Gündem

Yabancı teröristler tek tek ülkelerine gönderiliyor

UHA HABER / Türkiye yabancı uyruklu DEAŞ’lı teröristleri, vatandaşı oldukları ülkelere göndermeye başladı. Bir ABD’li, bir Alman ve bir Danimarkalı terörist sınır dışı edildi. Yetkililer Danimarkalı teröristi kabul etti. O terörist Kopenhag’da gözaltına alındı.

Türkiye, DEAŞ’lı teröristleri vatandaşı oldukları ülkelere tek tek iade etmeye başladı. Bazı ülkeler sorun çıkarsa da Ankara kararlı. DEAŞ’lı teröristler ülkelerine geri gönderilecek. Bazı ülkeler istemedikleri teröristleri vatandaşlıktan çıkarıyor ya da uçuş izni vermiyor. Türkiye ise bu soruna “Acil Seyahat Belgesi” ile çözüm buldu. Böylelikle teröristler, vatandaşı oldukları ülkelere, suç dosyalarıyla birlikte gönderiliyor.

Bir Amerikalı, bir Alman ve bir Danimarkalı terörist sınır dışı edildi. Yetkililer Danimarkalı teröristi kabul etti. O terörist Kopenhag’da gözaltına alındı.

ABD’li DEAŞ’lı tampon bölgede kaldı

ABD’li bir terörist de Edirne Pazarkule Kapısı’ndan sınır dışı edildi. Yunan makamları teröristi kabul etmedi, terörist iki sınır kapısı arasındaki tampon bölgede kaldı.

Vatandaşlarını almak istemeyenler seyahat yasağı getirerek teröristlerin ülkelerine gelmesini engellemeye çalışıyor. Bu durumda “acil seyahat belgesi” formülü devreye giriyor.

Batılı ülkeler, DEAŞ’lıların suçun işlendiği yerde yargılanmasını istiyor. Türkiye, ilk suç o ülkelerde işlendiğinden hareket ile teröristlerin suç dosyalarını da beraberinde gönderiyor. Uçuş izni yasağı da aşılıyor.

Türkiye’de 810’u yabancı bin 149 DEAŞ’lı tutuklu ve hükümlü var. Bunların 60’ı Avrupa vatandaşı. Bazı ülkeler kendi vatandaşları olan DEAŞ’lı teröristleri almamak için vatandaşlıktan çıkarma kartını açsa da Ankara kararlı. O teröristler tek tek ülkelerine iade edilecek. Alman uyruklu 7 yabancı terörist, Perşembe günü sınır dışı edilecek.

ANKARA, UHA Haber Ajansı 

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma saat: 00.15’te TRT 1 Ekranlarında..

Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir