Gündem

Venezuela’da Muhalefet Sokakta: ‘Maduro İstifa Edene Kadar Buradayız’

UHA HABER / Venezuela’da Cumartesi günü hükümet yanlıları ve muhalefet sokağa çıktı. Uzun süredir yaşadığı hiper enflasyonla ve siyasi krizlerle gündemde olan ülkede halkın yaşadığı problemlerin listesi oldukça kabarık. Hiper enflasyon, elektrik, su, ulaşım gibi temel servislerde yaşanan sorunlar, eğitim ve sağlık hizmetlerine erişim, güvenlik sorunu, rüşvet ve yolsuzluklar son 5 yılda her 100 kişiden 15’inin göç etmesine neden oldu.

Muhalefet: 16 Kasım bir milat

Haftalar önce Ulusal Meclis’in başkanı Juan Guaido, muhalifleri devlet başkanı Nicolas Maduro’yu istifaya ve özgür ve şeffaf bir seçim için sokağa çıkmaya çağırmış ve 16 Kasım’ı bir milat olarak duyurmuştu.

Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido
Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido

Cumartesi sabah saatlerinde eylemin yapılacağı bölgeye metro seferlerinin kaldırılmasına rağmen, başkent Caracas öğle saatlerinde son aylarda yapılan en büyük kitlesel eyleme sahne oluyordu. Ögrenciler, işçi sendikaları, sağlık çalışanları, öğretmenler ve sanatçılara kadar farklı kesimlerden on binlerce kişi katıldı.

Guaido protestoculara Bolivya ve Şili’deki sokak muhalefetinin ‘görece’ kazanımlarına gönderme yaparak gelecek haftadan itibaren başlayacak protesto eylemlerine kitlesel olarak destek vermelerini istedi. Ayrıca güvenlik güçlerine de çağrı yaparak ‘gaspçı’ olarak nitelediği Maduro hükümetine desteği bırakarak, muhalefetin saflarına geçme çağrısında bulundu.

Venezuela'nın başkenti Caracas'ta muhalefet bir kez daha sokağa çıktı
Venezuela’nın başkenti Caracas’ta muhalefet bir kez daha sokağa çıktı

Konuşmasının sonunda kitleyi Bolivya’nın Venezuela Büyükelçiliği’ne doğru harekete geçirerek orada bir basın açıklaması yapan Juan Guaido ve Bolivya’nın geçici devlet başkanını ve oradaki demokrasi mücadelesini desteklediklerini beyan etti.

Hükümet destekçileri de eylem yaptı

‘Faşizme ve ABD destekli darbelere karşı anavatanı savunalım’ sloganıyla Başkanlık Sarayı Miraflores’te sonlanan eylemde de hükümet yandaşları bir eylem yaptı. Maduro yaptığı açıklamada bugün bir zafer kazandık derken, hükümetin ikinci adamı Diosdado Cabello yaptığı açıklamada eğer ABD Venezuela devlet başkanı ile görüşmek istiyorsa Miraflores’i arasın, Maduro yanıt verecektir dedi.

Venezuela'nın başkenti Caracas'ta muhalefet bir kez daha sokağa çıktı
Venezuela’nın başkenti Caracas’ta muhalefet bir kez daha sokağa çıktı

Bolivya’da ne olmuştu?

Bolivya’da seçim sonuçlarında usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla sokağa çıkan muhalefet, yaklaşık 3 hafta boyunca süren ve yer yer şiddet gösterilerine sahne olan sokak muhalefetinin ardından devlet başkanı Evo Morales istifa etmişti. Bolivya’da yaşananlar Venezuela muhalefeti için ilham kaynağı iken Maduro Hükümeti ise muhalefeti Bolivya ile Venezuela’yı birbirine karıştırmaması ve hata yapmaması konusunda uyarıyor. Keza Venezuela güvenlik güçleri her defasında Nicolas Maduro’ya bağlılıklarını yineliyorlar.

[UHA Haber Ajansı , 17 Kasım 2019]

Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN
1974 yılında Kocaeli'nin Kartepe ilçesinin Eşme mahallesinde dünyaya geldi. Ilkokulu Eşme ilköğretim okulu; orta okulu izmit ortaokulu; lise öğrenimini Izmit Lisesinde tamamladı.Üniversiteyi Anadolu üniversitesi Halkla ilişkiler tanıtım ve reklamcılık bölümünden mezun oldu. Mustafa Salman; Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri Federasyonunda 3 dönemdir yönetim kurulu üyesi ve Basın sözcülüğü görevini sürdürüyor. Aynı zamanda Éşmespor kulübü 2 ncı başkanı. Kartepe Galatasaraylılar derneği genel sekreteri olarak görev yapmakta olup; Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti üyesi. Uzun yıllar Türkiye Televizyon Muhabirleri Derneği yönetim kurulu üyesi ve genel sekreterlik ve Kocaelisporlular derneğinde yönetim kurulu üyeliği ve basın sözcüsü görevinde de bulundu. Sırasıyla Sabah gazetesi, ATV, SHOW TV; YAVUZ TV de uzun yıllar gazetecilik ve muhabirlik yapan Mustafa Salman; Uluslararası Haber ajansı genel yayın yönetmeni ve yayın kurulu üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Evli 2 çocuk babası olan Salman'ın; basın meslek hayatında birçok ödülü bulunmaktadır.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir