Kültür-Sanat

UNESCO listesindeki “kuş dili” geleceğe aktarılıyor

UHA Haber / Kuş dili ya da diğer adıyla ıslık dili. Giresun’un Çanakçı ilçesinde asırlardır konuşulan dil, gelecek kuşaklara aktarılıyor.

Giresun’un Çanakçı ilçesine bağlı Kuşköy’de konuşulan ıslık dilinin geçmişi asırlar öncesine uzanıyor.

Kurslarda bugüne kadar 100 öğrenci kuş dilini öğrendi. Öğrenciler, elleri ağızlarında, farkı sesleri zor da olsa çıkarmaya çalışıyor.

Sadece ıslık çalmıyor, aynı zamanda harfleri, kelimeleri seslendirmeyi öğreniyorlar.

UNESCO Acil Koruma Gerektiren Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne alınan kuş dili, gelecek nesillere aktarılıyor.

Kuş dili geleneği

Çanakçı Halk Eğitim Merkezi’nin açtığı kurslarda 2014 yılından bugüne öğrencilere kuş dili öğretiliyor.

Çanakçı Milli Eğitim Müdürü Yılmaz Genç, “Hem sosyal bir etkinlik, hem de çocuklarımıza bir kültürümüzü yaşattırmış oluyoruz ve soyut anlamdaki bu mirasımızın ölmemesine veslie olmuş oluyoruz. Bu yüzden çocuklarımızın ilgisi gerçekten güzel. Biz de üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz” dedi.

Kuş dili eğitiminin ilçe genelinde yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Kaynak: TRT Haber

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Çarşamba ‘Diriliş’ Dizisinden sonra TRT 1 Ekranlarında..

 

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir