Dünya

WSJ: ‘Ulusal Güvenlik Ekibi Pentagon’a İran’a Saldırı Seçeneklerini Sordu’

Wall Street Journal gazetesi Beyaz Saray ulusal güvenlik ekibinin geçen yıl Savunma Bakanlığı Pentagon’a İran’a saldırı seçeneklerini sorduğunu yazdı.

Mustafa Kemal ATATÜRKHabere göre ulusal güvenlik ekibi Tahran’la bağlantılı militanların Bağdat’ta Amerikan Büyükelçiliğinin bulunduğu bölgeye roket fırlatmalarının ardından Pentagon’a bu soruyu yöneltti.

Gazetenin haberine göre John Bolton tarafından yönetilen Ulusal Güvenlik Konseyi’nin bu isteği Pentagon ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileri arasında endişeye neden oldu.

Gazete haberini şimdiki ve eski yetkililere dayandırdı.

Pentagon isteğe uygun hareket etti ancak İran’a yönelik bir saldırının seçeneklerinin sağlanıp sağlanmadığı ya da Başkan Donald Trump’ın bundan haberinin olup olmadığı bilinmiyor.

İran’a saldırı seçenekleri Eylül ayında 3 havan topunun Bağdat’ta diplomatik temsilciliklerin bulunduğu bölgeye isabet etmesinin ardından geldi. Havan topları boş bir alan düşmüş, ölen ya da yaralanan olmamıştı.

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, gazetecilerin konuyla ilgili sorularına yanıt vermedi. Dışişleri Bakanlığının sözcüsü de konuyla ilgili yorum yapmadı.

Bir Pentagon sözcüsü de konuyla ilgili yorum yapmadı.

Bununla birlikte Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Wall Street Journal’ın haberine göre Bağdat’taki Büyükelçiliğe ve Basra’daki Konsolosluğa yönelik saldırı girişimleriyle ilgili personelin güvenliğinin korunması ve Amerika’nın çıkarları için seçeneklerin değerlendiridliğini söyledi.

WASHINGTON, VOA, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir