Gündem

Uluslararası Dünya Akıllı Şehirler Kongresi

UHA Haber / Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, vatandaşların günlük hayatlarını kolaylaştırmak için yola çıktıklarını belirterek, “Bu bakış açımızı Sayın Cumhurbaşkanımızın ilan ettiği 31 Mart Yerel Seçim Manifestomuza da yansıttık. Şehirlerin ve sakinlerinin ihtiyaçlarını gözeterek, fiziki dönüşümü kültürel, ekonomik ve sosyal dönüşümle birlikte tasarlayıp yepyeni bir şehircilik hamlesi başlatacağız. Teknolojinin imkanlarını şehirlerimizde en iyi şekilde kullanacak, akıllı şehirlerle yeni ufuklar açacağız.” dedi.

AKILLI ŞEHİR PROJELERİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Uluslararası Dünya Akıllı Şehirler Kongresi başladı. Yenikapı Avrasya Gösteri Merkezi’nde başlayan kongreye, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank’ın yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı ve Büyükçekmece Belediye Başkan adayı Mevlüt Uysal ile çok sayıda davetli katıldı. Kongrenin açılışında konuşan Bakan Varank, 3 gün boyunca bu kongrede geleceğin akıllı şehirlerine ilişkin proje ve tasarımların ele alınacağını belirterek, 10 binin üzerinde profesyonelin bir araya geleceğini kaydetti.

İLHAM VERİCİ FİKİRLER

Bakan Varank, teknoloji üreticileriyle, kullanıcılarının bir arada olacağı bu teknoloji platformunda, ilham verici fikirlerin ortaya çıkacağına inandığını ifade ederek, “Vatandaşlarımızın günlük hayatını kolaylaştırmak için yola çıktık. Nitekim bu bakış açımızı Sayın Cumhurbaşkanımızın ilan ettiği 31 Mart Yerel Seçim Manifestomuza da yansıttık. Kentsel tasarım, üzerinde önemle durduğumuz bir konu. Şehirlerin ve sakinlerinin ihtiyaçlarını gözeterek, fiziki dönüşümü kültürel, ekonomik ve sosyal dönüşümle birlikte tasarlayıp yepyeni bir şehircilik hamlesi başlatacağız.” diye konuştu.

MİLLİ ÇÖZÜMLER

Altyapı ve üst yapı projeleri ile her şehri asli karakterini güçlendirecek şekilde tasarlayacaklarını anlatan Varank, “Teknolojinin imkanlarını şehirlerimizde en iyi şekilde kullanacak, Akıllı Şehirlerle yeni ufuklar açacağız. Bu kapsamda belediye hizmetlerine erişimden, ulaşıma, enerjiden, cihaz yönetimine kadar her aşamada akıllı şehir uygulamalarını destekleyeceğiz. Bunları yaparken milli teknolojileri, milli çözümleri teşvik edecek ve vatandaşımızın emrine sunacağız.” dedi. Varank, Esenler’de akıllı şehir çözümlerini hayata geçireceklerini kaydederek, buradaki vatandaşların hayatını kolaylaştıracak ve refahını artıracak birçok teknolojik yeniliğe imza atacaklarını söyledi.

AKILLI ŞEHİR TEMALI DESTEKLER

TÜBİTAK’ın, şimdiye kadar akıllı şehirler alanında 103 milyon liralık bütçeye sahip 20 farklı projeyi desteklediğini vurgulayan Varank, 2019 ve 2020’de akıllı şehirler temalı çağrıların da olacağı bilgisini vererek, “Enerji verimliliği, yenilenebilir enerji, enerjide dijitalleşme, elektrikli ve otonom araçlar ve atık yönetimi konularda destekler tasarlayıp girişimcilerimizin, teknoloji geliştiricilerimizin çağrısına sunacağız.” dedi. Varank, TÜBİTAK’ın Sanayi Yenilik Ağ Mekanizması ile de akıllı şehir kavramına hizmet eden teknolojik projeleri destekleyeceklerini aktararak, bu yolla, teknolojide milli çözümlerin başarıyla geliştirilmesini sağlayacaklarını söyledi.

MİLLİ TEKNOLOJİ HAMLESİ

Maddi desteklerin yanı sıra teknoloji ekosisteminin daha da güçlenmesi adına çalışmaları da tüm hızıyla devam ettirdiklerini belirten Varank, sözlerini şöyle sürdürdü: Fikri üreten, Ar-Ge’sini yapan, yüksek kaliteyle ürünü somutlaştıran ve son aşamada piyasaya sunan yenilikçi girişimlerin hızla çoğalmasını arzu ediyoruz. Başarının sırrı teknolojiyi geliştirip, bunu ürüne dönüştürmekte. Türkiye, teknoloji tabanlı girişimlerde ciddi bir sıçrama potansiyelini barındırıyor. Milli Teknoloji Hamlemizi tüm Türkiye’ye yaymak, teknoloji üretiminde bilinci artırmak ve gençlerimizin eşsiz potansiyelini en iyi şekilde değerlendirmek istiyoruz.

GENÇLER MERAKLI

Varank, geçen hafta Teknofest yarışma başvurularının açıklandığını, şimdiye kadar 6 bin 774 takımın Teknofest’e başvurduğunu anlatarak, bir önceki seneye göre başvurularda yüzde 60’lık artış olduğunu söyledi ve “Bu bize şunu gösteriyor, gençlerimiz meraklı, ilgili ve teknolojinin öneminin farkında. Bu dinamizm ve heyecanla Türkiye’nin aşamayacağı hiçbir engel yok.” dedi.

SU BİDONLARI AKLIMDAN ÇIKMAZ

Türkiye’nin gelişmişliğinin nişanesinin İstanbul olduğuna değinen Varank, şunları söyledi: Sayın Cumhurbaşkanımız 1994’te İstanbul’da belediye başkanı olduğunda, sadece İstanbul’un kalkınmasına değil, Türkiye’nin kalkınmasına da öncülük etti. Onun İstanbul’da başlattığı hizmet mücadelesi, kalkınma hamlesi, tüm Türkiye’ye dalga dalga yayıldı. Sayın Cumhurbaşkanımız, medeniyetler başkenti, varlığımızın sembolü İstanbul’u büyük bir hizmet seferberliğiyle şanına yaraşır bir dünya şehri yaptı. Çok değil, 25 yıl önce çöp dağlarıyla, çamurla, çukurla, susuzlukla anılan bir şehir vardı. Ben Yedikule’de büyüdüm. Anacığımla beraber 5. kattaki evimize taşıdığım su bidonları asla aklımdan çıkmaz. Gece yarıları kalkıp belki bir saat su akar diye tuttuğumuz nöbetleri de asla unutmam. Ama hamd olsun bugün tüm bu sıkıntıları geride bırakan, sadece Türkiye’nin değil dünyanın sayılı mega projelerine ev sahipliği yapan bir İstanbul var.

İSTANBULKART HEDİYE EDİLDİ

Varank, vatandaşların bu şansın farkında olarak, 31 Mart’ta Binali Yıldırım’a çok büyük bir destek vereceklerine yürekten inandığını belirterek, İstanbul’daki hizmet döneminin, kesintiye uğramadan, yeni akıllı teknolojilerle katlanarak devam edeceğini söyledi. Varank, İstanbul Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere bu güzel kongrede emeği geçenlere teşekkürlerini ileterek, 3 gün boyunca teknoloji alanında yeni iş birliklerinin kurulmasını temenni etti. Konuşmaların ardından Bakan Varank’a içinde 50 TL yüklü İstanbulkart hediye edildi ve kurdele kesimiyle kongrenin açılışı gerçekleştirildi. Varank, Binali Yıldırım ve beraberindekiler fuar alanını gezdi.

İSTANBUL, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir