Kültür-Sanat

Ünlü Azerbaycan Tarihcisi, Akademisyen Yagub Mahmudov 80 yaşını doldurdu

UHA Haber / Tarih Enstitüsü Müdürü, Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Meclisi Üyesi olan Ünlü Azerbaycan Tarihcisi ve Akademisyen Yagub Makhmudov, 80 yaşını doldurdu.

Mustafa Kemal ATATÜRKAzerbaycan Ulusal Bilimler Akademisi Basın Merkezi’nden (UHA) Uluslararası Haber Ajansı’na aktarılan habere göre, Tarih Enstitüsü Müdürü, Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Meclisi Üyesi olan akademisyen Yagub Makhmudov, Azerbaycan’da yüksek vasıflı tarihçilerin eğitiminde önemli bir rol oynamaktadır.

 

10 Şubat, Yagub Makhmudov doğumunun 80. yıldönümü. 1939’da Azerbaycan’ın Şeki bölgesinin Baş Göynük köyünde doğdu.

1962’de Azerbaycan Devlet Üniversitesi (şu anda Bakü Devlet Üniversitesi (BDÜ) Tarih Bölümü’nden onur derecesiyle mezun oldu.) 1966’da “Akkoyunlu Devleti ile Venedik Cumhuriyeti (15. yüzyılın 60-70’i) ilişkisi” konulu tezi savundu ve 1989’da M.V. Lomonosov adına Moskova Devlet Üniversitesi Akademik Fakültesi Akademik Konseyinde “Akkoyunlu ve Safevilerin devletlerinin Batı Avrupa ülkeleriyle ilişkileri / XV’in yarısı – II. XVII yy /” doktora tezi savundu.

Yagub Makhmudov Azerbaycan Ansiklopedisi’nde, Azerbaycan Devlet Pedagoji Enstitüsü’nde (şimdi AGPU), BDÜ Tarih Fakültesinde çalıştı.

Yagub Makhmudov 1986-1990 ve 1994–2004’te BDÜ Tarih Fakültesi Dekanı oldu. Bir çok Devlet üstün madalya ve ödüllere layik görüldü.

1992-1993’te Yagub Makhmudov Azerbaycan Cumhuriyeti Yüksek Doğrulama Komisyonu Başkan Vekili ve “Azerbaycan Ansiklopedisi” Yayın ve Basım Derneği Genel Müdürü olarak görev yaptı.

Yagub Makhmudov 2004’ten beri Azerbaycan Ulusal Bilimler Akademisi Tarih Enstitüsü’nün direktörlüğünü yürütüyor.

1000’den fazla bilimsel makalenin yazarıdır. Diplomasi tarihi, kayıp topraklar, soykırımların tarihi ve “Asıl kaynaklarda Azerbaycan tarihi” projesi alanında bilimsel yönelimler alanında yarattığı bilim okullarını denetler. Akademisyenin eserleri birçok yabancı ülkede (Moskova, Londra, Washington, New York, Ankara, İstanbul, Roma, Kahire, Seul, Mexico City, İslamabad, Los Angeles, vb.) yayınlanmaktadır.

Yagub Makhmudov’un doğrudan bilimsel rehberliği altında, 65 doktora ve Bilim Doktorundan oluşan bir tarihçi kurumu oluşturuldu.

Yagub Makhmudov, Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Ödülü, Rusya Federasyonu Dağıstan Cumhuriyeti Onur Bilimcisi ve Uluslararası Modern Bilimler Akademisi’nin tam üyesidir.

2019 yılında akademisyen, genç bilim adamlarının eğitim ve öğretimine katkısı ve rolü nedeniyle, Azerbaycan Ulusal Bilimler Akademisi Tarih Enstitüsü Gençlik Arkadaşına layık görüldü.

Yagub Makhmudov, “Yeni Azerbaycan Partisi” Siyasi Konseyi üyesi yanı sıra 2000’den beri ülkenin Milli Meclisine üyedir.

HABER : Veysel KAVRAYAN / Yayın Koordinatörü

                  (UHA) Uluslararası Haber Ajansı

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Çarşamba ‘Diriliş’ Dizisinden sonra TRT 1 Ekranlarında..

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir