenmekte olan aslan türlerinin yeniden çoğalmasına yardımcı olacağını düşünüyor.

Aslanların soyu tükeniyor

İklim değişikliği, çevre kirliliği ve doğal yaşam alanlarının yok edilmesi hayvanlar aleminin ‘kralı’ olarak bilinen aslanın da soyunu ortadan kaldırıyor

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF), son 21 yılda aslanların Afrika’daki nüfusunun yüzde 42 gerilediğini ve son verilere göre sadece 20 bin aslan yaşadığını öne sürüyor.

Bir diğer doğa koruma örgütü LionAid’den Dr. Pieter Kat de, özellikle Batı Afrika’da aslan popülasyonunun felaket denecek düzeyde azaldığını ve yıllarca koruma programlarına alınması ihmal edilen aslanların artık soylarının tükenme noktasına yaklaştığını iddia ediyor.

KAYNAK : Euronews, UHA HABER

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir