Türkiye

Uyanık olmalı, siyaseti savunmalı

Seksenler_2019 banner

UHA HABER / SETA Siyaset Araştırmaları Direktörü Doç. Dr. İsmail ÇAĞLAR, Türkiye’de SİYASET’in iki taraflı bir kıskaca hapsedilmeye çalışıldığını, bir taraftan da alışık olunan bir süreç işlediğini ve Meşru siyasetin sınırlarının ısrarla daraltılmaya çalışıldığını söyledi.

Doç. Dr. İsmail ÇAĞLAR, FETÖ’nün siyasi ayağı üzerinden yürütülen tartışmanın bunun bir örneği olduğuna dikkat çekerek, “Tartışmanın amacı ne FETÖ ile hesaplaşmak ne de siyaseti temizlemek. Aksine siyasetin alanını daraltmak. Siyasi zeminde FETÖ ile mücadele eden aktörleri zor durumda bırakmak” dedi.

“FETÖ ile mücadelede sicili hiç de parlak olmayan siyaset dışı aktörleri sahaya sürmek” diyen Doç. Dr. ÇAĞLAR,. Eski genel kurmay başkanının açıklamalarının da buna karşılık geldiğini hatırlatarak, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin en tepesinde bulunduğunuz sürede FETÖ ile mücadele namına ne yaptınız sorusunun cevabı koca bir hiç” olduğunun altını çizdi.

Doç. Dr. İsmail ÇAĞLAR, bununla birlikte eski genel kurmay başkanının yargıdaki çift başlılığı ortadan kaldırmak için yasama faaliyetini yerine getiren milletvekillerini FETÖ’den sorumlu tutma çabasında bulunduğunu aktardı.

“Yaptığı çok açık; siyasetin alanını parçası olduğu ve temsil ettiğini zannettiği kurum, çıkar odağı ve fikir lehine daraltmak istiyor” diyen Doç. Dr. ÇAĞLAR, Meşru siyasetin alanını daraltma çabaları hız kesmeden devam ederken gayrı meşru siyasetin alanının da alabildiğine genişletme gayreti bulunduğuna vurgu yaptı.

Doç. Dr. İsmail ÇAĞLAR, Doğal afetten spor müsabakalarına kadar hemen her şeyin siyasetin aleyhine siyasi alana dahil edildiğini hatırlatarak, Ülkenin çığ felaketi ile uğraşırken çığ altından henüz kurtulmuş ve hastanede tedavisi devam eden bir Cumhurbaşkanı danışmanının çığın sebebi olarak gösterilebildiğini ifade etti.

“Üstelik bunu yapan kenarda köşede kalmış, marjinal bir grup değil. Tarafsız habercilik yapma iddiasında olan bir yayın organının Ankara temsilcisi” diye konuşan Doç. Dr. İsmail ÇAĞLAR, “Yalanı ortaya çıkınca da basit bir özürle durumu kurtarabileceğini düşünüyor. Halbuki ortada olan basit bir gazetecilik hatası değil ki. Planlı ve organize bir şekilde icra edilen ‘anti-siyaset‘ çabasının bir parçası” olduğunu açıkladı.

Doç. Dr. İsmail ÇAĞLAR, Futbola siyaset karışıyor iddiasının da aynı ‘anti-siyaset‘ çabasının bir parçası olduğuna dikkat çekerek,  “Başarısızlığına 50 tane delil gösterilebilecek, başkanlık görevini aldığından beri en ses getiren icraatı medya grupları ile kavga etmek olan bir kulüp başkanı, taraftarın tepkisini siyaset kurumuna yönlendirerek işin içinden sıyrılmaya çalışıyor. Böylece hem kendi başarısızlığını kamufle ediyor hem de parçası olduğu siyasi çıkar gruplarına malzeme devşiriyor” şeklinde konuştu.

Türk toplumunun daha önce yaşananlardan tecrübe sahibi olduğunun altını çizen Doç. Dr. İsmail ÇAĞLAR,
“Siyasete kurulan kıskacı fark ediyor. Şüphesiz bu çabalara itibar etmeyeceğini belirtti.

SETA Siyaset Araştırmaları Direktörü Doç. Dr. İsmail ÇAĞLAR, “AK Parti siyaseti de yeterince tecrübeli. Dolayısıyla bu çabalarla bir yere varılamayacağı aşikar. Ancak uyanık olmakta, öncelik sıralamasını iyi yapmakta fayda var. Artık Türkiye’de gayrı meşru yollarla siyaset yapma devri bitti. Fakat bu tür girişimler ülkenin enerjisini ve dikkatini çalabiliyor” şeklinde kaydetti.

HABER : Ataner YÜCE & İzmir

***

İsmail Çağlar

Toplum ve Medya Araştırmaları Direktörü
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde lisans eğitimini bitiren İsmail Çağlar, yüksek lisans ve doktorasını Hollanda Leiden Üniversitesi’nde yaptı. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde öğretim üyesi olan Çağlar, aynı zamanda SETA Toplum ve Medya Araştırmaları Direktörüdür. İlgi alanları arasında medya-siyaset ilişkileri, sosyal tarih, modernleşme ve din-devlet ilişkileri bulunmaktadır.

[UHA Haber Ajansı, 12 Şubat 2020]

Benim Adım Melek banner

Veysel KAVRAYAN
Veysel KAVRAYAN
Veysel Kavrayan, (Eğitimci-Yazar-Gazeteci), Kocaeli’nde doğdu. İktisat Bölümü ve Kamu Yönetimi Bölümü'nde lisans eğitimini başarıyla tamamladı. Pedagojik Formasyon Eğitimi alarak kısa bir süre eğitim alanında çalıştı. Halen Medya ve İletişim alanında üniversitede eğitim almaktadır ve KOÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı'nda Tezli Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir. Uluslararası bir kozmetik firmasında Ankara Bölge Koordinatörü olarak çalıştı. Dünya Güzellik Yarışmaları Türkiye Başkanı Süha Özgermi'yle beraber önceleri baş asistanlık, sonrasında ortaklık yaptı. Türk Dünyası konusunda araştırmaları bulunuyor. Birçok haber ve araştırmaları hakkında ulusal ve uluslararası ödülleri mevcuttur. 2016 Yılında 'Yılın En İyi Gazetecisi ve En İyi Haber" ödüllerini almıştır. 2018, 2019 yıllarında Türkiye Azerbaycan Kardeşlik Gecesi'nde ödüle layık görüldü. Çeşitli Sivil Toplum kuruluşlarında kurucu ve yönetici olarak görev almaktadır. Halk bilimi, sanat, tarih, ezoterizm, turizm, sağlık, ekoloji, geleneksel ve tamamlayıcı tıp, futurizm, teknoloji ve mimari ilgi alanlarıdır. Gastronomi Araştırmacısı olarak gastronomi ve turizm konularında konuşmacı; yemek yarışmalarında jüri üyeliği yapmaktadır. Çocuk Gastronomisi alanında akademik çalışmaları olmuştur. Bu alanda Gastrofil olarak tanınmaktadır. Halen, Uluslararası Haber Ajansı ve Türkuaz Haber Ajansı'nın Genel Yayın Koordinatörü olarak çalışmaktadır. Çeşitli ulusal ve uluslararası dergi ve gazetelerde de yazmaktadır. İngilizce ve az derecede Rusça biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir