Sağlık & Yaşam

Vefatının ardından Hawking: Genetiği değiştirilmiş ‘süperinsanlar’ insanlığın sonunu getirebilir

İngiliz fizik profesörü Stephen Hawking’in ölmeden önce yaptığı çalışmalarda zenginlerin, DNA’ları üzerinde oynayarak yaratabilecekleri insanüstü ırkın (süperinsan) insanlığın sonunu getirebileceğine işaret ettiği ortaya çıktı.

Elimi BırakmaHawking bu çalışmalarında ayrıca Tanrı’nın varlığını sorgulayarak, evrenin oluşumunun bilimsel bir yasaya dayandığı, isteyenin bunu Tanrı olarak adlandırabileceği düşüncesine yer veriyor.

Geçen Mart ayında 76 yaşında hayatını kaybeden dünyanın en önemli bilim insanlarından Hawking’in son makalelerinden oluşan kitabı “Büyük Sorulara Özet Yanıtlar”dan bazı bölümler İngiltere’de bir günlük gazetede yayımlandı.

Hawking son yazılarında, genetik mühendisliğindeki ilerlemelerin insanoğlunun kendi türünün üzerinde kişilerin varlığına zemin hazırlayabileceğini iddia ediyor.

Ayrıca, makinelerin hakimiyetine yol açan teknolojik ilerlemelerin yönelimi konusuna da değinerek, dünyaya en büyük tehdidin yapay yaşam formlarının gelişmesi olduğunu iddia ediyor.

Zenginler kendilerini yeniden yaratmaya çalışarak insanlığın sonunu getirebilir

Ünlü fizikçi, zenginlerin, DNA’larını tasarlama imkanına sahip olarak oluşumunu sağlayabilecekleri, daha gelişmiş hafızaya sahip, hastalıklara daha fazla dirençli, daha zeki ve uzun ömürlü yeni insan türünün, insanlığın geri kalanını yok edebileceğini düşünüyor.

Devletler yasal düzenlemelerle bunun önüne geçmeye çalışacak olmasına rağmen zenginlerin bu hırslarına karşı koyamayacağını öngörüyor.

Hawking’e göre insanüstü kişilerin ortaya çıkması, görece daha az gelişmiş ve yarışamayacak durumda kalacak olan insanlığın diğer kısmıyla büyük bir çelişkinin ortaya çıkmasına neden olacak. Bu dururumun çeşitli politik yansımaları da ortaya çıkacak.

Son çalışmalarından anlaşıldığında göre Hawking bu aşamada büyük olasılıkla geri kalan bu sıradan insanların daha önemsiz hale geleceği ya da öleceğini düşünüyor.

Kendini tasarlayan gelişmiş insan diğer gezegen ve yıldızları kolonileştirebilir

Hawking bununla birlikte kendini baştan yaratabilen, hiçbir zaman olmadığı kadar kendini geliştirebilen insanlardan oluşan toplumların yayılmacı olacağını ve diğer yıldızları ve gezegenleri kolonileştirebileceği fikrinde.

Tanrı yok ama siz isterseniz bilimsel yasaları Tanrı olarak adlandırabilirsiniz

Tanrı’nın varlığı konusunu bir kez daha tartışan ve Tanrı var mı sorusuna Hayır yanıtı veren Hawking, gezegenin başlangıcının bizim anlayamayacağımız gerekçelerle Tanrı’nın bir tecihi olmak yerine bilimsel yasaların bir sonucu olduğu iddiasında. Ona göçre bilim yasaları Tanrı olarak adlandırılabilir.

KAYNAK : Euronews, UHA HABER

Bu haberi paylaşınız!

Kalk Gidelim Başlıyor!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir