Gündem

Uluslararası Af Örgütü: ‘İran’daki Protestolarda En Az 106 Ölü Var’

UHA HABER / Uluslararası Af Örgütü, “güvenilir raporlara” dayanarak, İran’daki protestolar sırasında en az 106 kişinin öldüğünün tahmin edildiğini bildirdi. Benzin fiyatlarına tepki olarak patlak veren protestolarda ölü sayısı konusunda bir açıklama yapmayan İran hükümeti, Af Örgütü’nün açıklamasına da henüz yanıt vermedi.

Örgüt, “gerçek ölü sayısının çok daha fazla olabileceğini, bazı raporların 200’e kadar uzanan can kaybına işaret ettiğini” belirtti.

İran hükümeti protestoların başlamasından sonra interneti kesmiş, olayları bastırmak için polis ve askeri güçler konuşlandırmıştı. Ülke genelinde gösterilerin hala devam ettiği tahmin ediliyor.

İran’daki sertlik yanlısı çevrelerse protestocuları infaz etmekle tehdit etmişti.

Cuma günü başlayan ve hızla en az 100 kent ve kasabaya yayılan protestolar sırasında kaç kişinin tutuklandığı, yaralandığı ya da hayatını kaybettiği konusunda kesin bir rakam bilinmiyor.

Benzin fiyatlarına zam yapılması, Amerika Başkanı Donald Trump’ın İran’la nükleer anlaşmadan çekilmesi ve yaptırımları tekrar devreye sokmasının ardından zaten ciddi ekonomik sıkıntılardan geçen İran halkı üzerine yeni bir yük bindirdi.

İran’ın nispeten ılımlı cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, benzin fiyatlarındaki artıştan elde edilecek gelirin düşük gelirli aileleri desteklemede kullanılacağı sözünü verdi. Ancak bu açıklama zamlara tepki gösterenlerin öfkesini dindirmedi.

[UHA Haber Ajansı, 20 Kasım 2019]

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma saat: 00.15’te TRT 1 Ekranlarında..

Veysel KAVRAYAN
Veysel KAVRAYAN
Veysel Kavrayan, (Eğitimci-Yazar-Gazeteci) Kocaeli’nde doğdu. İktisat Bölümü ve Kamu Yönetimi Bölümü'nde lisans eğitimini tamamladı. Pedagojik Formasyon Eğitimi aldı. Halen Medya ve İletişim eğitimi almaktadır. Kısa bir süre eğitim alanında görevlerde bulundu. Uluslararası bir prestij kozmetik firmasında Ankara Bölge Koordinatörü olarak çalıştı. Dünya Güzellik Yarışmaları Türkiye Başkanı Süha Özgermi'yle beraber önceleri baş asistanlık, sonrasında ortaklık yaptı. Türk Dünyası konusunda araştırmaları bulunuyor. Birçok haber ve araştırmaları hakkında ulusal ve uluslararası ödülleri mevcuttur. Çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları'nda kurucu ve yönetici olarak görev almaktadır. Halk bilimi, gastronomi, sanat, tarih, ezoterizm, turizm, sağlık, sanat tarihi, ekoloji, geleneksel ve tamamalayıcı tıp ve mimari ilgi alanlarıdır. Çeşitli dergi ve gazetelerde yazmaktadır. İngilizce ve az derecede Rusça biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir