Ekonomi

VW fabrikasını muhtemelen Türkiye’de kuracak

UHA HABER / VW’nin yeni üretim tesisinin muhtemelen Türkiye’de kurulacağı ileri sürüldü.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı’nın Berlin Temsilcisi Tuba Nur TÜRKELİ‘nin Almanya’nın günlük ekonomi gazetesi Handelsblatt’e dayandırdığı haberine göre, gazete, siyasi çekincelere karşın finansmanın belirleyici olacağına dikkat çekti ve kesin kararın henüz verilmediği de belirtildi.

Alman otomotiv devi Volkswagen’in (VW) yeni üretim tesisini muhtemelen Türkiye’de kuracağını öne süren Handelsblatt gazetesi, sözkonusu haberde, VW yönetiminin Türkiye’yi tercih ettiği ve ancak kesin kararın henüz verilmediği açıklandı.

Habere ayrıca, Türkiye’nin tercih edilmesinin nedenleri arasında finansmanın bulunduğuna yer verildi. Gazete Handelsblatt’ın konuyu yakından takip eden çevrelere dayandırdığı bilgilere göre, yeni fabrikanın kurulması için Türk hükümetinin “üç basamaklı” milyonlarca euroluk teşvik verececeği iddia edildi ve böylelikle de yaklaşık 1 milyar 300 milyon euro tutarındaki yatırımın bir bölümünün karşılanacağı açıkladı.

Bulgaristan diğer seçenenek

Gazete haberinde, Türkiye’nin bu teşvik sayesinde VW’nin diğer seçenekleri arasında bulunan Bulgaristan ile rekabet gücünü arttırdığına, fakat iki ülke yetkilileri ile de müzakerelerin sürdüğünü belirtti.

VW’nin üst düzey bir yöneticisinin Handelsblatt’a yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği üyesi olması ve belirli bir hukuki güvencenin bulunması nedeniyle Bulgaristan’ın da cazip olduğunu ifade ettiğini yazdı.

Handelsblatt, Türkiye’deki ücretlerin Doğu Avrupa ülkelerine kıyasla düşük olması da VW’nin seçiminde etkili olduğunu anımsatıyor ve  ayrıca Türkiye’nin önemli bir pazar olmasının da VW yönetiminin kararında etkili olmasının beklendiğine dikkat çekiyor.

Handelsblatt haberinde ayrıca, Passat modeli otomobillerin birçok resmi kurumda makam aracı olarak kullanmasının da VW açısından cazip olduğunavurgu yapılıyor.

Siyasi çekinceler

“Siyasi nedenlerle Türkiye’nin tercih edilmeme ihtimaline de yer verildi” denilen haberde, açıklama yapan üst düzey bir VW yöneticisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tartışmalı olması nedeniyle bir çok Avrupalı şirketin Türkiye’ye yatırımlarında ihtiyatlı bir tutum izlemesinin de verilecek kararı etkileyebileceğinin altını çizdi.

Gazetenin edindiği bilgilere göre, nihai kararın VW yönetimi ve Denetleme Kurulu tarafından önümüzdeki haftalarda verilmesi söz konusu.

Somut müzakereler yapıldı

Hafta sonunda Frankfurter Allgemeine Zeitung’da da yer alan haberde de, Türkiye’nin VW’nin yeni üretim tesisler açısından cazip bir üretim yeri olduğu açıklanmıştı.

Gazeteye açıklama yapan VW sözcüsü, Türkiye’de “somut müzakereler” yürütüldüğünü ve “en üst düzeyde görüşmeler” yapıldığını ifade etmişti.

Sözcü de, nihai kararın henüz verilmediğini vurgulamış ve  sözkonusu haberde, VW’nun CEO’su Herbert Diess’in geçtiğimi Çarşamba günü Türkiye’de görüşmelerde bulunduğu kaydedilmişti.

HABER: Tuba Nur TÜRKELİ / BERLİN 

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / Almanya Temsilcisi 

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir