Türkiye

‘Yahudiler, Kudüs’e İslam sayesinde girdi’

UHA HABER / Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, “Yahudiler tarihlerinde hep Müslümanlar sayesinde rahat ve huzur buldular” dedi.

Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil,  Yalova’da düzenlenen ‘Gül ve Ateş Kudüs’  konferansı’nda yaptığı konuşmada, Kudüs’ün 12 asır boyunca Müslümanlarda olduğunu söyledi.

‘3 dün için çok önemli’..

Kudüs’ün üç din açısından da kutsal ve kıymetli bir yer olduğunu anlatan Prof. Dr. Şimşirgil, “Hem Hıristiyan, hem Yahudi hem de bizim için kıymetli bir yer. Kudüs Müslümanların elinde olduğunda Yahudi de Hıristiyan da dini inançlarını rahatça yerine getiriyordu. Bizim elimizde olmadığında bize hayat hakkı yoktu. Aslında bizim elimizde olmadığında Yahudi’ye de hayat hakkı yoktu” diye konuştu.

‘Yahudiler, Kudüs’e İslam sayesinde girdi’

Babil ve Romalıların Kudüs’e zarar verdiğini dile getiren Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, şunları söyledi: “M.S. 70 yılında Roma’nın generali Kudüs’e girdiğinde Yahudileri öldürüyor, kalanları da kovuyor. Bu ikinci çıkışlarının ardından Yahudiler tekrar Kudüs’e İslam sayesinde giriyorlar. Yahudiler tarihlerinde hep Müslümanlar sayesinde rahat ve huzur buldular. Onlara Hıristiyanlar hiçbir zaman yaşama hakkı vermedi. İspanya’dan çıkarıldıklarında yine Müslümanlar onlara sahip çıktı ama Yahudi’nin yumruğu hep Müslüman’a indi. Onun için sonları felaket olacak.”

‘Kudüs’ü Hz. Ömer fethetti’..

Kudüs’ü ilk fetheden ise Hz. Ömer’dir. Hz. Ömer, Kudüs’ü fethederek adaletle yönettiler” diyen Prof. Dr. Şimşirgil, “Yahudiler ve Hıristiyanlar güven içinde yaşadılar. Selahaddin Eyyubi yeniden fethetti. Selahaddin Eyyubi’nin adı onun için adil hükümdar diye dünyanın her yerinde anılıyor. Selahaddin Eyyubi İslam’ı temsil ediyor. Ve adil hükümdar diye o gün Kudüs’e girenlerin yaptıklarını Kudüs ve Hıristiyan tarihçiler hala lanetlemeye devam ediyorlar birde bu var. Birde böyle bir hususiyet var. Bu bizim gözümüzü açmalı nasıl Kudüs bin 200 sene elimizde kalmış. Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan’ın Kudüs’e önemli eserler yaptırdı. Mesela etrafında 13 kilometre boyunda meşhur surları vardır. Hürrem orada her gün 400 kişinin yemek yediği bir külliye yaptırdı. ‘Cuma gecesi yahni verile’ diye buyurdu. Cumartesi gecesi deyip Yahudi dinine, Pazar deyip Hıristiyan dinine hizmet etmiyor. ‘Cuma gecesi diyor. Çünkü o bir Müslüman hanımdır. Hürrem kadar Osmanlı coğrafyasına hizmet eden, onun kadar eser bırakan başka bir hanım sultan yoktur. Valide sultan olamadı. Valide sultanların gelirleri çok fazladır. Hanım sultanken bu kadar eser yaptıran bir kadın” dedi.

“Tarihi iyi anlamak gerektiğini dile getiren Şimşirgil, yıllarca”tarih” diye gençlerin kafasına teknik bilgilerin doldurulduğunu kaydetti.

Program Vali Muammer Erol’un, Prof. Dr. Şimşirgil’e plaket vermesiyle son buldu.

HABER : Faruk TEZCAN

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / YALOVA

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Çarşamba ‘Diriliş’ Dizisinden sonra TRT 1 Ekranlarında..

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir