Dünya

UNICEF’in ‘çocuk damat’ raporu

UHA HABER / Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), çocuk evlilikleri üzerine yaptığı araştırmada dünyada 115 milyon erkeğin küçük yaşlarda evlendirildiğini ortaya koydu. Bunlardan 23 milyonu 15’ten küçük yaşta “çocuk damat” oldu.

82 ülkeden alınan veriler kullanılarak yapılan araştırma, çocuk yaşta evliliğin erkeklerde de yaygın olduğunu gösteriyor.

Sahra altı Afrikası, Güney Amerika, Karayipler, Güney ve Doğu Asya, Pasifikleri de kapsayan birçok ülkede erkek çocuklar, erken yaşta evlendiriliyor.

UNICEF’in Genel Müdürü Henrietta Fore, “Evlilik çocukluğu çalıyor. Çocuk damatlar hazır olmadıkları halde yetişkin sorumlulukları yükleniyor. Erken evlilik erken babalığı getiriyor ve aile geçindirme, eğitimin ve iş olanaklarının kesilmesi baskısı yaratır” diyor.

Çocuk gelin ve damat sayısı 765 milyon

Verilere göre, Orta Afrika Cumhuriyeti, çocuk evliliklerinde yüzde 28’lik oranla birinci sırada. Onu yüzde 19 ile Nikaragua ve yüzde 13 ile Madagaskar izliyor.

UNICEF çocuk gelin ve damatların sayısının toplamda 765 milyon olduğunu tahmin ediyor. Kız çocuklarının evlendirilme oranı erkek çocuklara göre bir hayli yüksel. 20 ila 24 yaş arasındaki evli kadınların 5’te 1’i, erkeklerde ise 30 genç erkekten 1’i 18’den küçük yaşta evlilik yapmış.

Fore, “Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin kabul edilmesinin 30. yıl dönümünde çocuk evliliklerinin sözleşmede yer alan haklara aykırı olduğunu hatırlamak zorundayız. Daha fazla araştırma, yatırım ve eforla bu ihlalin önüne geçebiliriz.” şeklinde konuşuyor.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / NEW YORK, EURONEWS

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir