Kültür-Sanat

‘Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali’ başvuruları sürüyor

Cumhurbaşkanlığı’nın himaye ettiği, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği festivalin başvuruları 15 Ekim’de sona erecek.

Gönül adamlığı, dostluğu, derinliği, samimiyeti ve inceliğiyle insanları etkileyen Fethi Gemuhluoğlu‘nun “dostluk” anlayışından yola çıkılarak bu yıl ilki düzenlenecek Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali başvuruları sürüyor.

Cumhurbaşkanlığı‘nın himaye ettiği, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘nin desteklediği festival, Balkon Film tarafından organize ediliyor.

Festivalin Genel Sanat Yönetmenliğini Mehmet Lütfi Şen üstlenirken, Festival Direktörlüğü’nü ise Faysal Soysal yapıyor.

Festival, Türkiye’nin yanı sıra Hindistan, İran, ABD, Brezilya, İspanya, Fransa, Rusya, Mısır, Arjantin, Suriye, Azerbaycan, Kore, Filipinler, Bangladeş, Venezuela, Slovenya ve Tayland gibi farklı yapılardaki ülkelerden yoğun ilgi görüyor.

Festival ile dostluk kavramını yeniden inşa edip, uluslararası boyutta bütün insanlığın mirası haline getirilmesi, insanların bu kavramı yeniden düşünmesinin sağlanması, daha yaşanabilir bir dünya için yaratıcı filmler yapılmasına fırsat verilmesi ve farklı coğrafyalara temas edilmesi amaçlanıyor.

Birinciye 40 bin lira ödül

Gemuhluoğlu’nun “İnsana dost olmak, fikre dost olmak, komşuya dost olmak, coğrafyaya dost olmak, tarihe dost olmak, kendi vücuduna dost olmak, görünene ve görünmeyene dost olmak” düşüncesini merkeze alan festivale, dostluk üzerine yaratılmış insan ile evrenin ilişkisini, doğrudan ya da dolaylı bir şekilde konu edinen her çeşit ve formattaki film ile başvurulabilecek.

Şimdiye kadar 53 ülkeden yaklaşık 350 başvurunun yapıldığı festival ile umudunu bu coğrafyanın genç nesli, mimarisi, sanatı ile gelecek yüzyılda ortaya çıkacak inanç ve hakkaniyet bereketi üzerine kuran Gemuhluoğlu’nun hatırası yaşatılacak.

Sinemaseverleri 14, 15 ve 16 Aralık’ta ağırlayacak Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali’nin başvuruları, “www.dostlukfilmfestivali.com” adlı internet sitesinden yapılabilecek.

Festivalin “Kısa Metraj Film Yarışması” kategorisinde birinciye 40 bin, ikinciye 20 bin, üçüncüye ise 12 bin lira ödül verilecek.

Yarışma kapsamında ayrıca bir kısa filme 15 bin lira değerinde “Fethi Gemuhluoğlu Dostluk Ödülü” verilirken, 3 film de 5’er bin lira değerinde mansiyon ödülü almaya hak kazanacak.

Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali başvuruları 15 Ekim’de sona erecek.

Bu haber paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir