Gündem

Varna Zirvesi’ndeki Ana Gündem konuları (1)

Bulgaristan’ın ev sahipliğini yapacağı ve AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ile AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’in hazır bulunacağı zirveye Türkiye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile en üst düzeyde katılım sağlayacağını açıklamıştır.
İki tarafın uzun süreden beri bu düzeyde bir araya gelmemesi nedeniyle birden çok meselenin müzakere edileceği Varna Zirvesi’nde altı konunun ön plana çıktığı görülmektedir:
Türkiye-AB ilişkilerinde son durum, mülteci krizi ve mültecilere yönelik insani
yardım, Türk vatandaşlarına uygulanan vizelerin kaldırılması, Afrin’de yürütülen Zeytin Dalı Harekatı, Avrupa’da PKK/PYD militanları tarafından Türklere yönelik düzenlenen saldırılar ve Gümrük Birliğinin güncellenmesi.
Bu ana konuların dışında son dönemde Türkiye’ye karşı sıklıkla kullanılan hukukun üstünlüğü ve temel özgürlükler konuları, 2017 yılı için yayımlanması planlanan ilerleme raporu, Ege Denizi’nde Yunanistan ile tekrar zuhur eden Kardak Kayalıkları krizi ve Akdeniz’in doğu yakasında GKRY ile yaşanan sondaj gerilimi de görüşülecek başlıklar arasında yer alacaktır.
TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİ
Varna Zirvesi’nde iki taraf arasındaki görüşmelerin merkezinde yer alacak konu hiç şüphesiz 2005 yılında başlatılan tam üyelik müzakerelerinde bugüne kadar katedilen mesafe ve bundan sonra nasıl bir yol izleneceği olacaktır.
Öncelikle 35 fasıldan şu ana kadar 16’sının müzakereye açılması, 1’inin geçici olarak kapatılması, 8’inin 2006 yılından beri Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi kararıyla askıda olması ve 6’sının ise 2009 yılından beri GKRY tarafından tek taraflı bloke
edilmesi dikkate alındığında müzakerelerde yaşanan tıkanma açıkça görülmektedir.
Üye birçok devletinde geçtiği benzer süreçlerin aksine Türkiye’nin maruz

bırakıldığı bu durum teknik süreçlerden ziyade bir taraftan dış politikada tek taraflı kazanca odaklanan GKRY gibi bazı üye devletlerden diğer taraftan aşırı sağ söylemlerin etkisine kapılan Angela Merkel ve Nicolas Sarkozy gibi siyasetçilerin Türkiye’nin üyelik sürecini kasten yavaşlatması ve Brüksel’in buna sessiz
kalmasından kaynaklanmaktadır.
Bu bağlamda Varna Zirvesi ve devam eden süreçte Ankara’ya tam üyelik yolunda somut bir perspektif verilmediği sürece ikili ilişkilerde gerçek anlamda bir ilerlemenin sağlanması mümkün gözükmemektedir.
Bir başka ifadeyle Ankara-Brüksel hattında her seferinde “yeni bir sayfa açmak” yerine artık bir aşamanın tamamen sonlandırılması, tam üyelik yolunda vizelerin kaldırılması ve Gümrük Birliğinin güncellenmesi gibi somut adımların atıldığı yeni bir döneme girilmesi gerekmektedir. Zira mevcut ilişkinin düzeyi ve
bunun sonu belirsiz gidişatı iki taraf için de siyasi bir
yük oluşturmaktadır.
26 Mart öncesinde Ankara ve Brüksel’den tam üyelikle ilgili benzer açıklamaların gelmesi ise ilişkilerin geleceği adına umut vermektedir.
Buna göre önce AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik “Türkiye’nin yegane hedefinin tam üyelik olduğu”nu açıklamış, sonrasında Brüksel’den gelen benzer açıklamada “Varna’da Türkiye’ye tam üyelik dışında bir başka model sunulmayacağı” kaydedilmiştir.
Bu bağlamda 26 Mart’taki zirvede her iki tarafın da masaya tam üyelik müzakerelerinin devam ettirilmesi ilkesiyle gelecek olması kritik önem arz etmektedir. (devam edecek)
***
HACI MEHMET BOYRAZ
2016 Haziran’da Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi & Kamu Yönetimi bölümlerinden mezun olan Hacı Mehmet Boyraz şu anda Türk-Alman Üniversitesi
“Avrupa ve Uluslararası İlişkiler” programında yüksek lisans öğrencisidir. Temmuz 2016’da SETA İstanbul Avrupa Araştırmaları Direktörlüğü’nde araştırma
asistanı olarak göreve başlayan Boyraz’ın akademik ilgi alanları arasında Birleşik Krallık siyaseti, Kıbrıs barış müzakereleri, Avrupa’da aşırı sağ oluşumlar ve
Türkiye-AB ilişkileri yer almaktadır
Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir