Gündem

Ursula von der Leyen Avrupa Komisyonu Başkanı olabilecek mi?

UHA HABER / Avrupa Komisyonu Başkanlığına aday gösterilen Alman Ursula von der Leyen, bugün siyasi kaderini belirleyecek güven oylamasına gidiyor. Avrupa Komisyonu’nun ilk kadın başkanı olup olmayacağı bugün belli olacak Leyen’in vaatleri ‘kararsız’ sosyalist ve liberal AB parlamenterlerin oylarını belirleyecek.

Von der Leyen, Türkiye saati ile 10.00’da başlayan konuşmasını tamamladı.

Sözlerine Fransızca başlayan politikacı, Avrupa Komisyonu başkanlığı için aday gösterilen ilk kadın olmaktan gurur duyduğunu belirtti.

“İklim krizi günlük hayatlarımızı etkilemeye başladı”

Von der Leyen Avrupa vatandaşları olarak hangi ülkede yaşadıklarından bağımsız olarak iklim değişiminin günlük hayatlarında hissedilmeye başlandığını ve herkes için bir mücadele alanı haline geldiğini vurguladı.

Başkan adayı kıtanın 2050 yılı itibariyle karbon-nötr, yani atmosferdeki karbon dengesini bozmayan, hale gelerek dünyada ilk olmasını istediğini belirtti. Von der Leyen bu hedef için göreve başladığı ilk 100 gün içerisinde bir plan hazırlama vaadinde bulundu.

“AB İstanbul Konvansiyonu’na katılmalı”

Konuşmasına İngilizce devam eden von der Leyen AB genelinde asgari ücret ve işsizlik sigortası düzenlemeleri olması gerektiğini vurguladı. AB’nin sürdürülebilir kalkınma hedefleri konusunda daha fazla çaba sarfedeceğini belirten aday ayrıca Avrupa Birliği’nin kadına şiddetle mücadele için İstanbul Konvansiyonu’na katılması çağrısında bulundu.

Erasmus bütçesini 3 katına çıkaracak

Von der Leyen Avrupa geneli öğrenci değişim programı Erasmus için ayrılan bütçeyi de 3 kat artırma sözü verdi.

“Denizde hayat kurtarmak birinci sorumluluktur”

Avrupa Birliğ’nin daha insani sınırlara sahip olması gerektiğini belirten Komisyon Başkan adayı, Akdeniz’deki ölümlere vurgu yaparak buranın Avrupa’nın en ölümcül sınırı haline geldiğini söyledi.

Denizdeki göçmenlerin hayatını kurtarmanın hukuki ve ahlaki bir sorumluluk olduğunu belirten Leyen ancak kurtarmanın yeterli olmadığını, insan kaçakçılığıyla mücadele edilmesi gerektiğini ve iltica prosedürlerinin modernize edilmesi gerektiğini vurguladı.

“İhtiyaç duyulursa Brexit’in ötelenmesine sıcak bakarım”

Brexit’in beğenmedikleri ama saygı duydukları bir karar olduğunu vurgulayan Leyen düzenli bir ayrılık için zamana ihtiyaç duyulması halinde Brexit tarihinin ötelenmesine sıcak bakacağını belirtti.

Von der Leyen konuşmasını Almanca tamamladı.

Konuşmanın ardından parlamenterler görüşecek ve yine Türkiye saati ile 19.00’da gizli oy usulüyle Leyen’in başkanlığı belirlenecek.

Konseyde ‘nitelikli çoğunluk’la belirlenen yeni AB Komisyonu Başkanı’nın Avrupa Parlamentosu üyelerinin çoğunluğunun onayını alması gerekiyor. Bu Leyen’in, 751 üyeli Avrupa Parlamentosu’nda en az 376 oy alması gerektiği anlamına geliyor. Öte yandan bugün dört parlamenterin bulunmaması nedeniyle Leyen’in 376 yerine 374 oy alması başkan olması için yetecek.

Leyen, muhafazakar Avrupa Halk Partisi’nden 182; İlerici Sosyalist ve Demokrat İttifakı’ndan (S&D) 153; Yeni Avrupa Liberalleri’nden ise 108 oy almayı hedefliyor.

Öte yandan aşırı sağcı Avrupalı Muhafazakarlar ve Reformcular (ECR) ve milliyetçi Doğu Avrupalı üyelerin desteğini alması Leyen’in meşruiyeti konusunda şüphe uyandırıyor.

Leyen’in parlamenterlerden yeterli desteği görememesi ise, Brexit, bloktaki aşırı sağcı ve Avrupa karşıtlarının yükselişinin ardından AB’de yeni bir kriz dalgası oluşturabilir.

Mevcut AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’in yerine aday gösterilen Leyen’in seçilmemesi durumunda AB liderleri tekrar bir araya gelmek ve bir ay içinde yeni aday önermek zorunda kalacak.

Leyen’in vaatleri neler?

Leyen, karbondioksit emisyonunu azaltma, büyüme odaklı mali politikalar ve büyük teknoloji firmalarına vergi uygulama gibi vaatlerle ‘şüpheci’ sosyalist ve liberalleri ikna etmeye odaklanmış durumda.

Kayıtsız göçün önüne geçmek için AB sınırlarının güçlendirilmesini savunan Leyen ayrıca, AB’deki işçiler için asgari ücret uygulamasını vaat ediyor.

Leyen’in gündemi arasında ayrıca, iklim, enerji, sosyal ve vergi meseleleri gibi konularda 28 AB üyesi devletin mutabık kalmasını hedefleyen politikalar da bulunuyor.

İlgili resim

Leyen kimdir?

Avrupa Parlamentosu’nun onaylaması halinde Brüksel doğumlu Alman Savunma Bakanı von der Leyen, Avrupa Komisyonu’nun ilk kadın başkanı olacak.

Leyen, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in partisi olan Hristiyan Demokrat Birlik Parti (CDU) üyesi. CDU ise Avrupa Parlamentosu’ndaki birinci siyasi grup olan Avrupa Halk Partisinin (EPP) bünyesinde bulunuyor.

AB Komisyonu Başkanı Juncker’in görev süresi 31 Ekim’de sona eriyor. Yeni başkanın ise 1 Kasım’da göreve başlaması bekleniyor.

Leyen hakkında, ofisinde bakanlık personeli olmayan, McKinsey ve Accenture şirketlerinden danışmanları uzun süredir çalıştırdığı gerekçesiyle soruşturma var.

Öte yandan Leyen 17 Temmuz Çarşamba günü bakanlık görevinden istifa edeceğini açıkladı.

HABER : Zehra YILDIZ

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / BELÇİKA, VOA

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir