Avrupa

Yabancıya ev vermeyen Alman’a bin euroluk ceza

UHA HABER / Almanya’nın Augsburg kentinde bir mahkeme, dairesini yabancı uyruklulara kiralamak istemeyen ev sahibini bin euro para cezasına çarptırdı. 

tüha haber kiev haberleri ile ilgili görsel sonucu

Almanya’nın Augsburg kentinde dairesini sadece Almanlara kiralamak isteyen bir ev sahibi, Afrikalı bir kiracı adayının açtığı davayı kaybetti.

Ev sahibinin dairesini kiralamak için verdiği ilanda “sadece Alman” kiracı istediğini belirtmesi, mahkemece “yabancılara yönelik açık ayrımcılık” olarak değerlendirilerek, bu ayrımcılığın hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğine hükmedildi.

Yargıç Andreas Roth, kendisine ayrımcılık yapıldığı gerekçesiyle ev sahibi hakkında dava açan Burkina Fasolu davacıyı tamamen haklı bularak “Yabancılara yöenlik bu şekilde açık bir dezavantaj yaratılması hiçbir şekilde kabul edilemez” dedi. Roth, “Suçlar ve eylemler vatandaşlar değil insanlar tarafından işlenir” ifadesini kullandı.

Ev sahibi, ayrımcılık nedeniyle Afrika kökenli kiracı adayına bin euro tazminat ödemeye mahkum edildi. Mahkeme ayrıca ev sahibini bir daha “sadece Alman’a” türünden bir ifade içeren ilan vermekten men etti.

Davalı duruşmada, daireyi kiralamak için yaptığı ilk telefon görüşmesinde yabancı kökenli olduğunun anlaşılması sonrası ev sahibinin telefon görüşmesini sonlandırdığını belirtmişti. 81 yaşındaki ev sahibi de dairesini sadece Alman vatandaşlarına kiralamak istediğini teyit ederek, bu tutumuna gerekçe olarak “daha önce evini kiralayan bir ‘uyuştuucu satıcısı’ Türkle yaşadığı  sorunları” göstermişti.

Almanya’da daha önce de kökeni nedeniyle kendisine ev kiralanmayan kişilerce açılan davalarda mahkelemelerden tazminat kararı çıkmıştı. Alman hükümetine bağlı Ayrımcılıkla Mücadele Birimi’nin verilerine göre Almanya’da yaşayan göçmen kökenlilerin yüzde 70’i ev arayışında ayrımcılığa maruz kaldığını düşünüyor.

BERLİN, DW, UHA HABER 

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir