Gündem

Varna Zirvesi ve Türkiye-Avrupa Birliği İlişkileri

AB Konseyi Dönem Başkanı Bulgaristan’ın tarihi Varna şehrinde 26 Mart 2018’de gerçekleşecek olan “Türkiye-AB Liderler Zirvesi” ilk kez 2015 yılında düzenlenmiş ve sonrasında periyodik aralıklarla toplanması planlanmıştır.
Mayıs 2017’de Brüksel’de gerçekleşen NATO zirvesi kapsamında yapılan görüşmenin ardından özellikle Avrupa Parlamentosunun (AP) Türkiye’ye yönelik olumsuz tutumu ve bazı üye devletlerin Ankara ile yaşadıkları ikili siyasi krizlerden ötürü yeni bir zirve organize edilememiştir.
Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile ilgili görsel sonucu
Buna ek olarak Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) Akdeniz’deki hidrokarbon kaynaklarının sondajı için arama yetkisi verdiği İtalyan enerji şirketi ENI’ye ait doğal gaz arama gemisi Şubat ayında Türk savaş gemileri tarafından GKRY’nin bu tür adımlarının durdurulması adına engellenmiştir.
Bunun ardından GKRY Türkiye’yi düzenlenecek olan muhtemel zirveyi iptal ettirmekle tehdit etmiş ve Brüksel’de yoğun bir baskı yapmaya başlamıştır.
Varna Zirvesi ile ilgili görsel sonucu
AB Konseyi Başkanı Donald Tusk’ın yaptığı ilk açıklamada Brüksel’in GKRY ile dayanışma içinde olduğunu ifade etmesi bu seneki zirvenin akıbetine dair

olumsuz bir atmosferin oluşmasına neden olmuştur.
Varna Zirvesi ile ilgili görsel sonucu
Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AB ile ilişkilerde yapıcı bir gündemin yaratılması adına yaptığı çağrı ve buna AB Komisyonundan gelen olumlu cevap neticesinde bu seneki zirvenin 26 Mart’ta düzenlenmesi kararlaştırılmıştır
Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir