Avrupa

Uluslararası Güvenlik Konferansı

Değerli okurlar, 15 Şubat’ta Münih’te yapılan Uluslararası Güvenlik Konferansı, önemli güvenlik konularının ele alındığı uluslararası hükümet dışı bağımsız bir konferanstı.

Mustafa Kemal ATATÜRKNitekim Uluslararası Güvenlik Konferansı süresince tüm katılımcılar tarafından, NATO dayanışmasının her zamankinden daha gerekli olduğu vurgulandı.

NATO askeri ittifak olarak kalmalı ama aynı zamanda da siyasileşip Batı demokrasilerinin önemli konuları görüşüp, politikalarını koordine ettikleri ve aralarındaki anlaşmazlıkları konuşarak çözüme kavuşturdukları bir foruma dönüşmelidir.

Artık Amerika, Münih’teki Uluslararası Güvenlik Konferansı’ndan çıkaracağı dersle talimatla lider olunamayacağını öğrenmelidir.

Avrupa’nın güvenliği ABD’nin garantisine bağımlı olsa da ittifak patronluğu formülü artık işlemiyor. Başkan Trump’ın demokratik ortaklarından çok diktatörlere yanaşması şaşırtıyor.

Nitekim Atlantik aşırı topluluk dağılırsa, sahne otoriterlere kalır. Bunu kimse isteyemez. Duvarın yıkılmasından 30 yıl sonra da NATO’nun miadını doldurduğu söylenemez.

Macron, sarı yelekliler ile ilgili görsel sonucu

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Uluslararası Güvenlik Konferansındaki konuşması mercek altına alınmalı. Zira Fransa Cumhurbaşkanı Macron, sarı yelekliler hareketinin verdiği rahatsızlığı gerekçe göstererek Münih’e gelmediği için Almanya Başbakanı ile birlikte sahneye çıkma planı gerçekleşmedi.

Angela Merkel, güvenlik konferansı ile ilgili görsel sonucu

Merkel onun adına da konuşarak kendilerini silah ihracatının bütün Avrupa’yı bağlayıcı kurallara bağlanması gibi ‘büyük bir görevin‘ beklediğini söyledi.

Almanya kuralların gevşetilmesi karşısındaki haklı endişesini Avrupa’nın haklı gereklilikleriyle uyumlu hale getiremez ise Avrupa Birliği’ni güçlü dış ve askeri politikalara kavuşturma planı boşa çıkar.

Koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti barış partisi olarak profil kazanmak isteyebileceğinden, Merkel’in bu hükümetle ‘büyük görevi‘ başarması beklenemez. Lâkin bu görevin kapıya dayandığının idrak edilmesiyle bile çok şey kazanılmış olur.

Almanya’nın güvenlik politikasıyla ilgili taleplerinin gerçekleşmesinin neden zor olduğuna da değinmeliyiz. Çünkü örev süresinin sonlarına yaklaşan Angela Merkel, güvenlik konferansında yaptığı çok taraflılığı savunan konuşmasıyla ayakta alkışlandı. Ancak Merkel’in güvenlik politikasının kendi koyduğu kıstaslarla her zaman uyuşmadığı da unutulmamalı.

Almanya'dan Kuzey Akım 2'ye izin

Almanya, ABD, Fransa ve Doğu Avrupa ülkelerinin karşı çıkmasına rağmen Baltık Denizi’nde yeni bir doğalgaz boru hattı kuruyor.

Almanya üç kez savunma harcamalarını milli gelirinin yüzde 2’sine çıkarma sözü verdi. Ama 2024 yılına kadar bu hedefi tutturamayacak. Müttefikleri yıllardır boşuna Almanya’yı kriz harekâtlarına daha fazla katkıda bulunması için sıkıştırıyor. Kaçınmak da tek taraflılık olarak tanımlanabilir.

ABD’nin ortak güvenlik politikasındaki tutumunu da eleştirmek gerekiyor. Çünkü Trump yönetiminin saldırgan milliyetçiliği dünyayı değiştirdi.

Yardımcısı, Trump’ın NATO’dan ayrılmayla ilgili ifadelerinin tamamen mesnetsiz olduğunu duyurmak yerine müttefiklerinin endişelerini daha da arttıran sözler sarf etti.

Günümüzün Avrupası ABD olmadan kendini savunamaz. Bu zaaf Avrupa’yı şantaja açık hale getiriyor. Avrupa’nın süper güçlerin elinde oyuncak olmama şansı azalıyor. Kıta en önemli konularda siyasi bakımdan bölünmüş durumda. Bunda sıkı işbirliğine inandığını söyleyen ama söylediklerini yapmayan Merkel’in de payı oldu diyebiliriz.

Hoşça kalınız!

  Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir