Bilim-Technology

Uzay Günlükleri: Uzayda ‘zaman algısı’ nasıl? 24 saatte 16 gün doğumu gören astronotlar anlatıyor

UHA HABER / Avrupa Uzay Ajansı (ESA) astronotu ve euronews uzay muhabiri Luca Parmitano ile NASA astronotu Andrew Morgan, ‘Uzay Günlükleri’ programında Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (UUİ) yaşadıklarını ve takipçilerden gelen soruları yanıtlamaya devam ediyor.

Bu bölümde Parmitano, uzaydaki “zaman algısıyla” ilgili takipçilerden gelen bir soruyu yanıtlıyor.

Uzay üssünde zaman nasıl geçiyor? Zaman algısı acaba Dünya’daki gibi 24 saat mi? Bu bir Reddit platformu sorusu.

Luca Parmitano, ekibiyle birlikte Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) çok çalıştıklarını ve bu sebeple günlük açıdan zamanın çok yavaş geçtiğini, ancak haftalarınsa çok hızlı ilerlediğini belirtiyor.

İtalyan astronot, uzay üssündeki pencereler sürekli açık kalırsa 24 saat çerisinde tam 16 gün doğumu ve batımı gördüklerini ifade diyor.

ISS/euronews

Luca Parmitano, ISS Astronotu:

“Uzayda zaman nasıl geçiyor?”

“Bu güzel bir soru. Bunu bir süredir tecrübe ediyoruz.”

“24 saatlik gün dönümü ritmi üzerinde çalışmalar devam ediyor. Gerçek şu ki diğer mekikten farklı olarak burada modül içerisinde doğal ışık yok. Işıkları açıp kapatıyoruz ve bu bizi etkiliyor.”

“Eğer pencereden dışarıya baksaydık 24 saat içerisinde 16 gün doğumu ve batımı görürdük. Her 90 dakikada bir yörünge dönümü yapıyoruz.”

ISS/euronews

“Kendi fikrimi söylemek gerekirse, günler çok yavaş geçiyor gibi gözüküyor çünkü burada çok fazla iş yapıyoruz. Ancak haftalarsa göz açıp kapayıncaya kadar geçiyor.”

“Ekibimizle birlikte 4 aydır buradayız ve sanki dün gelmiş gibi hissediyoruz.”

“Ancak uzay istasyonundaki “zaman algısıyla” ilgili çalışmalar devam ediyor. Algı çalışmaları tamamlanınca, biz de işin aslını ayrıntılı bir şekilde öğrenmiş olacağız.”

[UHA Haber Ajansı, 25 Aralık 2019]

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma Payitaht “Abdülhamid”den sonra TRT 1 Ekranlarında..

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir