Sağlık & Yaşam

Uykusuzluk Eşittir Alzheimer Hastalığı

Gökkuşağı

UHA HABER / Hayatımız koşuşturmayla geçiyor, hepimiz çok meşgul ve de çok yorgunuz. Bu tempo içinde çok da uykusuz kalıyoruz. Sonuç korkutucu. Uykusuzluk beyindeki beta-amiloid adlı protein üretimini arttırıyor, bu protein de Alzheimer hastalığının başlıca nedeni.

Washington yakınlarındaki Ulusal Sağlık Enstitüsü’nden bir grup doktorun yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre, uyku, sağlığımız açısından hayati önem taşıyor.

Araştırmaya yaşları 22’yle 72 arasında değişen 20 sağlıklı birey katıldı. Hastalar önce en az 8 saat uyudukları bir gecenin ardından beyin taramasına alındı. Sonra da 31 saat uykusuzluğun ardından beyinleri incelendi.

Beta-amiloid oranının 31 saat uyku uyumayan deneklerde yüzde 5 oranında arttığı belirlendi. Bu artış beynin thalamus ve hippocampus bölgelerinde görüldü. Bu bölgeler Alzmeimer hastalığının ilk belirtilerinin görüldüğü alanlar.

Araştırmayı gerçekleştiren Ulusal Sağlık Enstitüsü doktorlar ekibinin başındaki Nora Volkow ve Gene-Jack Wand’la Ehsan Shokri-Kojori, denek sayısının az olduğunu kabul ediyor ancak sonucun yadsınamayacak kadar önemli olduğunu vurguluyor.

Beta-amiloid, beyin hücreleri (nöronlar) arasında bulunan sıvı metabolik atık. Bu atıklar birleşip amiloid tortuları ve kistleri oluşturuyor, bu da nöronlar arasındaki komünikasyonu engelliyor, sonuçta da Alzheimer hastalığına neden oluyor. Daha önce yapılan araştırmalar da uykusuzluğun beyindeki beta-amiloid seviyesini arttırdığını ortaya koymuştu.

Yine araştırmalara göre uyku, beyindeki beta-amiloid’in temizlenmesine yardımcı oluyor. Uykusuzluksa tam tersini yapıyor ve amiloid birikimleri oluşmasına yol açıyor.

Karmaşık bir olay gibi görünse de sonuçta doktorlar özetle geceleri en az 8 saat düzenli uyku uyumanın sağlığımız için ne kadar önemli olduğunu vurguluyor.

Çünkü uykusuzluk yalnızca Alzheimer’a yol açmakla kalmıyor genel olarak bağışıklık sistemimizi de zayıflatıyor ki, bunun da başka hastalıklara davetiye çıkardığını söylemek abartı olmaz.

Amerika’da 50-70 milyon yetişkin uykusuzluk çekiyor, uyku apnesiyle mücadele ediyor. Amerikalılar’ın yüzde 37.9’u her ay gün içinde en az bir kez oturdukları yerde uykuya daldıklarını itiraf ediyor. Amerikalılar’ın yüzde 4.7’si de direksiyon başında uykuya dalmış ve trafiğin aksamasına veya kazalara neden olmuş. Özetle uykusuzluk son derece ciddi bir sağlık sorunu.

Siz siz olun, uykunuzu ihmal etmeyin!

HABER : Hülya POLAT

***

 

 

Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir